Nyárád-pusztítás: a vízügy ígérget, a gondnokság kételkedik

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Egyelőre sikerült megfékezni azt a természetrombolást, amely a Nyárád szabályozásával párhuzamosan vette kezdetét. Az érintett felek többször is tárgyaltak az elmúlt időszakban, s napokon belül kiderül: kap-e új Natura 2000 engedélyt a munkálat.

Gligor Róbert László

2015. április 13., 12:202015. április 13., 12:20

Nem maradt következmény nélkül a Nyárád és Kis-Küküllő mente természetvédelmi területekért felelős gondnokság azon lépése, hogy visszavonta a tavaly nyáron kibocsátott Natura 2000 engedélyét, és törvénytelennek nyilvánította a Nyárádon zajló szabályozási munkálatokat, valamint az, hogy ezek módozata miatt feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi őrségen.

Nemrég a gondnokság, a kolozsvári tervező és a nagyváradi kivitelező cégek képviselőinek jelenlétében a környezetvédelmi őrség képviselői vizsgálatot végeztek az érintett helyszíneken a Nyárádon, megállapítva, hogy az elvégzett munkálatok nem egyeznek meg a Maros megyei környezetvédelmi ügynökség által kiállított Natura 2000 engedély előírásaival, ami a munkálatoknak a környezetre gyakorolt hatásainak csökkentését illeti: Csibán a Nyárád mindkét oldalán végeztek partmódosítási munkálatokat, elpusztítva a növényzetet, a védőgátakon belül a 20 centiméternél nagyobb átmérőjű fákat is kivágták, továbbá hogy a munkálatokat már márciusban elkezdték és biológus szakember jelenléte nélkül dolgoztak. A helyszínelés után a vízügyesek képviselőjével is találkoztak és tárgyaltak.

Április 2-ai újabb találkozásukon a felek megegyeztek, hogy a letarolt területeken fűz- és égerfákat ültet a kivitelező, a talajt frissen kaszált szénával borítja be a fű visszatelepedése érdekében, kijelölik a kivágás alól mentesülő fákat, továbbá július végéig egy alkalmazott biológus fogja ellenőrizni a munkálatokat, és a kivitelező betartja a Natura 2000 engedély előírásait. Mindezek mellett a környezetvédelmi őrség 50 ezer lejes büntetést rótt ki a a természetrombolás miatt. A munkálatokat mintegy tíz napja leállították, amíg a következő lépésekről megegyeznek.

Megkeresésünkre a gondnokság igazgatója, Kovrig Zoltán megerősítette: a környezetvédelmi őrség megállapította feljelentésük jogosságát, és megbüntette a kivitelező céget, valamint felfüggesztette a munkálatokat addig, amíg ismét nem tárgyalnak a gondnoksággal. A munkálatok jelenleg állnak, de hogy meddig, nem tudják. A vízügy azt kérte a gondnokságtól, hogy vonja vissza határozatát, miszerint semmisnek nyilvánította az általa tavaly kiadott engedélyt. Kovrig szerint ez nem fog megtörténni. Ha egyáltalán tárgyalásra kerül sor, akkor valamilyen formában új engedélyt fognak kiadni a munkálatok folytatására, de más feltételekkel. Ez azt jelenti, hogy a gondnokság engedélyezi a munkálatokat, de ezúttal szigorúan számon fogja kéri az előírások betartását.

A Natura 2000 gondnokságot alkotó három partneregyesület a napokban tárgyalt a problémáról. A többség úgy véli, hogy megfelelő természetvédelmi feltételek mellett a munka folytatható, de sajnos semmi garancia nincs arra, hogy a kivitelező ezeket be is tudná tartani a jelenlegi terv ismeretében.

A nyárádmenti polgármesterek is kifejtették álláspontjukat a napokban, többen jelezték, hogy bizonyos helyen szükségesek a jól elvégzett árvízvédelmi munkálatok, viszont nem értenek egyet a munka módozatával. A gondnokság figyelembe veszi ezeket a véleményeket, és a napokban megfogalmazza döntését, amelyről hivatalosan is értesíti az érintett feleket.

