Az idén hatodik alkalommal hirdette meg a magyarországi AGRYA a Vidék Kaland Programot, amelybe bekapcsolódva huszonegy magyarországi városi fiatal egy-egy hetet tölt majd fiatal gazdáknál a Székelyföldön, Maros és Hargita megyékben.
2016. július 01., 16:072016. július 01., 16:07
Az AGRYA 2011-ben szervezte meg először a Vidék Kaland Programot, amelynek célja, hogy személyes példákon keresztül bemutassa a mezőgazdaság működését, az élelmiszer-előállításban és a társadalomban betöltött szerepét, tájékoztatást adjon az agrár- és vidékfejlesztési támogatások működéséről, indokoltságáról, valamint betekintést engedjen a gazdálkodók, mezőgazdászok napi életébe, a gazdálkodói életformába. A Vidék Kaland programot 2012 decemberében a legjobb EU társfinanszírozású mezőgazdasági témájú kommunikációs programnak választották az Európai Bizottság által meghirdetett versenyen.
A résztvevőket pályázaton keresztül választották ki a Vidék Kaland székelyföldi partnerei, a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesülete és a Nyárádmente Kistérségi Társulás. A magyarországi fiatalok a program előtt hagyományosan részt vesznek egy felkészítőn, ahol a szokásos traktorvezetés mellett a falusi gasztronómia kerül előtérbe. Lesz kenyér-lángos sütés, házitészta- és sajtkészítés, csirkekopasztás és feldolgozás is.
A jelentkezők közül kiválasztott huszonegy fiatal egy hetet tölthet el egy csíki, udvarhelyszéki vagy Maros megyei gazdaságban, aktívan részt vállalva a mindennapi munkában a fogadó gazda irányítása és felügyelete mellett.
A program részeként gyakorló gazdák fogadják a 18–35 év közötti városi fiatalokat egy-egy hétre a gazdaságukban. A résztvevők a gazda munkarendje szerint dolgoznak, amely hosszabb napi nyolc óránál. Ez is biztosítja, hogy megismerjék egy-egy családi gazdaság mindennapi működését, a gazdálkodók valós életét. A városi fiatalok fogadása a július közepétől augusztus elejéig terjedő időszakra esik. A résztvevőknek ebben az időszakban hosszabbított munkarendben kell közepesen nehéz fizikai munkát végezniük, de bérezésben nem részesülnek. Vállalniuk kell, hogy a program során szerzett élményeikről, benyomásaikról és véleményükről állandó tájékoztatást adnak. A program tehát nem szabadidős vagy turisztikai jellegű, lényegi eleme a fizikai munkavégzés.
A program Maros megyei partnere, a Nyárádmente Kistérségi Társulás ügyvezetője elmondta: eddig a Nyárádmentére érkeztek kalandorok, idén már a szomszédos Maros völgyébe is. A nyolc fiatalból kettő-kettő megy Nyárádremetére, Szentgericére és Iklandra, egy-egy Székelyberébe és Székelybósba. Van közöttük természetvédelmi munkatárs, marketingvezető, értékesítő, színházi titkár, diák, közülük csak kettő vett részt eddig hasonló programban Erdélyben.
Narancssárga hőségriasztás van érvényben Maros megyében, az előrejelzés szerint 33–37 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékletek várhatók. A várható kánikula miatt a marosvásárhelyi önkormányzat ivóvízkutakat és párakapukat biztosít a lakosság számára.
A folyók nem biztonságos fürdőhelyek, hanem olyan vizek, amelyek akár néhány másodperc alatt is halálos veszélyt jelenthetnek még a tapasztalt úszók számára is – figyelmeztetnek a szakemberek.
Megszavazta Marosvásárhely önkormányzata az idei díszpolgárok névsorát, noha a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma nyílt levélben tiltakozott a jelöltek – különösen néhai Kincses Előd jogász, közíró – ellen.
Forgalomkorlátozások várhatók Erdőszentgyörgyön és a Bözödújfalusi-tó környékén vasárnap a nemzetközi Transylvania Triathlon Fesztival miatt.
Felvonulást és ünnepséget szervez a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szombaton Marosvásárhelyen a nemzeti lobogó napja alkalmából. A városnapokkal egy időben zajló eseményre George Simion pártelnököt is várják.
Személyautót sodort el a vonat a Maros megyei Bánffytanya településnél szerda délután. A szerencsés kimenetelű vasúti balesetben senki sem sérült meg.
Tűzesethez vonultak ki a szászrégeni hivatásos tűzoltók csütörtök délután a Maros megyei Görgényoroszfaluba, miután egy faipari vállalkozás fűrészportároló silójában tűz keletkezett.
Tűz ütött ki szerdán egy koronkai irodaházban. Az épületből 19 személy időben kijutott, két füstöt belélegzett embert pedig a helyszínen láttak el a mentősök.
Mintegy húsz négyzetméteren égett egy lakóház tetőszerkezete szerda reggel Maroskeresztúron. Az épületben négy ember tartózkodott, köztük egy fogyatékkal élő ember is, akiket a helyszínen lévő lakosok még biztonságban kimenekítettek.
szóljon hozzá!