
Szülői kiállás egy korábbi vásárhelyi tanácsülésen. Helyben eddig nem tudták megoldani a problémát. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
A Római Katolikus Teológiai Gimnázium ügyében tárgyaltak kedden Bukarestben a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal, a helyi és a megyei képviselő-testület, a Maros Megyei Tanfelügyelőség képviselői, illetve a katolikus iskola szülői közösségének küldöttei. A négy és fél órás tárgyalás eredményeként Marosvásárhely önkormányzatának és a tanfelügyelőségnek május 15-éig kell rendeznie a katolikus iskola ügyét.
2017. május 03., 18:472017. május 03., 18:47
A katolikus gimnázium szülői csoportját Csíky Csengele és Zsigmond Imola szülők képviselték a bukaresti tárgyaláson. Marosvásárhely polgármestere is meghívást kapott mint az iskolahálózatért felelős egyik intézmény képviselője, mégsem jelent meg, helyette Szövérfi László jegyző és Horațiu Lobonț, az iskolákért felelős igazgatóság vezetője vett részt. Továbbá Novák Zoltán szenátor, Vass Levente és Biró Zsolt parlamenti képviselők, Kovács Levente, a Maros Megyei RMDSZ ügyvezetője, Peti András RMDSZ-es és Sergiu Papuc PSD-s városi tanácsos, illetve Marius Paşcan parlamenti képviselő. A megyei tanfelügyelőség részéről Ioan Macarie főtanfelügyelő és Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes volt jelen, továbbá Pavel Năstase tanügyminiszter, illetve Gabriel Liviu Ispas és Király András oktatásért felelős államtitkárok.
A katolikus iskola szülői közösségének képviselői meglepetéssel vették tudomásul, hogy az Unirea Főgimnázium szülői képviselői, illetve Maros megye szülői bizottságának küldöttei és ennek ügyvédje is megjelent a tárgyaláson.
Csíky Csengele, a katolikus iskola szülői csoportjának egyik képviselője lapunknak elmondta, ezt jogilag is meg fogják támadni. Az unireás szülőkből álló bizottság ugyanis azt ecsetelte a tárgyaláson, hogy jogtalanság érte őket a katolikus iskola megalapításával.
– tette hozzá a szülő.
Mintegy „mellékes” információként, arra is fény derült a keddi tárgyaláson, hogy az elmúlt év augusztusában történt minisztériumi vizsgálódás után maga az oktatási minisztérium tett feljelentést az Országos Korrupcióellenes Ügyészségnél – mondta el Csíky Csengele. Szerinte a vizsgálódás rossz irányba indult el, mert az iskola lett a főszereplője, nem pedig a városi tanács vagy a tanfelügyelőség.
A miniszter és az államtitkárok határozott véleménye az volt, hogy amíg nincs az ügyben végleges bírói ítélet, addig sem az előkészítő osztályba való beiratkozást, sem a kilencedik osztályok indítását nem lehet felfüggeszteni, és az iskolát sem lehet a megyei hálózatból törölni. A maratoni tárgyalás következtetéseként tehát Pavel Năstase tanügyminiszter felszólította a jelen lévő intézmények képviselőit, hogy május 15-éig helyben rendezzék az iskola ügyét. Amennyiben ez nem történik meg, minisztériumi vizsgálóbizottságot küld Marosvásárhelyre.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!