Kovrig Zoltán még nem látja a tervezett beruházás további sorsát. Ha az a döntés születik, hogy a gondnokság nem ad ki új engedélyt, akkor az is megtörténhet, hogy a kivitelező a még érvényben levő, a megyei környezetvédelmi ügynökség által kiadott engedély alapján is folytatni fogja a munkálatot. Ebben az esetben a gondnokság meg kell támadja a bíróságon az engedélyt, és annak érvénytelenítését kell kérje. Jelenleg nincs törvényes rendelkezés arra, hogy a környezetvédelmi hatóság egyszerűen visszavonhassa azt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 01., szerda

Autópályán gyulladt ki egy kisbusz Marosludas közelében

A marosludasi tűzoltó-egység katonai tűzoltóit egy kigyulladt kisteherautóhoz riasztották az A3-as autópályára szerda délután. A tűzeset a sztráda Marosvásárhely–Kolozsvár menetirányában történt.

Autópályán gyulladt ki egy kisbusz Marosludas közelében
Hirdetés
2026. július 01., szerda

Azahriah, Alan Walker és Inna is érkezik – számos újdonsággal indul a VIBE Fesztivál

Néhány nap múlva megnyitja kapuit Erdély egyik legnagyobb könnyűzenei fesztiválja, a VIBE. A július 2–5. között zajló rendezvény idén is nemzetközi sztárokkal, hazai kedvencekkel, új helyszínekkel és több kényelmi fejlesztéssel várja a látogatókat.

Azahriah, Alan Walker és Inna is érkezik – számos újdonsággal indul a VIBE Fesztivál
2026. július 01., szerda

Több mint száz rendőr ügyel a biztonságra a VIBE Fesztivál idején

A csütörtökön kezdődő VIBE Fesztivál ideje alatt megerősített rendőri és csendőri jelenlétre kell számítani Marosvásárhelyen és a fesztivál helyszínén. A hatóságok célja, hogy a négynapos rendezvény rendben és biztonságban teljen.

Több mint száz rendőr ügyel a biztonságra a VIBE Fesztivál idején
2026. július 01., szerda

Éjszaka sem pihentek a tűzoltók: károkat okozott a vihar Maros megyében

Több mint egy tucat helyszínen avatkoztak be a Maros megyei tűzoltók a keddi vihar után. A kidőlt fák autókat, tömbházakat és egy étterem teraszát is megrongálták, több településen pedig pincéket és alagsorokat öntött el a víz.

Éjszaka sem pihentek a tűzoltók: károkat okozott a vihar Maros megyében
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Megtalálták a Marosba esett személy holttestét

Megtalálták a tűzoltók annak a személynek a holttestét, akit kedd délután kezdtek el keresni a Maros folyóban Lekencénél.

Megtalálták a Marosba esett személy holttestét
2026. június 30., kedd

Embert keresnek a Marosban Lekencénél

Egy, a Maros folyóban eltűnt, feltehetően vízbe fulladt személy felkutatásához riasztották kedden a dicsőszentmártoni tűzoltóegység és a marosludasi munkapont hivatásos tűzoltóit Maroslekence térségébe.

Embert keresnek a Marosban Lekencénél
Embert keresnek a Marosban Lekencénél
2026. június 30., kedd

Embert keresnek a Marosban Lekencénél

2026. június 29., hétfő

Két autó ütközött, az egyik lesodródott az úttestről

Egy sávon halad a forgalom a marosvásárhelyi Szabadi úton, ahol két autó ütközött össze hétfőn délután.

Két autó ütközött, az egyik lesodródott az úttestről
Hirdetés
2026. június 29., hétfő

Aquaparkkal bővülhet Szováta turisztikai kínálata

Több mint 104 millió lejes beruházással épülhet modern aquapark és szabadidős központ Szovátán. A Maros Megyei Tanács és Szováta önkormányzata közösen nyújt be pályázatot a projekt megvalósítására, amely egész évben várná a látogatókat.

Aquaparkkal bővülhet Szováta turisztikai kínálata
2026. június 29., hétfő

Mikrobusz és személyautó karambolozott Maros megyében

A 15-ös országúton, a Marosvécshez tartozó Disznajón bekövetkezett balesethez riasztották hétfőn reggel a dédai tűzoltóság munkatársait: egy mikrobusz és egy személyautó karambolozott.

Mikrobusz és személyautó karambolozott Maros megyében
2026. június 26., péntek

Ivókutakkal és párakapukkal készül Marosvásárhely a rendkívüli hőségre

Narancssárga hőségriasztás van érvényben Maros megyében, az előrejelzés szerint 33–37 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékletek várhatók. A várható kánikula miatt a marosvásárhelyi önkormányzat ivóvízkutakat és párakapukat biztosít a lakosság számára.

Ivókutakkal és párakapukkal készül Marosvásárhely a rendkívüli hőségre
Hirdetés