
Fotó: Barabás Ákos
Esőben és napsütésben zajlott a 2019-es fogadalmi pünkösdi búcsús szentmise a csíksomlyói Hármashalom-oltár előtt, pünkösdszombaton, a történelmi pápalátogatás után egy héttel.
2019. június 08., 12:182019. június 08., 12:18
2019. június 08., 15:542019. június 08., 15:54
A zarándokok többsége megérkezett a csíksomlyói búcsús szentmise helyszínére, a Hármashalom-oltárhoz. Az egyházi jelvényeket és a szentmisén szolgálatot tevő papságot magában foglaló kordon is felért a Salvator-kápolnához, ahol a hagyományoknak megfelelően elénekelték az Egészen szép vagy Mária egyházi éneket. Innen indultak tovább az oltárhoz az egyházi méltóságok.
Az egyházi méltóságok innen ereszkedtek a zarándokok között az oltárhoz, ahol kezdetét veszi az ünnepi szentmise, amin a csíkcsomortáni születésű Pál József Csaba temesvári megyéspüspök tart szentbeszédet. A zarándoklat mottójául az „Íme, az Úr szolgálóleánya” bibliai idézetet választották.
Fotó: Barabás Ákos
A zarándokok a szentmisén szolgálatot tevő kántor és kórus vezetésével a mise kezdete előtt Mária-énekeket énekeltek. A világi méltóságok, politikusok is elfoglalták helyüket az oltár előtt. A búcsún részt vett többek között Áder János, Magyarország elnöke, aki feleségével minden évben részt vesz a csíksomlyói pünkösdi búcsún, illetve Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is.
Fotó: Barabás Ákos
A szentmise kezdetén Urbán Erik, a ferencesek Szent István királyról nevezett erdélyi rendtartományának újonnan kinevezett vezetője köszöntötte a búcsú résztvevőit.
Fotó: Barabás Hajnal
Jakubinyi György érsek is üdvözölte az egybegyűlteket, megemlékezve Ferenc pápa egy héttel ezelőtti történelmi csíksomlyói látogatásáról. Elmondta, a szentatya megígérte, hogy amit kértek tőle, azt meg fogja valósítani, és imádkozik az itteni emberekért. A gyulafehérvári érsek megköszönte a pápalátogatás résztvevőinek a fegyelmet, amit tanúsítottak.
Fotó: Barabás Ákos
A csíksomlyói nyereg egyébként még a múlt szombati pápai mise jegyeit viseli magán. A zarándoklat szervezői meghagyták a helyszínen az ívelt tetőt, amelyet ideiglenesen szereltek fel a pápai misére a hármashalom oltár elé, a megnagyobbított ledeszkázott tér fölé.
A máskor füves, gyepes területen most a múlt heti sártenger megszáradt tájképe emlékeztet a pápai misére. A zarándokoknak ezúttal az erős napsütés okoz inkább nehézséget, bár akadnak, akik az időjárás előrejelzés alapján ezúttal is gumicsizmával érkeztek a búcsú helyszínére. Az oltár mellé ezúttal a csíksomlyói Mária-kegyszobor másolata került ki – írja az MTI.
Fotó: Barabás Ákos
Kásler Miklós: az idei csíksomlyói búcsú eltér a korábbiaktól
Az idei csíksomlyói búcsú eltér a korábbiaktól – mondta szombaton az MTI-nek telefonon Csíkszeredából az emberi erőforrások minisztere, utalva arra, hogy a kegyhelyet egy héttel ezelőtt felkereste Ferenc pápa, és misét mutatott be. Kásler Miklós felidézte, hogy milyen feladata volt az eseménnyel kapcsolatban az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi): a tárca előkészítette a pápalátogatást, hogy a pápa érzékelje az erdélyi római katolikus egyház „ősiségét, folyamatosságát, jelenlétét”, és azt a jelentős szerepet, amelyet az évszázadok során betöltött. A minisztérium különböző ismertetőket adott át neki, többek között a magyar szenteket bemutató könyvet. Eljuttatták Csíkszeredába a Szent László-ereklyét, amely ott volt a pápa által bemutatott szentmisén a csíksomlyói nyeregben. A minisztérium a pápalátogatást követő hetet kitöltötte kulturális, művészeti, történelmi hagyományőrző előadások sorozatával. Hat magyarországi színház tartott előadást Székelyföldön. A Magyarságkutató Intézet 144 történelmi előadást tartott történelmi, néprajzi, kulturális témakörökben. A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) és a Magyar PEN Club együttesen készített programokat. Ezenkívül négy, szabadtéren kialakított színpadon helyi együttesek léptek fel, továbbá mintegy 50 ezer tájékoztató füzetet osztottak szét – sorolta.
Fotó: Barabás Hajnal
– hívta fel a figyelmet szentbeszédében a csíksomlyói búcsú szónoka. Az úzvölgyi konfliktusról elmondta: fáj, ami ott történt, de nem engedhetjük, hogy elszabaduljanak az indulataink, meg kell őrizni emberi és keresztény méltóságunkat, úgy, ahogy Széchenyi mondotta:
– emelte ki.

Hallgatunk-e a csíksomlyói Szűzanya szavára, azt tesszük-e, amit Jézus mond? Fontos az összetartás és az Istenbe vetett bizalom, mert csak így építhetünk jövőt – hívta fel a figyelmet szentbeszédében a csíksomlyói búcsú szónoka. Az úzvölgyi konfliktusról elmondta: nem engedhetjük, hogy elszabaduljanak az indulataink.
A szentmise végén a főcelebráns, Pál József Csaba püspök kegytárgyakat áldott meg. Ezt követően a hívőket püspöki áldásában részesítette, majd a magyar, székely és pápai himnuszok eléneklésével ért véget a búcsús szentmise.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
szóljon hozzá!