Kockázati tényezőnek tekintett magyarság

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

A törvénybírók pártatlanságát félti Vasile Liviu Oprea, Maros megye prefektusa, aki többek között azért kéri a Bánffy örökösök visszaszolgáltatási perének áthelyezését Szászrégenből, mert „itt magyar közösség is él, és a magyarok, mint a grófok leszármazottjai 9323 hektár erdőt igényeltek vissza”.

Szucher Ervin

2014. december 03., 18:032014. december 03., 18:03

A Legfelsőbb Ítélő és Semmitőszéknek küldött beadványában a kormánymegbízott ugyanakkor rámutat, hogy az efféle perek tétje „nyilvánvalóan hatalmas”.

„A restitúciós perek során sokféle indoklással találkoztam a törvényt betartani nem hajlandó állami szervek részéről, azonban eddig még egyetlen okiratban sem hozták fel így szó szerint, hogy mi, magyarok, mint a grófok leszármazottai veszélyforrást jelentenénk az erdélyi és főként a szászrégeni bíróság függetlensége számára” – jegyezte meg szerkesztőségünknek a felperes Bánffy örökösöket, Bethlen Anikót, Bethlen Zsuzsát és Szentkuti Évát képviselő Rózsa József. A marosvásárhelyi ügyvédet egyébként nem lepte meg, hogy a prefektúra ismét az etnikai kártyát próbálja kijátszani, még akkor is, ha az utóbbi hónapokban a semmitőszék három azonos kérését utasította vissza.

Portálunk arra lett volna kíváncsi, miért tartja egy restitúciós per kapcsán kockázati tényezőnek a magyarok jelenlétét Maros megyében és általában Erdélyben Vasile Liviu Oprea, a prefektus azonban nem volt hajlandó válaszolni. Szóvivőjén, Dragoş Bardoşin keresztül azt üzente, hogy nem hajlandó egyetlen folyamatban lévő ügy periratát sem kommentálni. Ehhez képest a kormánymegbízott egy nappal korábban egy másik – szintén Bethlen Anikó, Bethlen Zsuzsa és Szentkuti Éva ellen indított – erdőügyi perben már nyilatkozott a sajtónak, eldicsekedve, hogy a közigazgatási és belügyminisztériumtól megkapta azt az összeget, ami a fellebbezéshez szükséges.

Válasziratában báró Bánffy Dániel leszármazottainak jogi képviselője ezzel szemben leszögezte, hogy ők megbíznak a szászrégeni bírókban, és felvállalják annak „kockázatát”, hogy román nemzetiségű döntéshozókra bízzák az ítéletet. Az egykori szász városka bíróságán ugyanis egyetlen magyar bíró sem dolgozik, mint ahogy a Maros megyei törvényszék polgári részlegén sem. 

Levelében a prefektus nem csak a magyar lakosság erdélyi jelenléte által okozott veszélyre hívja fel a figyelmet. Oprea hazafiasságra inti a bírákat, hogy döntésük révén „mentsék meg a haza erdeit”. Ugyanakkor egy sor olyan újságcikket is felsorakoztat és a bíróság figyelmében ajánl, melynek szerzői közismerten magyarellenes politikusok vagy újságírók. 

A Maros megyei prefektus azon a címen szeretné megakadályozni a több mint kilencezer hektár erdő tényleges visszajuttatását az örökösöknek, hogy Bánffy Dániel háborús bűnös lett volna. Egy 1946-ban született végleges bírósági ítélet viszont kimondta a néhai politikus ártatlanságát. A kor dokumentumai szerint Bánffy Dániel már csak azért sem lehetett háborús bűnös, mert szemmel tartva az erdélyi érdekeket 1944 szeptemberében haladéktalan fegyverszünetet követelt. Ezért a nyilasok halálra ítélték, és mindössze a nyilas álruhába öltözött barátainak köszönhetően tudott kiszabadulni a budapesti Margit körúti fogházból. Származása miatt a kommunisták is kivetették. Hat évvel a háború befejezése után, 1951-ben családjával együtt a rózsadombi házából egy húsraktárba telepítették.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. október 26., vasárnap

Aki elvárta a városházán dolgozóktól, hogy tudjanak magyarul – a néhai polgármesterre emlékeztek az őrtűznél

A székely autonómia ügyét fontosnak tartotta, polgármesterként elvárta, hogy az, akit a városházán alkalmaznak, tudjon magyarul – hangzott el vasárnap este a marosvásárhelyi őrtűzgyújtáson, ahol Fodor Imre egykori marosvásárhelyi városvezetőre emlékeztek.

