Meglepetés-ellentét egy terület kapcsán

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Senki által nem várt különvélemények fogalmazódtak meg a Hargita megyei önkormányzat csütörtöki rendkívüli ülésén egy Székelyudvarhelyre elképzelt inkubációs központ kapcsán. Először úgy tűnt, minden rendben van a megyei és a székelyudvarhelyi önkormányzat között, aztán kiderült, hogy mégsem.

Kovács Attila

2010. szeptember 02., 16:432010. szeptember 02., 16:43

2010. szeptember 24., 14:342010. szeptember 24., 14:34

•  Fotó: Kristo Robert                       Galéria

Fotó: Kristo Robert

Az ülésen elhangzott, hogy Hargita megye pályázni igyekszik egy vállalkozásfejlesztő inkubációs központ létrehozására, egy, a tulajdonában levő székelyudvarhelyi területen, ahol korábban a növényvédelmi központ működött. Ahogy Borboly Csaba tanácselnök fogalmazott, az uniós pályázatok utolsó vonatának utolsó kocsija lenne ez, ha minden rendben történik a projekttel, amelynek teljes költségvetése több mint 9 millió lej. Az egykori növényvédelmi központ talaja vegyszerekkel súlyosan szennyezett, mérgezett, ezért ennek talaját cserélni kell, a szennyezett talajt pedig megsemmisíteni. Csak a fertőtlenítés, talajeltávolítás költsége eléri a 350 000 eurót a Rákóczi utca 84. szám alatti telken.

Az unió a szennyezés felszámolását 98 százalékban, az építkezést pedig fele arányban támogatná, így a megyei önkormányzatnak majdnem 5 millió lejt kellene költenie a projektre. Az elképzelt vállalkozásfejlesztő központban kisvállalkozások, termelők, iparosok érdekvédelmi szervezetei kapnának helyet, és a szándék szerint a megye és a város közös fejlesztési központja lenne, amely elsősorban Udvarhely és környéke érdekeit venné figyelembe. A pályázat elkészítését, benyújtását meg is szavazta a testület, ekkor jött viszont a meglepetés, amire nem számítottak.

A városvezető elégedetlen

A teremben jelen lévő udvarhelyi önkormányzati küldöttség egyik tagja ugyanis felolvasta Bunta Levente polgármester levelét, amely úgy tűnt, hogy a sértődöttség, és a csalódás hangján szólt. Az elöljáró nehezményezte, hogy a jelzett területet és a raktárépületet nem adták át a városnak, és azt is, hogy nem konzultáltak a várossal, pedig hasznos információkat tudtak volna adni. Egyúttal jelezte, a város igényt tart a területre, és számít erre, ahogy ez korábban bevett gyakorlat volt hasonló esetekben. Azt is megjegyezte, hogy a szóban forgó telek, rajta raktárépületekkel, nem is volt régen a megyei tanácsé, hanem csak Zsombori Vilmos elnöksége idején került oda. Bunta fenntartásait fejezte ki a projekttel kapcsolatban, megjegyezve, az inkubációs központ tevékenységét egyelőre homály fedi, egyúttal tiltakozását fejezte ki ezzel az eljárással kapcsolatban. Az elképzelések kapcsán a „törvénytelen” és a „kalandor” jelzők is megjelentek a levélben. Borboly a levélre reagálva elmondta, a jogászok szerint nem adható át a városnak a terület, ugyanakkor eladni sem érdemes a jelenlegi körülmények között. Hozzátette, a kérdésről többször egyeztettek már az udvarhelyi önkormányzati képviselőkkel.

Csíkszeredában nagyobb gond van

Egy kérdésre válaszolva Borboly elmondta, a megyei önkormányzat nem nagyon tud mit kezdeni a tulajdonában levő csíkszeredai volt növényvédelmi központtal. Ide korábban a Szent Anna iskola új épületét szerették volna építeni, amíg ki nem derült, mennyire fertőzött a talaj, és milyen költségeket jelent ennek megszüntetése. Itt, csak erre 1,5 millió eurót kellene költeni. Az önkormányzat eladná a területet, de vevőt sem talál rá.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 02., hétfő

Holtan került elő a szentegyházi férfi, aki szombaton tűnt el

Megtalálták a Szentegyházi Polgármesteri Hivatal szombaton délután eltűnt munkatársát. A férfi életét vesztette.

