Hirdetés
Hirdetés

Lehet-e hatékony segítőnk a mesterséges intelligencia a mindennapokban?

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Kell-e tartanunk a mesterséges intelligenciától? Beépülhet-e a mindennapjainkba, és ha igen tudjuk-e a hasznunkra fordítani? Ilyen és hasonló kérdések bizonyára mindenki fejében megfordultak már, aki kicsit is érdekelt a témában. Szakavatott személy segítségével tudunk meg egy kicsit többet a technológiáról, amely már most forradalmasítja az online világot (is).

Bencze Emese

2024. április 21., 11:402024. április 21., 11:40

Balázs Aaron nevéhez köthető a BIKKLA Elektromos Bicikli Kölcsönző, illetve a Székely Dizájn Légió reklám- és dizájnstúdió. 2024-ben Aaron a Pine Lines mesterségesintelligencia-konzultációs ügynökség társalapítója lett Csuszner Ferencz-cel és Molnos Józseffel egyetemben. Az ügynökség erdélyi kis- és középvállalkozások számára teszi elérhetővé a mesterségesintelligencia-alapú üzleti megoldásokat.

Ennek kapcsán látogatott Székelyudvarhelyre, az Agora Business Centerbe, ahol a Szécsi Kálmán által 2022-ben indított Agora Corporate Talks nevű rendezvénysorozat részeként tartott előadást vállalati mesterséges intelligencia témájában. Az előadást követően pedig a Székelyhonnak adott interjúban számos érdekes kérdést megválaszolt a mesterséges intelligenciával kapcsolatban.

korábban írtuk

Nem hús-vér ember vezeti már a tudományos műsort
Nem hús-vér ember vezeti már a tudományos műsort

A mesterséges intelligencia (MI) segítségével megalkotott műsorvezető mutatkozott be a Duna tudományos-ismeretterjesztő műsorában, a Deltában – hangzott el az M1 minapi Híradójában.

– Alig néhány éve kezdtünk el mi, közemberek hallani a mesterséges intelligenciáról, mára pedig egyre inkább közbeszéd tárgyává válik, sőt az egyik magyarországi köztelevízión nemrég mutatták be a mesterséges intelligenciával működő műsorvezetőt. Ez arra enged következtetni, hogy elképesztő dinamikával fejlődik…

– Valóban így van. A Moore-törvény szerint – ami gyakorlatilag a számítástechnika fejlődését, illetve a processzorok teljesítményének a növekedését követi le – két évente duplázódik a számítási kapacitás. A mesterséges intelligencia fejlődése messze felülírja Moore törvényét, ennél sokkal gyorsabb, hiszen esetében hónapokról beszélünk.

– Mire számíthatunk mi? Ilyen gyors fejlődés mellett tartanunk kell tőle, hogy rövid időn belül negatívan tudja befolyásolni az életünket mondjuk azáltal, hogy elveszítjük miatta a munkánkat?

– Nem attól kell félni, hogy a mesterséges intelligencia elveszi a munkánkat, mert nem fogja, hiszen önmagában nem képes új dolgot létrehozni, mindenképpen utasítani kell, működésbe hozásához kell az emberi beavatkozás. Nyilván vannak olyan feladatok, amelyeket a mesterséges intelligencia hatékonyabban elvégez az embernél, hiszen a legtöbb esetben sokkal gyorsabb, nem fárad és nem veszik el a figyelme. Mégis úgy gondolom, hogy

nem önmagában a mesterséges intelligenciától kell félni, hanem attól a kollégától, aki hatékonyan használja.

Gondoljunk csak bele: egy nagyon magasan képzett, jól dolgozó munkaerő, egy adott feladatot mondjuk 6 óra alatt végez el 110 százalékos hatékonysággal. Egy kevésbé képzett, de a mesterséges intelligenciát jól használni tudó munkaerő pedig ugyanazt a 6 órás feladatot 3 perc alatt végzi el 80 százalékos hatékonysággal. Melyik a jobb?