Aki elvárta a városházán dolgozóktól, hogy tudjanak magyarul – a néhai polgármesterre emlékeztek az őrtűznél
Hirdetés
2025. október 26., vasárnap

Hatéves kor alatt tilos lenne képernyőt adni a gyerek kezébe, olyan rossz hatással van a látásra

A szemorvos szerint 6 éves kor alatt egyáltalán ne nézzen képernyőt a gyerek, hiszen minél kisebb a képernyő, és minél közelebb van a szemhez, annál rosszabb. Marosvásárhelyen országos premiernek számító szemészeti szűrést kezdtek el az iskolákban.

Hatéves kor alatt tilos lenne képernyőt adni a gyerek kezébe, olyan rossz hatással van a látásra
2025. október 25., szombat

Lejárt a bérleti szerződés, ki kell költözniük a „kastélylakóknak”

Tizenkét családnak kell kiköltöznie a marosvásárhelyi „kastélynak” becézett szociális lakásból. Hárman nem fogadták el a lakásgazdálkodási vállalat által felajánlott megoldást. Az épület azonban már nem biztonságos, ki kell üríteni.

Lejárt a bérleti szerződés, ki kell költözniük a „kastélylakóknak”
2025. október 24., péntek

Trópusi hangulatban nyitották meg a megújult hüllőházat a marosvásárhelyi állatkertben

Megnyitották péntek délben a Marosvásárhelyi Állatkert felújított hüllőházát, amely még az 1980-as években épült, ám az elmúlt évtizedekben erősen megkopott, és mind esztétikailag, mind az állatok életkörülményeit tekintve felújításra szorult.

Trópusi hangulatban nyitották meg a megújult hüllőházat a marosvásárhelyi állatkertben
Hirdetés
2025. október 24., péntek

Ágyban fekvő nőt mentettek ki a tűzoltók egy marosvásárhelyi lakástűzből

Tűz ütött ki csütörtök délután egy marosvásárhelyi lakóházban, a tűzoltók egy ágyban fekvő nőt mentettek ki a lakásból.

Ágyban fekvő nőt mentettek ki a tűzoltók egy marosvásárhelyi lakástűzből
2025. október 23., csütörtök

Őrtűzet gyújtanak Marosvásárhelyen

Volt marosvásárhelyi polgármesterre, Fodor Imrére is emlékeznek vasárnap a Maros parton, ahol őrtüzet is gyújtanak.

Őrtűzet gyújtanak Marosvásárhelyen
Őrtűzet gyújtanak Marosvásárhelyen
2025. október 23., csütörtök

Őrtűzet gyújtanak Marosvásárhelyen

2025. október 23., csütörtök

Ezeken a Maros megyei településeken vetítik az elkövetkező napokban a Bölöni-filmet

Több, Maros megyei településen levetítik a hét elején bemutatott, Bölöni László egykori futball-legendáról, edzőről készült filmet.

Ezeken a Maros megyei településeken vetítik az elkövetkező napokban a Bölöni-filmet
Hirdetés
2025. október 23., csütörtök

Megkezdődött a cukorrépa feldolgozása, mennyire elég a hazai alapanyag?

Jó minőségű cukorrépát gyűjtenek be idén a termelők, Marosludason már nekifogtak a feldolgozásnak. Jelenleg az országban mindössze két cukorgyár működik, a hazai szükséglet kevesebb, mint egyharmadát fedezik. Gyárlátogatáson voltunk.

Megkezdődött a cukorrépa feldolgozása, mennyire elég a hazai alapanyag?
2025. október 22., szerda

Szén-monoxid-szivárgás miatt kellett kiüríteni egy gyárépületet Marosludason

Gázszivárgás miatt riasztották a tűzoltókat Marosludason október 22-én este. Tizenöt személyt kitereltek az épületből, egy személyt kórházba szállítottak.

Szén-monoxid-szivárgás miatt kellett kiüríteni egy gyárépületet Marosludason
2025. október 21., kedd

Arculcsapás a magáncégeknek? – vitát váltott ki a marosvásárhelyi buszhálózat bővítése

Élénk és elhúzódó vita alakult ki kedden a Marosvásárhelyt és a peremtelepüléseket összekötő buszjáratok ügyében megszervezett közvitán, ahol politikusok és helyi lakók is aggályokat fogalmaztak meg a januártól induló szolgáltatás kapcsán.

Arculcsapás a magáncégeknek? – vitát váltott ki a marosvásárhelyi buszhálózat bővítése
Hirdetés