Fotó: Barabás Ákos
Védett növény a nárcisz Hargita megyében, a virág által benőtt területek némelyikét mégsem lehet megóvni a mezőgazdasági tevékenységek közben keletkező károktól. Az Udvarhelyszéken található nárciszmezők többsége jó állapotban van, ám egy természetvédő és a település polgármestere szerint ez nem mondható el a védett virág Oklánd közelében található élőhelyéről.
2017. május 16., 16:202017. május 16., 16:20
A nárcisz csupán Hargita megyében védett, és amennyiben begyűjtése közben tetten érnek valakit, ötezertől tízezer lejig terjedő pénzbírságra számíthat. A Hargita Megyei Környezetőrség nárciszok begyűjtése miatt az elmúlt évben csupán Korond községben bírságolt, három alkalommal öt-öt ezer lejre. Mivel a környezetőrség csak négy alkalmazottal dolgozik, idén még nem végeztek ellenőrzéseket, viszont alkalomszerűen terepszemlét tarthatnak majd a nárciszmezőkön is – tájékoztatott Balla Izabella, a hatóság vezetője. Ugyanakkor bejelentésekre is reagálnak, nemrég például így értek tetten valakit Maroshévízen védett növény (kockás liliom) gyűjtése közben.
amit csak a Román Tudományos Akadémia jóváhagyása alapján állítanak ki – figyelmeztetett a megyei környezetőrség vezetője.
Büntetéssel jár a nárcisz begyűjtése
Fotó: Barabás Ákos
Udvarhelyszéken több nárciszrétet is találunk: Oroszhegy közelében, a Kalonda-, valamint a Cekend-tetőn, Lövétén, illetve Oklánd közelében a Hagymás-tetőn. A területeken illetékes települések polgármestereinél érdeklődve megtudtuk, jó állapotban vannak a rétek, nem tarolják le az emberek, s aki arra jár kirándulni, szemetet sem hagy ott.
hívta fel figyelmünket Ambrus László természetvédő, a székelyudvarhelyi OTUS egyesület munkatársa. Cseke Miklós, Oklánd község polgármestere is megerősítette ezt, elmondva, hogy a nárciszrét egy államosítás után visszaszolgáltatott magánterületen van, a tulajdonosok kaszálónak használják, ráhajtanak autókkal, sőt az állatok is ott legelnek, és az önkormányzat nem tehet ez ellen semmit. Körülbelül tíz éve szerveztek nárciszfesztivált is egy alkalommal, azóta éppen emiatt nem.
Fotó: Barabás Ákos
Ambrus László elmondta, a nárciszok letarolásának, illetve élőhelyeik lecsapolásának hosszabb távon jelentkezik majd a hatása, gyengülni fog az állomány. Ezek a nárciszmezők általában vizes területeken vannak, ahol több más védett faj is él – mint a szibériai nőszirom (növény) vagy a haris (madár) –, így ezeknek a területeknek a teljes élővilágára érdemes odafigyelni. Ő egyébként összességében azt tapasztalja, hogy az utóbbi tíz évben a természetvédő egyesületek, civil szervezetek, hatóságok munkájának, illetve a médiának köszönhetően
hiszen az emberek amiatt sem vásárolják meg, mert tudják, hogy védett növény.
Fotó: Pál Árpád
Az árusokat hamarosan ellenőrzik
Idén több alkalommal is ellenőrizte az városközponti virágárusokat a székelyudvarhelyi helyi rendőrség – tájékoztatott László Szabolcs, az egység vezetője. Konkrétan a nárcisz miatt még nem vizsgálódtak, de szerinte érdemes tudni, hogy noha a vadon termett nárciszt tilos árusítani, amennyiben saját termésről van szó, és ezt igazolni is tudja az árus, akkor kereskedhet a virággal.
A hétvégén Szentegyházán, illetve Oroszhegyen is nárciszfesztivált rendeznek. Szentegyházán immár negyvenkettedik alkalommal szervezik meg a programot. Az ünnepélyes megnyitó tizenegy órakor a nárciszréti szabadtéri színpadnál lesz – tájékoztatott György László szervező, a szentegyházi Gábor Áron Művelődési Ház igazgatója.
Oroszhegyen kétnapos programsorozattal készülnek, szombaton tíz órakor focikupával kezdenek, majd asztalitenisz-verseny is lesz, este pedig táncest. Másnap tíz órától térzenével indítanak a templom előtti téren, majd szentmise is lesz a nyúládi réten, az ünnepi műsor pedig fél egykor kezdődik a nárciszréten.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
szóljon hozzá!