
Fákat is „bekebelezett” a Maros
Fotó: Haáz Vince
A Marosvásárhelyen is átvonult árhullám jelenleg Kutyfalva és Oláhdellő között okoz gondot. A sok eső miatt egy fa az úttestre zuhant szerdára virradóan Marosvécsen, és a mezőgazdasági területeket is sok helyen még víz borítja.
2019. május 22., 12:002019. május 22., 12:00
2019. május 22., 12:512019. május 22., 12:51
A Maroson, a megyeszékhely térségében végigvonult egy nagyobb árhullám kedd este. A Kárpátok sétányán lakókat talán kicsit meg is ijesztette, hiszen
Veszélyt nem jelentett, hiszen a 70-es években bekövetkezett nagy árvíz nyomán a töltés magasra van emelve, védi a lakónegyedet és Marosvásárhelyt.
Mint Călin Fokttól, a megyei vízügyi igazgatóság sajtószóvivőjétől megtudtuk, egy átlagos májusi napon a Marosban másodpercenként 62 köbméter a vízhozam, ez az elmúlt napokban fokozatosan nőtt, kedden este 424 köbméter volt, ami azt jelenti, hogy másfél méterrel nagyobb volt a víz, mint átlagban májusban. Természetesen nem egyszerre „nőtt meg” ilyen nagyra a Maros, mint ahogy az is természetes, hogy ahogy elvonult az árhullám, máris csökkent a vízmennyiség, szerdán reggel hatkor már csak másodpercenként 348 köbméter volt a vízhozam. Gödemesterházán és Sárpatakon kisebb árhullámokra még lehet számítani.
A Felső Maros mentéről több száz pillapalackot hozott a víz
Fotó: Haáz Vince
A tűzoltók beszámolója szerint a Maros Kutyfalvánál lépett ki a medréből, elárasztva a Kutyfalva és Oláhdellő közötti útszakaszt, mintegy száz méteren. Több helyen legelők és termőföldek is víz alá kerültek. A vízügyi szakemberek és tűzoltók a helyszínen vannak, figyelik a sok esőtől sokszorosára duzzadt Marost.
A közelben lévő lakónegyed és a város nincs veszélyben, hiszen jól megemelt töltés védi
Fotó: Haáz Vince
Szerdára virradóan Marosvécsen a Szászrégen–Maroshévíz közötti országútra zuhant egy fa. A szászrégeni tűzoltók siettek a helyszínre és takarították el a gyökerestől kidőlt fát az útról. Rövid ideig a gépkocsik csak egy sávon közlekedtek, de ez, tekintettel a napszakra, nem okozott különösebb fennakadást.
A megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője, Ioan Rus a sajtónak elmondta, hogy
Fotó: Haáz Vince
Maros megyében, nagy területeken jég nem sújtotta a termést, de az eső megakadályozta a gazdákat, hogy időben elvégezzék a szükséges munkálatokat. A legnagyobb gondok, a túl sok eső miatt Nyárádszereda környékén és Székelyhodos községben vannak, itt nagyon rövid idő alatt négyzetméterenként 80 liternyi csapadék is lezúdult. Az igazgató szerint a túl sok eső a kukorica- és a céklaföldeken okozhat maradandó károkat.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
A tűzoltók 12 órakor kiadott közleménye szerint a Maroson levonuló ár 20 hektárnyi területet és hét udvart öntött el Kerelőszentpál községben. A katasztrófavédelmi alakulat több szivattyúval van jelen a helyszínen, próbálva megakadályozni, hogy a házakban további kárt okozzon a víz.
Szívélyesen, mosolyogva fogadtak, pedig alig pár órája érkeztek haza Budapestről: Kristof Béla és Rebeka, a Csillag születik idei győztesei a döntő utáni éjszakát még a fővárosban töltötték, kedden pedig már Székelyudvarhelyen beszélgettünk velük.
December 19-én személyes okokból lemondott a TAROM vezérigazgatója, Costin Iordache, de hivatalában marad 2026. január 15-ig, ameddig a vállalat igazgatótanácsa ügyvivő vezérigazgatót nevez ki – jelentette be szerdán az állami légitársaság.
Az előrejelzéseknek megfelelően havazásba váltott át a csapadék az ország több régiójában, így többek között Csíkszéken is.
Családon belüli erőszakhoz kapcsolódó emberölési kísérlet miatt indult eljárás a férfi ellen, aki a gyanú szerint benzint locsolt az élettársára, és a nő testfelületének 50 százalékán égési sérüléseket szenvedett.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) az idei influenzaszezon első halálesetéről számolt be szerdán: egy 88 éves, Kolozs megyei, krónikus betegségekben szenvedő nő hunyt el. Az idős asszony nem volt beoltva influenza ellen.
Hatvan napos hatósági felügyelet alá helyezték szerdán a katonai ügyészek Olt megye prefektusát, Cosmin Florescut (PSD) és alprefektusát, Ștefan Nicolaét (PNL), akiket jogosulatlan fegyverhasználattal gyanúsítanak.
Idén is sokan járultak hozzá adományaikkal az Együtt, egymásért mozgalomhoz, és a gyergyószentmiklósi Vöröskereszt gyűjtése is eredményes volt. Ennek köszönhetően sok család számára válhatott szebbé a karácsony Gyergyószentmiklóson és Gyergyószéken.
Testfelületének 50 százalékán megégett egy nő szerdára virradóra a Szatmár megyei Ivácskó település egyik gazdaságában kitört tűzben.
A marosvásárhelyi születésű magyar országgyűlési képviselő annak kapcsán kéri a tiszás politikus állásfoglalását, hogy az utóbbi időben ismét téma lett Magyarországon a külhöni magyarok ügye, különösképpen a szavazati joguk.
Kedd esti ülésén a kormány jóváhagyta több minisztérium és állami intézmény büdzséjének a kiegészítését a 2025-ös évre.
szóljon hozzá!