– Említette, hogy az lesz „veszélyes” a munkaerőpiaci versenyben, aki jól tudja használni a mesterséges intelligenciát. Hogyan kell jól használni?

– A mesterséges intelligencia nagy előnye, hogy emberi nyelven, nem programkód formájában kommunikálhatunk a számítógéppel, így a „gép” magas szintű irányítása mára már nemcsak a programozók kiváltsága, hanem az átlag ember számára is elérhetővé vált. Ezt

az emberi nyelven, nem programkód formában írt parancsot nevezzük promptnak.

A mesterséges intelligenciát utasítanunk kell, az általunk kívánt műveletek végrehajtására, ez az úgynevezett promptolás, aminek számos fortélya van. A mesterséges intelligencia – legalábbis a Chat GPT – tippeléses alapon működik. Ő megtippeli az értelmét az általunk betáplált promptnak, és arra létrehoz akár több ezer választ is, majd megtippeli, hogy melyik a legjobb közülük. Jól promptolni úgy tudunk, ha minél kevesebb helyet hagyunk a tippelésnek. Vagyis

minél részletesebb és konkrétabb parancsot adunk, amellyel nem hagyunk nagyon sok értelmezési lehetőséget, annál hatékonyabb lesz a promptolás,

és pontosabb, használhatóbb a mesterséges intelligencia által adott válasz.

– Tehát tulajdonképpen mi irányítjuk, és ha jól irányítjuk hatékonyan tudjuk használni is. De mi van, ha nem? Mik lehetnek a mesterséges intelligencia használatának veszélyei hosszútávon?

– Minden technológiai változásnak – legyen az atomenergia felfedezése, a gőzgép, vagy akár a puskapor feltalálása, stb. – volt egy negatív hatása is. A mesterséges intelligencia használatának is vannak ilyen negatív jellegű felhasználási lehetőségei, gondolok itt mindenféle deepfake videókra, amelyek nagyon jó példák arra, hogy hogyan lehet rosszul használni. (A deepfake technikát képek, videók vagy akár hanganyagok készítésére használják, leggyakrabban híres, sokak által ismert emberekről hamis felvételek vagy álhírek készítéséhez, de előfordul, hogy csalás során alkalmazzák – szerk. megj.)

Hirdetés

Emellett, nyilvánvalóan lesz olyan társadalmi hatása is, hogy munkahelyek fognak miatta megszűnni, mert egyszerűen

ezekkel a technológiákkal már nem lesz szükség bizonyos állásokra.

Balogh Petya (angyalbefektető, Cápa) fogalmazta meg nagyon közérthetően, hogy eddig az volt a paradigmánk, hogy gondolkodni nehéz és fizikai munkát végezni könnyű. Most hirtelen gondolkodni könnyűvé vált, ezért az olyan munkakörök, amelyekben sokat kell gondolkodni, veszélybe fognak kerülni. Viszont mint minden ipari forradalomkor, itt is az lesz, hogy

megszűnnek ugyan munkahelyek, de újak lesznek helyettük, illetve a régiek át fognak alakulni.

Gondoljunk csak arra, hogy amikor megjelent az autó, akkor hirtelen nem volt már szükség lovászokra, istállómesterekre stb., viszont létrejöttek új munkahelyek, és megjelentek a sofőrök, autószerelők, sofőriskolai oktatók, stb. A mesterséges intelligencia megjelenése is ezt hozza, hamarosan új munkahelyeket teremt.

Például a promptírás lehet egy olyan tulajdonság, amelyre szüksége lesz majd a vállalkozásoknak.

Rövid távon biztosan lesz baj a munkahelyek megszűnése miatt, de végül minden ki fog alakulni, és jóra fog fordulni.

