Lénárd szerint Borboly nem szánt mélyen

Lénárd András. Szerinte a politikum egy ideje nem képviseli a gazdaság érdekeit Hargita megyében •  Fotó: Veres Nándor

Lénárd András. Szerinte a politikum egy ideje nem képviseli a gazdaság érdekeit Hargita megyében

Fotó: Veres Nándor

Nem állítja Lénárd András sörgyártulajdonos, hogy csak Borboly Csaba a felelős Hargita megye gazdasági gondjaiért. Azt azonban látni kell – véli –, hogy a megyeitanács-elnök nem szánt mélyen. Borboly szerint azonban ők becsülettel dolgoztak a Hargita megyei termelőkért.

Kozán István

2023. március 30., 12:072023. március 30., 12:07

2023. március 30., 18:512023. március 30., 18:51

Nem várt visszhangja lett Geréb László minapi cikkének: a Székelyhonon közölt, Elvesztegetett székelyföldi évtizedek című gondolatébresztő elemzésre reagálva Lénárd András, a Csíki Sör Manufaktúra és a Csíki Csipszgyár alapító tulajdonosa vitára hívta ki Borboly Csabát, Hargita Megye Tanácsának elnökét.

Utóbbi el is fogadta a felkérést, ám azonnal átvette a kezdeményezést és egyetlen időpontot és helyszínt szabott meg a vitára. Ennek apropóján kerestük meg Lénárd Andrást, akivel – ha már rendelkezésünkre állt – a vitán túl egyéb gazdasági kérdéseket is feszegettünk.

korábban írtuk

Elvesztegetett székelyföldi évtizedek
Elvesztegetett székelyföldi évtizedek

Már szomorú valóságként könyveljük el, hogy amíg az elmúlt tíz évben az ország lakossága 5,3%-kal, addig az erdélyi magyar közösség 10,3%-kal csökkent. Az erdélyi magyarságot érintő negatív tendenciák sajnos nem csak a demográfia területén vannak jelen.

Mindannyian felelősek vagyunk

„Telnek el az évek és azt látjuk, hogy Hargita megye vezetője nem szánt mélyen, vagyis

Idézet
úgy csinál, mintha dolgozna, mégsincs látszata.

Korántsem állítom azt, hogy Borboly Csaba az egyedüli felelős azért, ami a megye gazdasági helyzetében kialakult.

Idézet
Mindannyian felelősek vagyunk Székelyföld, és ezen belül Hargita megye elmaradott gazdaságáért.

Ám ha rá kellene mutatnunk, hogy melyik az a szervezet vagy ki az az ember, aki a leginkább felelősségre vonható, akkor

Idézet
nem az RMDSZ az (hiszen az elmúlt 15 évben nem voltak mindig kormányon), hanem sokkal inkább Borboly, aki megszakítás nélkül tölti be a megyeitanács-elnöki tisztséget”

– így válaszolt Lénárd arra a kérdésünkre, hogy miért döntött úgy, hogy párbeszédet kezdeményez Borbollyal.

korábban írtuk

Borboly Csaba válaszára vár Lénárd András
Borboly Csaba válaszára vár Lénárd András

Nyílt vitára hívja Lénárd András, a Csíki Sör Manufaktúra és a Csíki Csipszgyár alapító tulajdonosa Borboly Csabát, Hargita Megye Tanácsának elnökét az Elvesztegetett székelyföldi évtizedek című cikkünk apropóján.

Ugyanakkor leszögezte, hogy nem feltétlenül akar vitázni, „ráadásul az elnök által önkényesen kijelölt időpont sem megfelelő nekem, ezért egyeztetnünk kell több időpontról, mint ahogy szokás a politikai és gazdasági életben. Én például azt javaslom, hogy halasszuk későbbre ezt a párbeszédet.

Idézet
Nekem egyébként is az a célom, hogy első körben a közvélemény figyeljen fel végre arra, hogy hol tart gazdasági szempontból Hargita megye, ehhez pedig kiváló kiindulási pont volt Geréb László közgazdász Székelyhonon megjelent cikke”

– fejtette ki Lénárd.

