
Az egészséges életmódot szorgalmazó kampányt indított a Maros Megyei Háziorvosok Egyesülete egy bukaresti alapítvánnyal közösen. Kilenc jó tanácsot tartalmazó szórólapot és könyvjelzőt osztanak szét a lakosság körében, ezek azonban kizárólag román nyelvűek.
2016. november 14., 19:332016. november 14., 19:33
Mozgásban lévő generáció vagyunk címmel indított tájékoztató kampányt a Maros Megyei Háziorvosok Egyesülete a Prais Alapítvánnyal közösen, amelynek célja, hogy a szülőkön keresztül a gyerekekhez eljuttasson olyan alapvető, de fontos információkat, amelyek javítják a hétköznapi közérzetet, és egészséges életmódra nevelik a lakosságot. A kezdeményezés során 31 ezer szórólapon, 31 ezer könyvjelzőn és ezer plakáton igyekeznek eljuttatni minél több személyhez az egészséges életmóddal kapcsolatos tanácsokat.
Megkeresésünkre az egyesület elnöke, Remus Șipoș elmondta, a kampány a bukaresti alapítvány kezdeményezése, így ők biztosították a kizárólag román nyelven készült tájékoztató anyagokat. A háziorvosok szervezete csupán a terjesztési feladatokat vállalta, amelynek értelmében az egyszerű és könnyen kivitelezhető, követendő szabályokat tartalmazó anyagokat átadták a háziorvosoknak, akik továbbadják a hozzájuk forduló pácienseknek. „Azt szeretnénk, hogy a háziorvosi, illetve az iskolai rendelőkbe eljussanak a plakátok, szórólapok, könyvjelzők, amelyeken a felnőttek, de főleg a gyerekek számára fontos életmódi szabályok szerepelnek. Fontosnak tartjuk, hogy helyesen neveljük, képezzük a fiatalokat, és tájékozott gyerekekből felelős felnőttekké váljanak” – mondta a szakember, kiemelve a dietetikusok szerepét, akikre a pszichológusokhoz hasonló feladat hárul a háziorvosi, illetve az iskolai rendelőkben.
„Ezzel a kampánnyal a táplálkozástani szakemberek tevékenységének szükségességére is szeretnénk ráirányítani a figyelmet. A javasolt szabályok között a mozgás mellett táplálkozási javaslatok is szerepelnek, hiszen a háziorvos fő feladata a betegségek megelőzése, amely minden célközönséget érint. Meg akarjuk értetni, hogy egyszerű cselekvésekkel jobban élhetünk” – ismertette Remus Șipoș.
Kilenc jó tanács
1. A reggelt kezdjünk a személyes higiéniával, a szoba kiszellőztetésével és 15 perc frissítő tornával.
2. Naponta reggelizzünk, amely fontos energiaforrás egész napra.
3. Minden étkezés előtt mossunk kezet.
4. Naponta fogyasszunk zöldséget és gyümölcsöt.
5. Azonos időpontokban étkezzünk, naponta háromszor, plusz két falatozás, változatosan és mérsékelt mennyiségekben.
6. Fogyasszunk naponta legalább két liter folyadékot.
7. Naponta legalább 60 percet végezzünk fizikai tevékenységet vagy sportoljunk.
8. Pihenjünk. Az éjszakánkénti 8–9 órás jó alvás feltölt energiával.
9. Egészségügyi panasz esetén forduljunk háziorvoshoz vagy szakorvoshoz.
Narancssárga hőségriasztás van érvényben Maros megyében, az előrejelzés szerint 33–37 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékletek várhatók. A várható kánikula miatt a marosvásárhelyi önkormányzat ivóvízkutakat és párakapukat biztosít a lakosság számára.
A folyók nem biztonságos fürdőhelyek, hanem olyan vizek, amelyek akár néhány másodperc alatt is halálos veszélyt jelenthetnek még a tapasztalt úszók számára is – figyelmeztetnek a szakemberek.
Megszavazta Marosvásárhely önkormányzata az idei díszpolgárok névsorát, noha a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma nyílt levélben tiltakozott a jelöltek – különösen néhai Kincses Előd jogász, közíró – ellen.
Forgalomkorlátozások várhatók Erdőszentgyörgyön és a Bözödújfalusi-tó környékén vasárnap a nemzetközi Transylvania Triathlon Fesztival miatt.
Felvonulást és ünnepséget szervez a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szombaton Marosvásárhelyen a nemzeti lobogó napja alkalmából. A városnapokkal egy időben zajló eseményre George Simion pártelnököt is várják.
Személyautót sodort el a vonat a Maros megyei Bánffytanya településnél szerda délután. A szerencsés kimenetelű vasúti balesetben senki sem sérült meg.
Tűzesethez vonultak ki a szászrégeni hivatásos tűzoltók csütörtök délután a Maros megyei Görgényoroszfaluba, miután egy faipari vállalkozás fűrészportároló silójában tűz keletkezett.
Tűz ütött ki szerdán egy koronkai irodaházban. Az épületből 19 személy időben kijutott, két füstöt belélegzett embert pedig a helyszínen láttak el a mentősök.
Mintegy húsz négyzetméteren égett egy lakóház tetőszerkezete szerda reggel Maroskeresztúron. Az épületben négy ember tartózkodott, köztük egy fogyatékkal élő ember is, akiket a helyszínen lévő lakosok még biztonságban kimenekítettek.
szóljon hozzá!