
Fiatalok és idősek is válogattak a magokból
Fotó: Haáz Vince
A kert- és természetkedvelők éves találkozójává, eszmecseréjévé nőttek ki magát Marosvásárhelyen is a magbörze. Szombaton Marosvásárhelyen sokan voltak a találkozón, hagyományos vetőmagokat cseréltek, természetközeli megoldásokról beszélgettek és előadásokat hallgattak.
2020. február 22., 18:042020. február 22., 18:04
Hagyománnyá vált Marosvásárhelyen, hogy kora tavasszal magbörzét szerveznek, ahol a kertészkedők elcserélik az előző években begyűjtött hagyományos virág- és zöldségmagjaikat. Idén a Kultúrpalota kórusterme és folyosója adott otthont a találkozónak, ahol bár kevesebb magot és virágot hoztak, továbbra is szép számban voltak jelen az érdeklődők.
A palántanevelés csak ezután kezdődik, így a most szerzett magokból is csinos kis zöldségeket lehet nevelni már idén a kertben.
Nemcsak magokat, ültetési, gondozási tanácsot is kaptunk
Fotó: Haáz Vince
A magbörzén érdekes előadások is elhangzottak a természetközeliség fontosságáról, a madarak és emberek kapcsolatáról. Bemutatták többek között a erdei óvodát, ahol a gyermekek naponta, télen és nyáron is számtalan szabadtéri foglalkozáson vesznek részt.
Érdekes előadást tartott Cosmina Pop, aki a Tirana Land Egyesület létrehozója. A Maros megyei Libánfalva községben működő egyesület célja a kivert lovaknak menedéket biztosítani. Az egyesület tavaly egy telket és istállót vásárolt meg, idén tavasszal szeretnék az épületet felújítani, lakhatóvá tenni. Itt szeretnének
Cosmina arról is beszélt, hogy szeretnének lovaglóiskolát is beindítani, terápiás célú foglalkozásokat is szervezni.
Szárított csípős paprikát is lehetett kérni és kapni, egy kis paprika magjából több tíz palánta nevelhető.
Fotó: Haáz Vince
A gyermekeknek külön foglalkozást szerveztek, ahol a magokkal, ültetésükkel ismerkedhettek és
De megkóstolhatták azokat a finomságokat is, amelyeket a Slow Food mozgalom tagjai hoztak, a házilag készült lekvárokat, süteményeket. Aki kávét és teát szeretett volna fogyasztani, otthonról hozott bögréjében tehette ezt meg, hiszen az egész rendezvény célja az volt, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy érdemes és lehet közel a természethez, kevés szemét termelésével, az önmagunk által megtermelt élelmiszerek fogyasztásával élni.
Jelentős drágításra készülnek a marosvásárhelyi taxisok, azt tervezik, hogy kilométerenként két lejjel emelik a fuvardíjat. Nincs könnyű dolguk, hiszen Marosvásárhelyen két riválisuk is van, akik változó, kedvezményes díjszabással szállítanak.
Az utolsó bruttó fizetés 65 százalékának megfelelő bírói nyugdíjat és a nyugdíjkorhatár 15–20 évig tartó fokozatos emelését tartja kívánatosnak a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) alelnöke.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) lezárta egy Argeș megyei mulatós előadó ügyében folytatott vizsgálatát, és összesen 1,612 millió lej eltitkolt jövedelmet állapított meg. A román sajtó úgy tudja, a tegnap Olaszországban elfogott Dani Mocanuról van szó.
Átvette nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese, de nem kívánta nyilvánosságra hozni a személyazonosságát – jelentette be kedden a Román Lottótársaság. Néhány dolgot azért mégis elárult magáról.
Tovább emelkedtek az üzemanyagárak az országban, egyes benzinkutaknál – Székelyföldön is – a gázolaj ára már meghaladta a 8 lejt is literenként.
A kormány nem számol áfaemeléssel a 2026-os állami költségvetés összeállításakor – jelentette ki egy keddi szakmai rendezvényen a pénzügyminiszter.
Lakossági bejelentés nyomán keresett és talált megoldást a marosvásárhelyi városháza annak a családnak, akik három és egyéves gyerekekkel éjszakáztak a szabad ég alatt. Ideiglenesen az éjjeli menedékhelyen vannak, szociális bérlakást kapnak.
Az Adrian Kreiner nagyszebeni üzletember meggyilkolásával vádolt három férfi közül kettőt kedden a Fehér megyei törvényszék súlyos gyilkosságért életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt, míg a harmadikra távollétében 30 év börtönbüntetést szabtak ki.
Az élőszavas mesélés fejleszti a gyereket, mert nem kap készen mindent, mint a tévében. Ha ő maga képzeli el a történetet, akkor a meséből saját élményt és értéket teremt. A marosvásárhelyi Stefánia óvoda idén is megszervezte mesemondó délelőttjét.
Meghalt a temesvári gyermekkórházban egy 17 éves lány. A rendőrség vizsgálatot indított az ügyben.
szóljon hozzá!