Amiről a közvéleménynek tudnia kell

Amiről feltétlenül beszélnünk kell, azaz a közvéleménynek tudnia kell, az az, hogy

a politikum egy ideje Hargita megyében nem képviseli a gazdaság érdekeit

– hívta fel a figyelmet a csíki vállalkozó. „Erre számtalan példa van, én pedig elmondom a legfontosabbat. Gazdasági aranyszabály, hogy aki elvesztette a piacát, az elvesztette a gazdaságát. A mai világ ugyanis már nem arról szól, hogy tudunk-e valamit gyártani vagy sem. Ha ugyanis például hegedűt akarunk gyártani, akkor megbízunk egy céget, aki lefejleszti nekünk a hegedűgyártósort, onnantól szabad a pálya. Az igazi kérdés azonban az, hogy

Idézet
az új termékünket, a hegedűinket el tudjuk-e adni?”

Lénárd egy példával folytatta gondolatmenetét. „Amikor nyolc évvel ezelőtt elkezdtük a gazdasági aktivitásunkat, Székelyföld 150 kilométeres körzetében ezer kisbolt üzemelt – mostanra ez hatszázra zsugorodott. Mindeközben városainkban nagyáruházak nyíltak, egy ideje pedig már a községekben (például Csíkszentkirályon) és a kisvárosokban (többek között Szentegyházán) is ilyenekben lehet vásárolni. Az áruháznyitások teljesen rendben vannak, nem is szabad megakadályozni, mert ezek a fejlődés egy ismérvei, és az emberek is jól érzik magukat ezekben az üzletekben – és a választék is nagyobb.

Idézet
De valakinek Székelyföldön jutott-e eszébe – mondjuk egy polgármesternek vagy egy megyeitanács-elnöknek –, hogy arra kérje ezeket a nagyáruházakat, hogy az adott kistérség helyi termelője is felölthesse értékes áruját a nagyáruház kijelölt polcára”

– tette fel a kérdést Lénárd.

korábban írtuk

Elfogadja a vitafelkérést Borboly, de „igazságos beszélgetést” szeretne
Elfogadja a vitafelkérést Borboly, de „igazságos beszélgetést” szeretne

Elfogadta Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök Lénárd András, a Csíki Manufaktúra és Csíki Csipszgyár alapító tulajdonosának vitára hívó felkérését. Íme, néhány a részlet a pikánsnak ígérkező vitáról.

Rögtön hozzátette, nem nyomásgyakorlásra kell gondolni a multinacionális cégekkel szemben, erre nem is lenne esély, sokkal inkább arról van szó, hogy

egy megyei politikus vagy polgármester hogyan tudná segíteni a saját közösségét, választóit.

„Látnunk kell azt a kedvezőtlen folyamatot, ami oda vezetett, hogy meg kell alázkodnunk azért, hogy a saját szilvalekvárunkat el tudjuk adni – ha egyáltalán sikerül. Mondok még egy példát: pár éve egy csicsói kisvállalkozó jó minőségű talicskákat gyártott az egyik csíkszeredai építőipari forgalmazónak, ám annak bukása után az országos barkácsáruháznak már nem tudja értékesíteni a termékét, mert szóba sem állnak vele.”

Meglátása szerint Székelyföldön elvesztettük a kezdeményezőképességünket és a piacunkat. „Ez nem történt volna meg, ha a vezetőink szemléletében ott lett volna a piacvédelem. Így jutottunk el oda, hogy

Idézet
a piacon maradt helyi gazdasági szereplő kínlódik, mivel a kisbolt bezárt, a nagyáruház pedig nem áll szóba vele.”

Erdély, Transilvania, a kihasználatlan imázs

„Lépjünk ki egy kicsit Székelyföldről és gondoljunk a márkázásra, amivel nagy gondunk van. Erdélyt mint brandet világviszonylatban legalább kétmilliárd ember ismeri. Vagy ha nem is ismeri, már hallott a Transilvania elnevezésről annak misztikuma (Drakula) miatt, vagy azért, mert a filmipari óriás Hollywood száz éve életben tartja. Ha ezt tudjuk, akkor erdélyi magyarokként ki kell használnunk ezt az előnyt mind gazdasági, mind pedig társadalmi és turisztikai szempontból” – summázott.

Hogyan tovább?

Na, de akkor mi legyen? – kérdeztük.

Idézet
Sajnos, nincs gazdaságpolitikai szemlélet nálunk. Ami van, az megélhetés-politikai szemlélet. Épp ezért kezdtem a beszélgetést azzal, hogy észre kell vennünk azt, amikor valaki nem szánt mélyen.