Emellett társadalmi szinten lesz még nagyon sok érdekesség. Meglátásom szerint érdekes társadalmi probléma lehet abból, hogy már létezik az a technológia, amelynek révén videót hozhatunk létre promptból, s noha most még nem elérhető, nagyon hamar azzá fog válni. Ha ezt a technológiát esetleg összekötjük az okos órákkal, amelyek a pulzust, a stressz-szintet és testhőmérsékletet is képesek mérni, akkor gyakorlatilag a néző hangulatának megfelelő videót (virtuális valóságot) tudunk generálni. Ha ezt összerakjuk a VR-szemüvegekkel, akkor ez a társadalom kevésbé művelt rétegeinél valószínűleg fog okozni érzékelési- és értékrendbeli problémákat – például: ha felrakja valaki ezt a VR-szemüveget, és ott például létrejön egy valósnak tűnő de virtuális lány/fiú akibe szerelmes lesz, majd ha az „elhagyja”, abból lelki problémája lehet, amivel foglalkozni kellhet –, de nem föltétlenül kell ettől az egésztől megijedni.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Ezeket a helyzeteket előre kell látni, fel kell rájuk készülni és kezelni kell a technológiai rossz-használatából származó problémákat. Az ilyen jellegű problémákkal küszködő embereket majd valószínűleg fel kell zárkóztatni, de még jobb lenne, ha az ilyen helyzeteket megelőznénk.

– Valamilyen szabályzatrendszere van jelenleg a mesterséges intelligencia használatának?

– Mint ahogy mindig, minden új dolog esetében lenni szokott, egyelőre csekély a szabályozás, inkább beszélhetünk a fejlesztő cégek „lelkiismeretéből” fakadó önszabályzásról. Idővel meg fog születni az a hivatalos jogi szabályozási rendszer, ami szabályozni fogja a mesterséges intelligencia használatát, ez pedig nagyon sok problémát meg fog oldani.

– Védekeznünk hogyan lehet a korábban említett veszélyek ellen, miben látod ennek a mikéntjét?

– A tolvaj mindig egy lépéssel a rendőr előtt jár. Hogy hogyan szűrd ki, mit csinálj ezzel, azt sajnos nem tudom én sem. Egyszerűen az van, hogy meg kell jelenjen a szabályozás, amin már dolgoznak. Ahogy a tömeg számára elérhető megoldásokkal most sem lehet obszcén tartalmat generálni stb., úgy nem lesznek könnyen elérhetők azok az eszközök sem, amelyekkel deepfake-t lehet gyártani. Viszont

mindig lesznek bűncselekményre is használható eszközök, mindig lesznek „rablók”, akik egy lépéssel előrébb járnak.

Így lesznek olyan alkalmak – ahogy most is vannak nap mint nap, hiszen a legkülönfélébb online csalások világát éljük –, amikor

az embereknek a józan ítélőképességükre kell hagyatkozniuk egy-egy esetben.

– A személyes adataink mennyire vannak biztonságban, ha használjuk a mesterséges intelligenciát?

– A mesterséges intelligencia a vele megosztott adatok milyenségéből tanul, nem a konkrét adatot fogja megtanulni. Egyébként még az OpenAI-nál nem volt nagy adatlopás. Most már többségünk használ Google Drive-ot, nagyjából az a szintű adatvédelem van az OpenAI-nál is. Nem jelent nagyobb veszélyt. De nyilván,

ahogy nem raksz ki fotót a hitelkártyádról a Facebookra, úgy nem kell ezt a ChatGPT-vel sem megosztani.

(Az OpenAI egy mesterséges intelligencia kutatólaboratórium, amely az OpenAI LP profitorientált vállalatból és anyavállalatából, a nonprofit OpenAI Inc.-ből áll – szerk. megj.)

– Ön szerint el tudunk oda jutni, hogy a hétköznapi életben olyannyira mindennapivá valljon a mesterséges intelligencia használata, mint mondjuk most a Google-é?

