Papírra vetett emlékek

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Cserepes-tanyától Semmelweisig címmel beszélgetőkönyv készült Bocskay István fogorvos professzor életéről. A párbeszédes formában megírt könyv kérdezője Nagy Székely Ildikó, aki elmondta: a kiadvány a francia mémoire-irodalom hangulatában követi végig az életpályát.

Vass Gyopár

2014. október 20., 14:032014. október 20., 14:03

A Mentor Kiadó gondozásában megjelent könyvet múlt csütörtökön mutatták be a Bernády Házban. Már az esemény elején elhangzott: rendkívüli kiadványról van szó, tudniillik nem mindenkinek sikerül úgy könyvet megjelentetnie, hogy nem ő írja. „Mit is jelent hát a beszélgetőkönyv? Bocskay István professzornak volt komoly mondanivalója, és olyan személynek mesélte el mindezt, akinek van íráskészsége” – avatta be a résztvevőket a könyv keletkezési történetébe Káli Király István, a Mentor Kiadó vezetője.

Az élettörténetet lejegyző Nagy Székely Ildikó újságíró elmondta: kezdetben orvos-páciens viszony fűzte Bocskay professzorhoz, akinek a rendelőjében győzte le a fogorvostól való félelmeit, később pedig számos szakmai, de önéletrajzi jellegű cikk is született együttműködésükből. Tavaly ősz végén érett meg a közös könyvírás gondolata, amely kronológiai sorrendben követi az életpályát a gyermekkortól a Semmelweis Egyetem díszdoktori címének átvételéig. Mindeközben bemutatásra kerül a harc a magyar nyelvű oktatás megteremtéséért, de a könyv nemcsak a kiemelkedő szakmai tevékenységet mutatja be, hanem a családcentrikus, valamint a kultúra-, zeneszerető ember alakját is. A közös munka során kiderült: a professzor remek mesélő, aki színesen tud közel hozni távoli korokat saját, rendkívüli szellemességgel elmesélt történetein keresztül, amelyek közül az újságíró számára a legkedvesebbek a gyerekkori, háborús emlékek, illetve az ’50-es évek Vásárhelye, amikor Bocskay István először találkozik a várossal. „Minden történetben ott van az ember, aki tréfás kedvvel, nagy-nagy szeretettel viszonyul az élet dolgaihoz” – mondta Nagy Székely Ildikó.

Bocskay István számára is rendkívül izgalmasak és érdekesek voltak a találkozások. „Megbeszéltük Ildikóval, hogy jön. Elkezdett kérdezni, amire megpróbáltam felelni. Aztán másnap eszembe jutott, hogy még annyi mindent kell meséljek! És a következő találkozás ezeknek a kimaradt történeteknek az elmesélésével folytatódott” – mondta. És hogy a professzor remek humorérzékkel megáldott mesélő, ékesen bizonyították a könyvbemutatón előadott történetei.

Rövid életrajz
Bocskay István 1929. augusztus 2-án született Máramarosszigeten. A középiskolát szülővárosában végezte, 1948-ban érettségizett. Egyetemi tanulmányait a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen kezdte, 1954-ben Kolozsváron kapott fogorvosi oklevelet. 1959-ben a szakorvosi, 1975-ben a főorvosi vizsgáját tette le sikeresen. 1971-ben elnyerte az orvostudomány doktora címet. 1954-1960 között a Maros megyei kórházban fogorvos. 1960-tól tanársegéd, 1967-től egyetemi adjunktus, 1972-től egyetemi előadó tanár, 1978-tól professzor. 1973-tól 1999-ig, nyugdíjazásáig, klinika- és tanszékvezető.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2025. szeptember 20., szombat

Marosvásárhely új tüdeje: miért jók a Miyawaki-erdők a városban?

Marosvásárhely két Miyawaki-erdővel büszkélkedhet, a közterületen lévő minierdőben a fák három év alatt 3–4 méteresre nőttek. A biodiverzitást erősítő ültetvények nemcsak szebbé, hanem ellenállóbbá és fenntarthatóbbá teszik a városi környezetet.