Hangsúlyozom, nem mindenért kell egyetlen embert hibáztatni, ám ha egy megye fejlesztéséről beszélünk, akkor nem kerülhetjük meg azt az illetőt, aki 15 éve vezeti az adott közigazgatási egységet” – emelte ki a vállalkozó.

Lénárd szerint talán arra is jó lesz egy társadalmi párbeszéd, hogy rájöjjünk,

nem is egy politikai vezető iránymutatására kell várnunk, hanem a világon bevált jó példákat kell követnünk.

„Első lépésként le kell tisztáznunk, hogy székelyekként mire tudunk építeni, és ebből a beszorult, magát sajnáló mentalitásból ki kell végre törnünk, hiszen másként el fog menni mellettünk a világ. Attól büszkén kell viselnünk ünnepnapjainkon – vagy akár hétköznap is – a székely ruhánkat, és minden nap meg kell élnünk a kultúránkat és hagyományainkat. És olyan, talán másodlagos kérdésekre is választ kell adnunk, hogy mit akarunk kezdeni a medvékkel. Amiket tekinthetünk ősellenségnek vagy a székely turizmus egyik alapjának, ami nagyon sok pénzt tudna hozni.

Idézet
Bármelyikre is esik a választásunk, azzal tisztában kell lennünk, hogy Székelyföldön darázscsípésben vagy kutyaharapásban többen meghalnak, mint medvetámadásban”

– mondta el zárszóként a Székelyhonnak Lénárd András.

Borboly Csaba szerint Hargita megye esetében másfél éve készült el a gazdaságfejlesztési stratégia, amibe beleszólhatott Lénárd András is •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Borboly Csaba szerint Hargita megye esetében másfél éve készült el a gazdaságfejlesztési stratégia, amibe beleszólhatott Lénárd András is

Fotó: Veres Nándor

Borboly Csaba: büszke vagyok a csapatomra

Az érintettség jogán fontosnak tartottuk megszólaltatni Borboly Csabát is. Hargita Megye Tanácsának elnökét két kérdéssel kerestük meg. Elsőként azt kérdeztük tőle, hogy mivel tudná segíteni a politikum a gazdasági szereplőket? Mindezt annak kapcsán kérdeztük, hogy

Lénárd András szerint azért van szükség párbeszédre Hargita Megye Tanácsa elnökével, mert a politika olyan területeken tudna segíteni, ami kimozdíthatná végre a megye megrekedt gazdaságát.

„Az egészséges társadalmi rend és berendezkedés a modern demokráciákban az, hogy a gazdasági szféra jelez, kér, javasol a politikum részére, az meg amit meg tud fogni, van forrása, hatásköre, politikai döntésekre alakít, majd ezt képviselőin keresztül a helyi, megyei vagy országos államigazgatási rendszerben közigazgatási döntések formájában kivitelez.

Idézet
A gazdaság szereplői akár egyénileg, akár szervezett formában, például egy ilyen Székelyföldi Nagyvállalkozós Egyesületen keresztül, elmondják, amit szeretnének, amit másként látnak, amire javasolnak beruházást és szolgáltatást a kormányzattól vagy a helyi önkormányzatoktól. Majd megszületnek a döntések, és azokat lehet számonkérni, »elszámoltatni«.

Például Hargita megye esetében másfél éve készült el a gazdaságfejlesztési stratégia, amibe beleszólhatott Lénárd András is, remélem volt véleménye és azt is, hogy azt beépítettük. A második eset az, amikor fordítva van mindez (legalábbis Kozán úr kérdését én így értem), az a »pártállami rendszer«, például nálunk 1989 előtt, ami volt, amikor a politika mondja meg mit lehet, szabad, hogyan a gazdasági szférának. Azt ne kívánja senki se vissza. A harmadik típus számomra nem ismerős a gyakorlatban, hogy esetleg a politika »raktárra gyárt« intézkedéseket, programokat, folyamatokat és a gazdasági szféra, mint a svéd asztalról, abból »csipeget«.

Idézet
Az mindkét oldal számára vállalhatatlan erőforrás veszteséget jelentene, pl. megépíteni egy ipari parkot, amire nincs igénye a gazdasági szférának, vagy promoválni olyan terméket közpénzből és szolgáltatást, amire vagy nincs szükség, vagy nincs elég belőle, stb.”