– Amikor az internet megjelent, akkor az interneten való keresés az a fórumokon való kereséssel jelentett egyet. Utána jött a Google, akkor már az interneten való informálódás a Google-en való keresést jelentette. Aztán megjelent a YouTube, a TikTok, azóta ott nézegetjük a tutorialvideókat. Most a következő lépés a Chat GPT, én gyakorlatilag azt használom, amióta lehet. Másfél-két év távlatából azt látom, hogy az én gondolkodásom teljesen átalakult ennek megfelelően:

ma már nem az az első gondolatom, hogy ha van egy feladat, hogy hogyan keressem meg Google-ben, hanem az, hogy hogyan promptoljam le minél hatékonyabban, hogy segítsen a mesterséges intelligencia.

Ahogy ez mindenkiben megfogalmazódik és ahogy mindenki megbarátkozik a technológiával, onnantól kezdve

biztosan napi szinten fogjuk használni az MI-t.

– Hogyan lehet/érdemes használni a hétköznapi életben?

– Én például múltkor annak néztem utána a segítségével, hogy az általam szedett gyógyszer okozhat-e kábaságot mellékhatásként. De – egy kis túlzással – jól promptolva bármire tudsz releváns választ kapni.

– Vállalkozásokba beépítve hogyan lehet hasznos?

– Vállalkozások életében kissé összetettebb a helyzet. Van a mesterséges intelligencia és vannak a mesterséges intelligenciaként emlegetett nagy nyelvi modellek, mint például a Chat GPT – a kettő nem teljesen fedi egymást. A nagy nyelvi modell promptok alapján a tudásbázisából tud új szöveget létrehozni és választ adni. Míg a mesterséges intelligencia megoldásai sokkal távolabbra mutatnak, mint a Chat GPT, például adatelemzés, összefüggések keresése stb. – tehát rengeteg felhasználási területe van.

De ha a Chat GPT-nél maradunk a vállalkozások életében, elmondható, hogy alkalmas gyors információ szerzésre – egy adott piacról nagyon gyorsan képes képet kialakítani, megadni, hogy kik a főbb szereplők stb, hasznos lehet akkor is, ha a piac egy szereplőjéről, mondjuk egy vezetőről szeretnénk gyorsan információt összeszedni és felkészülni, hogy könnyebben meggyőzhessük ezáltal.

Emellett a cégek életében humánerőforrás-menedzsmentben is hasznos segítség lehet, hiszen nagyon alkalmas a toborzási feladatokra, és a jelentkezők szűrésére, kielemzésére és rangsorolására is. De hasznosak az ügyfélszolgálati Chatbotok is. Például kiváló chatbotok építhetők szállodai ügyfélszolgálatra és foglalási rendszerek működtetésére is. Vállalati felhasználásnál pedig kimondottan alkalmas nagy adathalmazok elemzésére, trend előrejelzésre, és a pénzügyek optimalizálására is.

– Félelmetesen sok dologra képes, de vajon helyettesítheti az embert is?

– Bizonyos részfeladatokban helyettesíteni fogja az embert ez egész biztos, de teljes egészében mégsem tudja, több okból sem. Először is az ember számos olyan adatból von le következtetéseket és szerez információt, amelyek az MI számára még nem észlelhetők, például mimika, gesztusok, szagok stb. A másik, hogy az embernek van egy nagyon gyors helyzetfelismerő készsége, van keze amivel fog, érez hideget, meleget, valamint az ezzel járó idegi érzékelést is megtapasztalja. Ameddig az MI mindezt nem tudja megtapasztalni, addig nem tudja teljes mértékben kiváltani az embert. Tudom, hogy most még ismeretlen, ezért sokaknak félelmetes is. Viszont ha elkezded használni és megérted a működését, rájössz arra is, hogy

valójában ez is „csak” egy eszköz,

amit a saját céljaid elérésére és a hatékonyságod növelésére használhatsz egészséges keretek között.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 23., kedd

A Temesvári Nyugati Egyetem rektora lehet az új tanügyminiszter, de csak az ünnepek után dönt arról, hogy elvállalja-e

A Temesvári Nyugati Egyetem rektora, Marilen Pirtea veheti át Daniel David helyét az oktatási minisztérium élén.

