Fotó: Haáz Vince
Szombaton rendezték meg a Karrier fehérben elnevezésű orvosi állásbörzét a marosvásárhelyi Grand Hotelben. Bár a legtöbb résztvevő csak kíváncsiskodásból vett részt, sokan egy jó ajánlaton komolyan elgondolkodnának. És amint azt a legutóbbi három év tendenciái mutatják: a fehérköpenyes társadalom nem feltétlenül a pénz, hanem a jobb munkakörülmények miatt vándorolna el.
2014. november 23., 15:472014. november 23., 15:47
Amint azt a rendezvény egyik szervezőjétől, Avârvare Luciantól megtudtuk, az egésznapos rendezvényen hat egészségügyi cég toboroz külföldre munkaerőt: „Ezúttal leginkább rezidens- és szakorvosokat keresnek Franciaországba, Németországba és a skandináv országokba” – mondta. Ottjártunkkor úgy tűnt, utóbbiak iránt mutatkozik a legnagyobb érdeklődés, és ezt a szervező azzal erősítette meg, hogy az északi országokban fizetnek a legjobban. Kérdésünkre, hogy mit gondol az orvosmigrációról, a szervező kifejtette: mindez nem lenne olyan drasztikus, ha felszabadítanák az egészségügyi állásokat.
Németország is vonzó
Molnár Zoltán végzős kinetoterapeuta csak kíváncsiságból ment el az állásbörzére, de ha egy kedvező ajánlattal találkozna, elgondolkodna, és leginkább Németországba menne. Mint ahogy Magyarosi Orsolya is, aki ennél sokkal biztosabb a dolgában: Németországban szeretne gyógytornászként elhelyezkedni. Mihai Gabriela végzős orvostanhallgató endokrinológiában vagy reumatológiában szeretne tovább képződni: „A határon túli lehetőségek jobbak, saját bőrömön tapasztaltam meg, hogy mennyire jobb például Franciaországban a gyakorlati oktatás. A szakmai fejlődés a legfőbb motivációm tehát, doktorálni is szívesen elmennék, de mindenképp hazajönnék”.
Cristina Chirales is szívesen próbálna szerencsét Franciaországban diabetológusként, mindebben a kedvezőbb munkakörülmények és a jobb fizetés motiválja. „Mindenkitől ugyanezeket a válaszokat fogja kapni: a szakemberek jobb fizetésért, és jobb életkörülményekért mennek el, nem mellesleg pedig azért, mert tíz-tizenkét év tanulás után nincs ahol elhelyezkedni” – tette hozzá a mellette álló Ioan Serban Fanfareț , aki nem szívesen lenne orvos egy „világtól elzárt kisvárosban”.
Idén nagyobb az érdeklődés
Kora délután jártunk a rendezvény helyszínén, és amint azt a szervezőktől megtudtuk: a börzének addig 160 látogatója volt. Nora Vasile, az egyik orvosi cég munkatársa elmondta: sokkal több az érdeklődő, mint amikor legutoljára két évvel ezelőtt részt vettek a vásárhelyi rendezvényen. Alina Oncică egy lengyel-svéd tulajdonú toborozó cég munkatársa is megosztotta velünk észrevételeit: „A diákok és a rezidensek nagyon érdeklődőek, sajnos a szakorvosok már elmentek, és ez nem jó a táradalomnak. Sokáig a fizetésért mentek el. Az utóbbi három évben azt mondják, azért választják az elvándorlást, mert nem hisznek abban, hogy a dolgok jó irányba fejlődnének, elegük van a hibásan működő egészségügyi rendszerből, abból, hogy a betegek a kórházba saját maguk kell vigyék a gyógyszerieket, és hogy egyik kórházból sétáltatni kell őket a másikba” – mondta.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
szóljon hozzá!