Marosvásárhely új tüdeje: miért jók a Miyawaki-erdők a városban?
Hirdetés
2025. szeptember 19., péntek

Ittasan rongált meg több autót egy sofőr Marosvásárhelyen

Több parkoló autót is megrongált egy 30 éves marosvásárhelyi férfi, aki csütörtök este ittasan vezetett a városban.

Ittasan rongált meg több autót egy sofőr Marosvásárhelyen
2025. szeptember 18., csütörtök

Emberkereskedelem és online csapdák: ingyenes kiadvány segíti most a szülőket ezek felismerésében

Romániában az emberkereskedelem egyik legsúlyosabb formája a szexuális kizsákmányolás, amelyhez gyakran az online tér vezet. Most magyar nyelvű szülői útmutató segít felismerni a veszélyeket, és beszélgetni a gyerekekkel az internet csapdáiról.

Emberkereskedelem és online csapdák: ingyenes kiadvány segíti most a szülőket ezek felismerésében
2025. szeptember 18., csütörtök

Szándékos gyújtogatás okozhatta a nyárádkarácsoni lakástüzet

Nyárádkarácson főutcáján lévő lakástűzhöz riasztották szerdán a tűzoltókat, ahol mintegy harminc négyzetméteren végeztek pusztítást a lángok. A Maros megyei rendőrség tájékoztatása szerint a házat szándékosan gyújthatták fel.

Szándékos gyújtogatás okozhatta a nyárádkarácsoni lakástüzet
Hirdetés
2025. szeptember 18., csütörtök

Elkezdik a sótalanító berendezések beszerelését a Kis-Küküllő mentén

Ötven napon belül iható lesz a vezetékes víz a parajdi bányakatasztrófa nyomán vízellátási gondokkal küzdő Maros megyei településeken, miután az illetékesek csütörtökön elkezdik a sótalanító berendezések beszerelését – közölte az országos vízügyi hatóság.

Elkezdik a sótalanító berendezések beszerelését a Kis-Küküllő mentén
2025. szeptember 18., csütörtök

Forgalomkorlátozás lesz Marosvásárhely főterén és a környező utcákban hétvégén

Forgalomkorlátozások lesznek Marosvásárhely főterén, két esemény megfelelő lebonyolítása érdekében, a hétvége folyamán.

Forgalomkorlátozás lesz Marosvásárhely főterén és a környező utcákban hétvégén
2025. szeptember 18., csütörtök

Közös fórumot szerveznek a Maros megyei civil szervezeteknek

Az év eleji ellenőrzések okozta nehézségekből tanulva, a Maros megyei civil szervezetek összefognak, hogy szakemberek tanácsai és egymás tapasztalatai alapján fejlődjenek tovább.

Közös fórumot szerveznek a Maros megyei civil szervezeteknek
Hirdetés
2025. szeptember 17., szerda

Szovátára is elért a gazdasági bizonytalanság szele

Meglepetéseket okozott az idei nyár Szovátán, és nem feltétlenül kellemeseket, főleg a szállodaiparban érdekelteknek. Borúlátásra nincs ok, a polgármester szerint egész évben szezon van Szovátán, és ősszel is fesztiválokkal várják a turistákat.

Szovátára is elért a gazdasági bizonytalanság szele
2025. szeptember 17., szerda

Lángokba borult egy ház Nyárádkarácsonban

Nyárádkarácson főutcáján lévő lakástűzhöz riasztották kedden a tűzoltókat, ahol mintegy harminc négyzetméteren végzett pusztítást a tűz.

Lángokba borult egy ház Nyárádkarácsonban
Lángokba borult egy ház Nyárádkarácsonban
2025. szeptember 17., szerda

Lángokba borult egy ház Nyárádkarácsonban

2025. szeptember 17., szerda

Késhetnek az augusztusi vízszámlák

Az új informatikai rendszer bevezetése miatt késve érkeznek a fogyasztókhoz az augusztusi vízszámlák – jelentette be az Aquaserv Rt. vízszolgáltató. A befizetési határidő azonban a kiállítás dátumához igazodik.

Késhetnek az augusztusi vízszámlák
Késhetnek az augusztusi vízszámlák
2025. szeptember 17., szerda

Késhetnek az augusztusi vízszámlák

Hirdetés