Holtan került elő a szentegyházi férfi, aki szombaton tűnt el
Hirdetés
2026. március 01., vasárnap

Eltűnt a szentegyházi önkormányzat egyik munkatársa

Eltűnt férfit keresnek Szentegyházán, aki a polgármesteri hivatal munkatársaként dolgozik.

Eltűnt a szentegyházi önkormányzat egyik munkatársa
2026. február 28., szombat

Nyilvános vitát szerveznek a játéktermek betiltásáról Székelyudvarhelyen

Korlátozni kívánja a városban működő játéktermek számát Székelyudvarhely önkormányzata, a döntés meghozatala előtt nyilvános vita keretében kérik ki a közösség véleményét.

Nyilvános vitát szerveznek a játéktermek betiltásáról Székelyudvarhelyen
2026. február 26., csütörtök

Elbukhatja Fenyéd és Székelyudvarhely a közös buszvásárlást

Egyre kisebb az esély arra, hogy a már megnyert pályázat részeként közösen vásárolhasson buszokat Fenyéd és Székelyudvarhely. A városvezetés vészforgatókönyveket állított össze a beruházás megmentéséért.

Elbukhatja Fenyéd és Székelyudvarhely a közös buszvásárlást
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Adócsökkentési remények és zöld utat kapott beruházások Székelyudvarhelyen

Három utca és két jelentős középület modernizálási terveit hagyták jóvá a székelyudvarhelyi tanácsosok a februári ülésükön, csütörtökön. Mindemellett a helyi adók esetleges csökkentéséről is szó esett.

Adócsökkentési remények és zöld utat kapott beruházások Székelyudvarhelyen
2026. február 26., csütörtök

Áramszünet lesz Farkaslaka néhány utcájában

Áramszünet lesz Farkaslaka számos háztartásában február 27-én, pénteken 9 és 17 óra között.

Áramszünet lesz Farkaslaka néhány utcájában
Áramszünet lesz Farkaslaka néhány utcájában
2026. február 26., csütörtök

Áramszünet lesz Farkaslaka néhány utcájában

2026. február 26., csütörtök

Körvonalazódnak a közlekedési változások Székelyudvarhely szombatfalvi részén

Forgalmi átszervezések előtt áll a szombatfalvi városrész. A Lejtő utca egy részének egyirányúsítása, a teherforgalom irányának pontosítása és a jelzőlámpák visszaállítása mellett a városközpont jövőbeni, „shared space” alapú átalakítása is szóba került.

Körvonalazódnak a közlekedési változások Székelyudvarhely szombatfalvi részén
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Tűz ütött ki Székelyudvarhelyen szerdán este – videóval

Lángok csaptak fel egy melléképületben Székelyudvarhelyen szerda késő este.

Tűz ütött ki Székelyudvarhelyen szerdán este – videóval
2026. február 24., kedd

Színészek és táncosok mesélnek a barátság erejéről Székelyudvarhelyen

A barátság erejéről szól a Barátságunk története című új mesejáték, amelyet a Tomcsa Sándor Színház és az Udvarhely Néptáncműhely közösen visz színpadra Székelyudvarhelyen. Az összművészeti előadás bemutatóját szombaton tartják.

Színészek és táncosok mesélnek a barátság erejéről Székelyudvarhelyen
2026. február 23., hétfő

Anyamedve a kamerák kereszttüzében: egyelőre nem jelent veszélyt a sóskúti lakó

Távolságtartásra intenek a Sóskúton tanyázó medvecsalád miatt. A két bocsával pihenő anyamedve ugyan közel, mintegy 30–40 méterre húzódott meg a diákszállótól, de eddigi viselkedése alapján nem keresi az emberek társaságát és nem mutat agressziót.

Anyamedve a kamerák kereszttüzében: egyelőre nem jelent veszélyt a sóskúti lakó
Hirdetés