Fotó: Boda L. Gergely
A tavaly hozott 145-ös törvény értelmében az élelmiszerpiacokon árusító magántermelőknek rendelkezniük kell termelői igazolvánnyal és forgalmazói engedéllyel, a naponta eladott terménymennyiséget be kell jegyezniük a forgalmazói füzetbe május elsejétől.
2015. május 08., 18:042015. május 08., 18:04
Hat nappal a törvény életbe lépése után országszerte azzal szembesülnek a piacigazgatóságok, hogy a jogosítványokat még ki sem nyomtatták, az illetékes helyhatósági szervek, a polgármesteri hivatalok pedig nem bocsátották ki az igazolványokat és a füzeteket. Ráadásul a jogszabály azt is kimondja, hogy a termelő helyzetét ellenőriznie kell egy mezőgazdasági termelői egyesületnek is. A jogszabály arról nem rendelkezik, hogy az ellenőrzött termelőnek tagja kellene lennie az illető egyesületnek.
A marosvásárhelyi piacok adminisztrációjának vezetője, Pavel Dumitru elmondta – az árusok nagy része rendelkezik termelői és forgalmazói engedéllyel. Vannak természetesen olyanok, akik még nem vehették át a polgármesteri hivataloktól ezeket az iratokat, ugyanis – akárcsak országszerte történik – azok még nem mindenütt készültek el. Az igazgató egyetlen olyan esetről tud, amikor egy asztalbérlő lemondott bérleti jogáról, mert túl bonyolultnak tartotta az iratbeszerzést, idős kora miatt már nem vállalkozott az utánajárásra. Amúgy nem tud arról, hogy bárki is visszalépett volna az ügyintézés bonyolultsága miatt a termelői-eladói foglalkozástól.
A Lajos király (Cuza Voda) utcai piacon egy nyárádmenti néni, aki salátát, spenótot, petrezselyemzöldet árult többek között, sopánkodva panaszkodott: „Miért akarnak belőlünk írnokot csinálni? Nem elég, hogy ásunk, kapálunk, veteményezünk, gyomlálunk, most még hivatalos papírokat is tanuljunk meg kitölteni?” Mellette egy fiatal férfi, aki medvehagymát árult rátromfolt – ő most hogyan számoljon el az erdőben gyűjtött medvehagymájával? Ha szabad ezt árusítani – márpedig szabad – akkor ne kérjenek tőle termelői igazolványt, mert a medvehagymát nem ő termesztette. Egy másik árus, aki Maros menti településről hozott zöldséget, békésebben viszonyult az új jogszabályi előíráshoz: „Annyi mindent átéltünk már, hogy ez az új módi már nem ijeszt meg. Eddig is beszereztünk minden szükséges hivatalos papírt, ezután is be fogjuk szerezni. Csak épp ne sürgessenek vele, mert mi nem parancsolhatunk a községházának, hogy most azonnal adja a papírokat”.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!