Száztíz „kisművész” alkotott, pihent, szórakozott majd egy héten át Marosszentgyörgyön. A „MaKiTa” rövidítéssel becézett rendezvényt már ötödik alkalommal szervezték meg.
2015. augusztus 10., 20:492015. augusztus 10., 20:49
2015. augusztus 11., 16:172015. augusztus 11., 16:17
A Marosszentgyörgyi Kisművészek Tábora (MaKiTa) a kecskeméti Európa Jövője Egyesület Csiperó nemzetközi táborának közreműködésével indult útjára 2010-ben.
A tavalyi évet kivéve, amikor a marosszentgyörgyi kisművészek látogattak öt napra Kecskemétre és öt napra Zalaszentgyörgyre, Marosszentgyörgy testvértelepülésére, a MaKiTá-t az erdélyiek szervezték meg. A magyarországi vendégek múlt kedden érkeztek Marosszentgyörgyre. Programjukban éneklés, zenélés (citera, hegedű, brácsa, furulya), rajz- és hímzőkör szerepelt Albert Katalin és Szakál Klára tanárnő irányításával. Szerdán este a Kodex régizene együttes reneszánsz dalokat énekelt a korabeli ruhákba öltözött és reneszánsz táncokat tanuló táborozóknak.
Csütörtökön, Urunk színeváltozása ünnepén a Bekecs-tetőn épült kápolnában tartott énekes-zenés műsort a három település kisművész-csapata. A délutánt is a Bekecsen töltötték a táborozó fiatalok játékkal, erdei sétákkal. A pénteki nap tevékenysége a szerdaihoz volt hasonló: szentmise, ének, zene, rajz, hímzés, majd főpróba a kultúrotthonban a szombati gálára. Pénteken este az Öves együttes táncházat tartott a marosszentgyörgyi táborozó ifjúságnak, amelyen székely-magyar táncok lépéseit sajátíthatták el.
A tábor tevékenységsorozata szombaton jutott el a tetőpontra. A kisművészek délelőtt a szentgyörgyi Csíki Malom Múzeumba látogattak el, Kilyén Emma tanárnő vezetésével, majd a helyi Lakatos kürtőskalács-készítő családot keresték fel. Itt a fiatalok is bekapcsolódhattak a kürtőskalács sütésének folyamatába. Szombaton este került sor az ünnepi gálaműsorra, amelyen a marosszentgyörgyi Szent Cecília együttes (Simon Kinga tanárnő), a zalaszentgyörgyi Örömzene kórus (Standi Mariann tanárnő) és a kecskeméti együttes lépett fel, valamint a kisművészek rajz és hímzés munkái kerültek kiállításra. A tánccsoportokat Simon Imre vezette. Az est a plébánia kertjében tábortűzzel ért véget. A vasárnapi szentmise után bomlott a tábor, de a zalaszentgyörgyiek a nap folyamán egy székelyföldi túrán vettek részt.
Egy szászrégeni ház tetőszerkezete gyulladt meg vasárnap hajnalban, két tűzoltóautó és egy mentőautó sietett a helyszínre.
Magánál volt, de nem tudott kiszállni a villanyoszlopnak ütközött személyautóból egy fiatal gépkocsivezető vasárnap reggel.
Gaudeamus néven nyitották meg az ország első egyetemi gyógyszertárát pénteken kora délután Marosvásárhelyen. A gyógyszerészek munkáját egy robot fogja segíteni, elvégezve helyettük az ismétlődő feladatokat, hogy nekik több idejük legyen a betérőre.
Bombaként robbant a bejelentés, miszerint az Anghel Saligny-program keretében felfüggeszthetik a kifizetéseket. Maros megyében 157 nyertes pályázat van, legtöbb esetében a munkálatok is elkezdődtek. Mit mondanak a polgármesterek és mi a kormányálláspont?
Marosvásárhelyről indult el Magyarországra személyautóval július elsején, és azóta nem adott életjelet magáról a 66 éves Fábián Gyula. Családja azóta keresteti, csütörtök óta pedig a rendőrség is sajtónyilvánossá tehette az eltűnését.
Ideiglenes forgalomkorlátozás lesz szombaton reggel 6 órától vasárnap délután 5 óráig a marosvásárhelyi Cuza Vodă utcában a Park Hotel környékén zajló építési munkálatok miatt.
Csibi Attila, a Maros megyei tanács alelnöke egy tusványosi panelbeszélgetésen kiemelte: intenzív tárgyalások folynak nemzetközi partnerekkel, amelyek eredményeként már az ősz folyamán pozitív változás állhat be a marosvásárhelyi repülőtéren.
Öt hivatásos és önkéntes tűzoltóegység dolgozott a lángok megfékezésén Mezőkapuson, ahol szerdán délután kigyulladt egy kombájn. A tűz a szomszédos búzaföldre is átterjedt.
Kitartást, összetartást, sikereket kívántak a marosvásárhelyi orvosi egyetem végzőseinek a szerda délelőtti ballagási ünnepségen, amelyet hagyományosan a Marosvásárhelyi Vártemplomban tartottak. Az ünnepségen kiosztották a Miskolczy Dezső-díjat is.
Két autó ütközött össze kedden délután Beresztelkén. Egy személy súlyosan, egy másik könnyebben sérült.
szóljon hozzá!