Borboly szerint Hargita Megye Tanácsának tevékenységében igen jelentős gátat szab, hogy „a nagyon kevés pénzből ami van, nagyon keveset tehetünk a gazdasági élet fejlesztése érdekében. Ez ügyben számtalan törvénymodosító javaslatot fogalmaztunk meg az évek során, nagyon várjuk a kormányban és a parlamentben dolgozó kollégáktól, hogy azokat fogadtassák el, mert akkor valószínűleg még többet tudnánk tenni. Ellenben büszke vagyok a megyei tanácsosi csapatra és a hivatalunk munkaközösségére, hisz

Idézet
több mint száz témakörben kisebb-nagyobb mértékben igyekeztünk »áttételesen« keresni megoldásokat, jó néhány témakörre, lásd például székely termék védjegy és a mögéje kiteljesült gazdasági erőteret, stb”

– fejtette ki a megyei tanácselnök.

Mivel Lénárd András szerint a piacvédelem területén is óriási a szakadék a gazdasági szektor és a politikum között, ezért Borboly Csabától erre is rákérdeztünk.

„Ez a témakör, amiben úgy gondolom, nagyot teljesített a megyei tanács és munkaközössége.

Idézet
Hisz egyedüli megyei tanács vagyunk, akik egy ilyen éles helyzetben, mint ami volt a Csíki sör és a Ciuc sör között, fel mertünk vállalni egy hivatalos megyei tanácsi elvi döntést, amely alapján a Magyar kormány felkérésünkre lépett eredményesen

(Lásd a legfelsőbb szintektől lefelé a miniszteri nyilatkozatokat!). Abban az időben a sok millió eurós kártérítés egyik le nem kommunikált »célpontja« a megyei tanács is volt, hogy a vád szerint »beleavatkoztunk« egy üzleti vitába, ami számunka üzlet-közösség vita volt, és ezért vállaltuk fel. A piacvédelem terén a fogyasztóvédelemtől kezdve a nagy multikig el, becsülettel dolgoztunk a Hargita megyei termelőkért, és dolgozunk; ha ennek bárki párját felmutatja Romániában, más megyei tanácsnál, annak adok egy »rács« (rekesz) Csíki sört.

Idézet
Személyesen vállaltam fel minden vitát, vegzálást, amire kaptam és kapok felkérést, illetve közösségi piacvédelemre irányul az adott helyzet. Úgy tudom, a Csíki sör esetében, nincs elvégezetlen »házi feladatom« e téren sem”

– zárta a Székelyhonnak küldött válaszát Borboly Csaba.

5 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 11., hétfő

Nem volt diadalmenet a Székely Nemzeti Múzeum megalapítása, de ma boldog lenne Csereyné Zathureczky Emília

A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.

Nem volt diadalmenet a Székely Nemzeti Múzeum megalapítása, de ma boldog lenne Csereyné Zathureczky Emília
2024. november 11., hétfő

Haszongépjármű borult fel Mezőbánd közelében

Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Haszongépjármű borult fel Mezőbánd közelében
2024. november 11., hétfő

Rontotta év végi inflációs előrejelzését a jegybank

A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.

Rontotta év végi inflációs előrejelzését a jegybank
2024. november 11., hétfő

Nőhet a jogosítvány nélkül közúti balesetet okozók büntetése

Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.

Nőhet a jogosítvány nélkül közúti balesetet okozók büntetése
2024. november 11., hétfő

Baleset Marosszentkirályon: az áldozat a járművében rekedt

A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.

Baleset Marosszentkirályon: az áldozat a járművében rekedt
2024. november 11., hétfő

Ditrónak és Szárhegynek is új alpolgármestere van

Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.

Ditrónak és Szárhegynek is új alpolgármestere van
2024. november 11., hétfő

Autópályával összekötni Marosvásárhelyt az ország északi részével

Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.

Autópályával összekötni Marosvásárhelyt az ország északi részével
2024. november 11., hétfő

Fejszével a kézben rángattak ki az autóból, majd ejtettek foglyul egy nőt

Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.

Fejszével a kézben rángattak ki az autóból, majd ejtettek foglyul egy nőt
2024. november 11., hétfő

Lezárják a forgalmat a Transzfogarasi úton

A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).

Lezárják a forgalmat a Transzfogarasi úton
Lezárják a forgalmat a Transzfogarasi úton
2024. november 11., hétfő

Lezárják a forgalmat a Transzfogarasi úton

2024. november 11., hétfő

Leaszfaltozták a Pálpatakára vezető utat, felújított iskolákat avattak

A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.

Leaszfaltozták a Pálpatakára vezető utat, felújított iskolákat avattak
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!