A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes is színpadra lép Csíkszereda városnapi ünnepén. Archív
Fotó: Veres Nándor
A Csíkszeredai Városnapok programjában ezúttal is több kulturális program közül válogathatnak az érdeklődők: színházi előadások, hangverseny, kiállításmegnyitó és táncelőadás is megtekinthető az öt nap alatt.
2017. augusztus 02., 11:472017. augusztus 02., 11:47
2017. augusztus 02., 11:502017. augusztus 02., 11:50
A Csíki Székely Múzeumban a Magyar Nemzeti Múzeum vendégkiállítását nyitják meg csütörtökön 17 órától. A kiállítás az első világháborúhoz kapcsolódó sztereofényképeket mutatja be. A sztereofénykép egy különleges fotográfia, amely két, egymástól kissé eltérő képből áll, amelyeket az emberi szem állásának megfelelően két különböző szögből vettek fel ugyanarról a tárgyról. A képpár egy speciális szerkezetben, a sztereoszkópban szemlélve egyetlen térhatású képpé olvad össze a képnézegető tudatában.
A városnapok rendezvénysorozatának része hagyományosan a Csíki Kamarazenekar fellépése is. Ezúttal a német koraromantika jelentős zeneszerzőjére, Felix Mendelssohn-Bartholdyra (1809–1847) emlékezve állították össze műsorukat. Az est karmestere a Svájcból érkezett Kaspar Zehnder, a szólista pedig a jelenleg szintén Svájcban élő Zerkula György. A hangversenyt csütörtök este nyolc órától a Szent Ágoston-plébániatemplomban tartják.
A Csíki Játékszín előadása elmaradhatatlan programpontja a városnapi kínálatnak. A 2016–2017-es évad közönségkedvencét, a Tisztelt Ház című zenés vígjátékot augusztus 4-én, péntek este nyolc órától játssza a társulat a Mikó-vár szabadtéri színpadán.
A Székely Hajsza akadályfutó-verseny is újdonsága és érdekessége lesz a Csíkszeredai Városnapoknak, akárcsak a Székely Ízek Gasztronómiai Fesztiválja: előbbit a csíksomlyói nyeregben, utóbbit pedig a Sapientia egyetem szomszédságában tartják.
Szombaton 18 órától a Csíki Moziban az M de la iepure román nyelvű stúdióelőadást lehet megtekinteni.
A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes is színpadra lép Csíkszereda városnapi ünnepén. Az előadásban a közreműködő népzenészek Mihó Attila és barátai, énekel András Orsolya, az együttes pedig a Magyar tánc évszázadai műsorából válogatott részletekkel várja a közönséget szombaton 19 óra 45 perctől a Szabadság téren felállított Nagyszínpadon.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.
A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.
Több napja már rácsodálkoztak a vásárhelyiek és a turisták arra, hogy a Kultúrpalota bejáratánál furcsa agyagkatona strázsál, az előtérben pedig egy óriás kínai katona figyeli a belépőket.
Jubiláló rendezvénynek ad helyszínt csütörtöktől vasárnapig a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna, ahol megnyitotta kapuit a tizedik Csíkszeredai Könyvvásár. Az esemény nemcsak a könyvekről, hanem közösségről, emlékezésről és jövőbe tekintésről is szól.
szóljon hozzá!