
A Medve-tó jubileumi „születésnapját” ünnepelték a hétvégén Szovátán. A fürdőváros legismertebb természeti kincse és egyben turisztikai vonzereje 140 évvel ezelőtt jött létre egy felhőszakadás nyomán.
2015. június 14., 18:112015. június 14., 18:11
A kerek évfordulót gazdag programmal ünnepelték a szovátaiak, de nemcsak ők, mert a Sóvidékről, a Kis-Küküllő és a Nyárád mentéről is sokan ellátogattak a Mezőhavas aljába. A tizenhatodik alkalommal megrendezett ünnepségre jó programot és jó időt „rendeltek” a szervezők, ezért minden korosztály megtalálta a kedvére való szórakozási lehetőséget a futballpályán.
A péntek a gyerekek és fiatalok, középiskolások napja volt. A kisebbeket délelőtt vonatozás, fagyizás, gyerekkoncertek várták, délután a művelődési házban Ezüstcsizma és Ezüstpacsirta névvel néptánc- és népdalvetélkedőt szerveztek, a legjobbak pedig gálaesten vehettek részt. A délben kezdődő diáknapokon csapatos vetélkedők, majd estébe hajlóan táncmaraton és koncertek várták a bulizni vágyókat.
A szombati napot mindenkinek szánták a szervezők: reggel huszárfelvonulással ébresztették azokat, akiknek még hasára sütött a nap, majd begyújtottak az üstök alá, s míg az ízletes ebédrevalók elkészültek, addig kicsik-nagyok élvezhették az autós és motoros ügyességi versenyeket, az erős emberek megmérettetését, délután volt kézműves tevékenységek, a városházán Józsa Nemes Irén festményeiből nyílt emlékkiállítás, a pályán tovább folyt a mesefitnessz, zumba-party és gyerektánc előadások.
Késő délutántól a koncertek vették át a színteret: a Bronx, Pinocchio, Basty-Patrichi Sebastian és a Bagossy Brothers Company vezették fel az est sztárvendégét, Rúzsa Magdit, aki két órán át szórakoztatta azt az ötezer embert, akik zsúfolásig töltötték a teret. A szép estét szép tűzijátékkal zárták, de rövid pihenés után vasárnap ismét zajos lett a tér: délelőtt sportversenyek, délután reneszánsz játékok voltak, majd a néptánc veszi át a főszerepet: az iskolás, óvodás és roma tánccsoportok után a Bekecs néptáncegyüttes és a Mezőhavas zenekar szórakoztatja a műfaj kedvelőit.
Péter Ferenc, Szováta polgármestere egyértelmű sikernek tartja az idei Medve-tó Napokat, amelyben sok ember szervezési munkája van benne, de a fellépő zenekarok is sokat készültek előzőleg. Szovátának elsősorban a Medve-tó adta meg a jelenlegi hírnevét, és ezt mindig tiszteletben kell tartani, és ezért is tartják fontosnak, hogy megünnepeljék a tó „születésnapját”. A Medve-tó egyedisége és gyógyhatása fontos a település számára, ma turisták százezrei keresik fel évente Szovátát emiatt. Persze, nem mellékes a többi sós tó és a bennük levő gyógyiszap sem, ezért mindezekre nagyon kell vigyáznia a városnak, hiszen ezek még sok évre meghatározzák a fürdőváros jövőjét. Megünnepelhetnék a város keletkezésének idejét, vagy bármi mást is, mégis ezt tartják a legfontosabbnak, hiszen Szovátának a Medve-tó jelent gazdasági tőkét és hírnevet egyaránt – fogalmazott a Székelyhonnak a város elöljárója.
Szovátával együtt ünnepeltek a testvértelepülések küldöttei is: az anyaországi Százhalombatta, Budapest XIII. kerület, Sümeg, Mezőberény, Szikszó, Tata és a lengyel Brzesko. A szórakozás mellett a vendégek vasárnap értekezleten is részt vettek, majd a kisvasúton Vármezőig tettek nosztalgiasétát, hogy megismerjék a település nevezetességeit is.
Több mint egy tucat helyszínen avatkoztak be a Maros megyei tűzoltók a keddi vihar után. A kidőlt fák autókat, tömbházakat és egy étterem teraszát is megrongálták, több településen pedig pincéket és alagsorokat öntött el a víz.
Megtalálták a tűzoltók annak a személynek a holttestét, akit kedd délután kezdtek el keresni a Maros folyóban Lekencénél.
Egy, a Maros folyóban eltűnt, feltehetően vízbe fulladt személy felkutatásához riasztották kedden a dicsőszentmártoni tűzoltóegység és a marosludasi munkapont hivatásos tűzoltóit Maroslekence térségébe.
Egy sávon halad a forgalom a marosvásárhelyi Szabadi úton, ahol két autó ütközött össze hétfőn délután.
Több mint 104 millió lejes beruházással épülhet modern aquapark és szabadidős központ Szovátán. A Maros Megyei Tanács és Szováta önkormányzata közösen nyújt be pályázatot a projekt megvalósítására, amely egész évben várná a látogatókat.
A 15-ös országúton, a Marosvécshez tartozó Disznajón bekövetkezett balesethez riasztották hétfőn reggel a dédai tűzoltóság munkatársait: egy mikrobusz és egy személyautó karambolozott.
Narancssárga hőségriasztás van érvényben Maros megyében, az előrejelzés szerint 33–37 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékletek várhatók. A várható kánikula miatt a marosvásárhelyi önkormányzat ivóvízkutakat és párakapukat biztosít a lakosság számára.
A folyók nem biztonságos fürdőhelyek, hanem olyan vizek, amelyek akár néhány másodperc alatt is halálos veszélyt jelenthetnek még a tapasztalt úszók számára is – figyelmeztetnek a szakemberek.
Megszavazta Marosvásárhely önkormányzata az idei díszpolgárok névsorát, noha a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma nyílt levélben tiltakozott a jelöltek – különösen néhai Kincses Előd jogász, közíró – ellen.
szóljon hozzá!