Fotó: Boda L. Gergely
A tavaly készült felmérés szerint az erdélyi férfiak hatvan százaléka sört iszik, s a megkérdezett személyek egyharmadának családi hűtőjében nyáron mindig van az italból – hangzott el szerdán, a Romániai Sörgyártók Egyesületének bemutatkozó találkozóján, amelyet a nyárádtői sörgyárban tartottak.
2014. május 14., 20:062014. május 14., 20:06
2014. május 14., 20:112014. május 14., 20:11
A tíz éve létrejött egyesület vezérigazgatója, Constantin Bratu köszöntötte a vendégeket, majd az egyesület elnöke, Onno Rombouts vette át a szót. Kiemelte: fontosnak tartják, hogy időközönként ismertessék tevékenységüket, és a sajtó segítségével is felhívják a mértékletes sörivás fontosságára a közvélemény figyelmét.
A 2013-as gyenge év volt
Az egyesületet öt nagy sörgyártó hozta létre, a Romániában készített és palackozott sör 80 százalékát ők állítják elő. Onno Rombouts kiemelte, hogy két kampányuk is volt, amelyben a mértékletességet hangsúlyozták, egyik a fiataloknak szólt, a másik a gépkocsivezetőknek. „Felelősek vagyunk nemcsak az elkészített termék minőségéért, hanem annak a társadalomban kifejtett hatásáért is, így folyamatosan hangsúlyozzuk a mértékletességet” – jegyezte meg Onno Romboust. Hozzátette: Romániában 2008-ban mérték az elmúlt tíz év legnagyobb sörfogyasztását, s a kimutatásokból az is kiderült, hogy 97 százalék Romániában gyártott márkát iszik. Kitért arra is, hogy tavaly a sörre kivetett illeték és az emiatt bekövetkezett árdrágulás miatt jelentősen csökkent a fogyasztás. Azonban a kormány intézkedése nem érte el célját: kevesebb adó folyt vissza az államkasszába, mint az illeték bevezetése előtt.
A csapból is sör folyik
A tavaly készült országos felmérés szerint minden harmadik megkérdezett erdélyi férfi azt nyilatkozta, hogy nyáron a hűtőjében mindig van sör, 40 százalékuk azért is fogyasztja, mert jó szomjoltó és természetes anyagokból készül. A sörgyártás során felhasznált természetes anyagokról a nyárádtői gyár igazgatója, Szabó István beszélt, aki elmondta, hogy az egész gyártási folyamat automatizált, s saját laboratóriumokban ellenőrzik az alapanyagokat, valamint a termelési folyamat során keletkező nedű minőségét. A gyárban szervezett körúton, az inoxtartályok között sétálva megmutatták azt a csapot is, amelyből sör folyik, igaz, még nem a palackba kerülő végtermék, de már így is igencsak felkeltette a látogatók érdeklődését. Az újságírók nagy többségének a palackozó részleg nyerte el a tetszését, hiszen igen látványos volt, ahogy nagy zaj közepette óránként majdnem 100 ezer palack sört tölt és csomagol a berendezés.
Egyébként május 23-án van a sör nemzetközi világnapja.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!