
Fotó: Boda L. Gergely
A központi régió által beszerzett speciális, katasztrófaelhárításra és sürgősségi mentésre alkalmas járművek között található 3 úgynevezett NBCR-labor is. Ez képes elemezni a víz, a levegő összetételét, megállapítani különböző sugárzások szintjét – következésképpen minden vizsgálatot a helyszínen el lehet végezni rajta, amelyért évtizedek óta panaszkodnak a marosvásárhelyiek a kombinát miatt.
2010. április 28., 19:042010. április 28., 19:04
2010. április 28., 20:082010. április 28., 20:08
Fotó: illusztráció
A Maros Megyei Katasztrófaelhárító Szolgálat munkatársa, Mihai Damian ismertette: az országban egyedülálló mozgó vezérközpont képes a video, audió és írott anyagokat élőben továbbküldeni, innen irányíthatják a katasztrófa helyszínére érkező mentőalakulatokat is. „Szateliten keresztül, a telefon- vagy a rádiókapcsolat segítségével, bárhogy tud adatot közvetíteni. Az egységet 4 operatőr, a sofőr és 2 kisegítő személy alkotja. Az NBCR-laborban víz- és levegő mintát tudunk a helyszínen elemezni, valamint szállít két fertőtlenítő sátrat is arra az esetre, ha nukleáris, radiológiai vagy biológiai támadás, baleset történik” – magyarázta a szakember.
A minden szükséges engedéllyel rendelkező NBCR-laborból hármat vásároltak a régiónak, ezek közül egyik Marosvásárhelyen található. Ez azért lényeges, mert így elvileg bármikor a helyszínen elemezhetik az Azomureş vegyi kombinát által kibocsátott levegő minőségét, az ammónia szintet.
Korábban a nagyszebeni székhelyű Regionális Környezetvédelmi Ügynökség munkatársai arra hivatkoztak, hogy először is a mozgó berendezést Marosvásárhelyre kell szállítani, másodszor pedig arra volt ugyan pénzük, hogy az „autólabort” megvásárolják, de arra, hogy az engedélyeztetést is kifizessék, arra már nem. A gond az, hogy külön a minisztérium alárendeltségébe tartozik az NBCR-labor és a környezetvédelmi ügynökség. „Ha kérik a támogatásunkat, akkor segítünk, de nem avatkozhatunk közbe, nem szólhatunk bele. Technikailag semmi akadálya” – fogalmazott Mihai Damian.
Bár a nagyszabású külföldi reklámkampány elindítása még várat magára, a belföldi piacon továbbra is aktív Maros megye. Jövő héten a Bukarestben megnyíló országos turisztikai vásáron keresik a választ arra, mire vágynak leginkább a bukaresti látogatók.
Egy országos kutatás szerint az óvodákban is gyakori a kiközösítés és a szóbeli bántás, de ha figyelünk a jelekre, akkor itt még könnyebben lehet kezelni ezeket a helyzeteket. A gyerekek érzelmeinek kifejezését pedig egy lila maci is segíti.
Január utolsó két hetében mintegy hatezer diák vette igénybe a marosvásárhelyi iskolabuszokat, melyek célja, hogy minél több diák önállóan jusson el a tanintézetbe, és a szülők ne autóval szállítsák őket.
Szállodát, lakóépületeket, kereskedelmi egységeket, műhelyeket hoznának létre az egykori marosvásárhelyi fotópapírgyárban és annak környékén. A csaknem hatvan méter magas épület jó állapotban van, átalakítása az egész lakónegyedre hatással lenne.
Átadták csütörtökön a Maros Megyei Katasztrófavédelemnek azt a 30 000 literes ivóvíz-szállító tartálykocsit, amit Marosvásárhely városa vásárolt meg helyi költségvetésből, és a tűzoltóság rendelkezésére bocsátotta.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Magyar Kara február 14-én, szombaton 19 órától mutatja be a Stúdió Színházban az Aranysárkány című előadást Vidovszky György rendezésében.
Értesítés nélkül kimaradó járatok, várakozó utasok: ez a mérlege a tömegközlekedési feszültségnek Maros megyében. Míg a peremtelepülési járatok olcsóbbak, a korábbi magánszolgáltatók egy része váratlan járatritkításokkal válaszolt a kieső bevételre.
Alig másfél óra alatt 52 szabálysértési bírságot szabtak ki sofőrökre a rendőrök Marosvásárhelyen egy átfogó ellenőrzés alkalmával csütörtökön. Több jogosítványt és forgalmi engedélyt is bevontak, ugyanakkor autókat is lefoglaltak.
Az alvásra fókuszál a marosvásárhelyi Szent Balázs Alapítvány idei multidiszciplináris konferenciája, amely az alvás-ébrenlét aktualitásait mutatja be magyar nyelven, neves hazai és külföldi előadók közreműködésével február 20–22. között.
Másodpercenként két köbméternyi vizet engednek le a bözödújfalusi gyűjtőtóból, hogy elérjék azt a telítettséget, ami biztonságos.