A Temesvári Nyugati Egyetem rektora lehet az új tanügyminiszter, de csak az ünnepek után dönt arról, hogy elvállalja-e
Hirdetés
2025. december 23., kedd

Frontális ütközés Oroszhegy községben

Két autó ütközött frontálisan kedd reggel az Oroszhegy községhez tartozó Székelyszentkirály és Tibód közötti útszakaszon. A balesetben egy személy megsérült.

Frontális ütközés Oroszhegy községben
2025. december 23., kedd

Dróntámadások miatt figyelmeztették RO-Alerttel Tulcea és Galac megye lakosságát

Oroszország keddre virradóra újabb dróntámadásokat intézett Ukrajna ellen; a hatóságok RO-Alert üzenetben figyelmeztették az ukrán határral szomszédos Tulcea és Galac megye lakosságát drónok vagy dróndarabok becsapódásának veszélyére.

Dróntámadások miatt figyelmeztették RO-Alerttel Tulcea és Galac megye lakosságát
2025. december 23., kedd

Lehűlés és fagy várható Székelyföldön – viharos szél és havazás az ország több régiójában

Szélre, hóviharokra és jegesedésre vonatkozó figyelmeztetést adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Bár a riasztás elsősorban az ország déli és délkeleti részeit érinti, Székelyföldön is fagyos időjárás lesz a hét második felében.

Lehűlés és fagy várható Székelyföldön – viharos szél és havazás az ország több régiójában
Hirdetés
2025. december 23., kedd

CSM-referendum: levélben szavazhatnak a bírák és ügyészek

A tervek szerint levélben fognak szavazni a bírák és ügyészek az államfő által a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsról (CSM) kezdeményezett referendumon – közölték az elnöki hivatal illetékesei.

CSM-referendum: levélben szavazhatnak a bírák és ügyészek
2025. december 23., kedd

Ez kell ahhoz, hogy a minimálbér jövő évi emelését is el lehessen fogadni

Közzétették hétfő este a pénzügyminisztérium honlapján a jövő évi költségvetés elfogadásához szükséges és egyéb stratégiai intézkedéseket tartalmazó úgynevezett salátarendelet tervezetét.

Ez kell ahhoz, hogy a minimálbér jövő évi emelését is el lehessen fogadni
2025. december 22., hétfő

Kijött az első előzetes Christopher Nolan Odüsszeia-filmjéhez

Mozgásban is látható hétfőtől Christopher Nolan 2026 nyarán érkező filmje, a Homérosz: Odüsszeiát feldolgozó The Odyssey.

Kijött az első előzetes Christopher Nolan Odüsszeia-filmjéhez
Hirdetés
2025. december 22., hétfő

Lemondott Daniel David tanügyminiszter

Bejelentette lemondását hétfő este Daniel David oktatási miniszter.

Lemondott Daniel David tanügyminiszter
Lemondott Daniel David tanügyminiszter
2025. december 22., hétfő

Lemondott Daniel David tanügyminiszter

2025. december 22., hétfő

Ne érjen meglepetésként: ez fog történni a nyugdíjakkal 2026-ban

Elfogadja a kormány keddi ülésén a legutóbbi koalíciós egyeztetéseken hozott döntéseket tartalmazó salátarendeletet – nyilatkozta hétfő este a miniszterelnök.

Ne érjen meglepetésként: ez fog történni a nyugdíjakkal 2026-ban
2025. december 22., hétfő

Addig driftelt a parkolóban, míg betörte az Altex kirakatát – videó

Egy fiatal sofőr addig manőverezett az autójával egy lugosi áruház parkolójában, amíg belehajtott az ottani Altex kirakatába, anyagi károkat okozva. A rendőrök közel háromezer lejre büntették és négy hónapra bevonták a jogosítványát.

Addig driftelt a parkolóban, míg betörte az Altex kirakatát – videó
Hirdetés