
Elengedhetetlen a folyamatos kapcsolat fenntartása az otthon maradt gyerekekkel, akiknek ez jelenti az érzelmi biztonságot
Fotó: Haáz Vince
Egy friss felmérés szerint a külföldön dolgozó romániai szülők többsége nem tud hazalátogatni nyáron. A gyerekek érzelmi biztonságát leginkább a rendszeres kapcsolattartás segíti, ezért indított kampányt a Mentsétek meg a gyermekeket alapítvány.
2025. augusztus 24., 21:322025. augusztus 24., 21:32
A külföldön dolgozó szülőknek csak 36 százaléka tervezi, hogy nyár folyamán hazajön Romániába, 41 százalékuk viszont nem tud, főként anyagi okok, szabadsághiány vagy a már betervezett ünnepi látogatásaik miatt.
– számolt be a Mentsétek meg a gyermekeket alapítvány hazai szervezete egy friss felmérésük eredményéről.
Folyamatos kapcsolattartásra ösztönzik a külföldön dolgozó szülőket a gyermekvédők
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen a helyi önkormányzat szociális osztályának nyilvántartásában jelenleg 123 gyermek szerepel: közülük
– tudtuk meg az adatokat Andreia Morarutól, a helyi önkormányzat szociális osztályának vezetőjétől. Köztudott viszont, hogy a valóságban sokkal több olyan szülő van, aki úgy vállal külföldön munkát hosszabb időre, hogy nem jelenti be a helyi önkormányzat szociális osztályán ezt.
A Mentsétek meg a gyermekeket alapítvány felmérésből derül ki az is, hogy a legnagyobb kihívás a szülők szerint a kapcsolat fenntartása a gyerekeikkel (77,5 százalékuk szerint), ezt követik a beilleszkedési nehézségek (25 százalék) és a hazai intézményekkel való kommunikáció (18 százalék).
Fotó: Haáz Vince
A megkérdezett külföldön dolgozó szülők 57 százaléka véli úgy, hogy segítségre van szükségük a gyerekekkel való érzelmi kapcsolat ápolásához, 29 százalékuknak a gyereket nevelő családtagokkal való együttműködés támogatására lenne szüksége, oktatási erőforrások biztosítását igényelné a szülők 26 százaléka az itt hagyott gyerekeik számára, 18 százalékuk pedig pszichológiai segítséget kérne a szülő számára.
– idézi a közlemény Gabriela Alexandrescut, a Mentsétek meg a gyermekeket alapítvány romániai elnökét.
Kapcsolattartásra ösztönöznek a gyerekvédők
Ennek érdekében indította el az alapítvány a Hívd fel naponta! – Kapcsolat határokon át elnevezésű programját, amely arra ösztönzi a szülőket, hogy tartsák rendszeresen a kapcsolatot gyermekeikkel, erősítve ezzel érzelmi biztonságukat. A július és október között zajló tudatosító kampány összértéke több mint 137 ezer lej, amelyből megvalósul egy európai szintű kutatás a külföldön dolgozó szülők kapcsolattartási szokásairól és támogatási igényeiről. Továbbá tájékoztató és figyelemfelhívó kampányokat szerveznek a több mint 900 ezer külföldön élő romániai számára a gyerekekkel való folyamatos kapcsolat fontosságáról, illetve pszichológiai és jogi tanácsadást biztosítanak 1500 szülőnek online felületen, telefonon, határátkelőknél, valamint vidéki és kisvárosi karavánok keretében.
A védelmi minisztériumot szombaton arról értesítették, hogy drónmaradványokat találtak a Tulcea megyei Văcăreni község melletti farm térségében. Ez már a második drón, amelyet az éjszakai orosz támadást követően Románia területén lezuhant.
Biztonságban a megsemmisítésükre kijelölt helyszínre szállították a Galac területére lezuhant orosz drónmaradványokat, így a hatóságok engedélyezték a kitelepített lakosok hazatérését – közölte szombaton a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Nicușor Dan államfő meghívta hétfőre a Cotroceni-palotába az Európa-barát pártok vezetőit, hogy megbeszélést folytassanak a SAFE és a PNRR programról.
Meglepő eredményre jutottak azok a szakemberek, akik a mesterséges intelligencia segítségével kielemezték a közösségi háló néhány kommentszekcióját. Kiderült, hogy a hozzászólások hány százaléka sértő és durva.
Kétszáztizenhét embert evakuáltak szombat reggel Galacon, miután a környéken orosz dróntörmelékekre bukkantak – jelentette az országos katasztrófavédelmi igazgatóság (IGSU).
Több sárga és narancssárga jelzésű riasztást adott ki megerősödő szél miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat. A vasárnap reggeltől érvényes figyelmeztető előrejelzés az ország teljes területét, így a székelyföldi megyéket is érinti.
Miniszterelnök-helyettes lesz az új kormányban Orbán Anita – jelentette be Magyar Péter leendő kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
Hétvégén is folytatódik az üzemanyagok drágulása: szombaton minden nagy hálózat emelte az árakat, így kedd óta mintegy 65 banival emelkedett mind a benzin, mind a gázolaj ára a romániai töltőállomásokon.
Az időjárás ugyan még nem kedvez a piknikhez, a fészerből előbb-utóbb csak előkerül a grillrács vagy a tárcsalap. Csakhogy még mielőtt flekken- vagy miccssütésre adnánk a fejünket, készíthetünk szmókert házilag. Azt is megindokoljuk, miért érdemes.
Sepsiszentgyörgy védőszentjét ünnepli április 24-én. Sárkányölő Szent György alakját hivatott jelképezni a város központjában emelkedő, cseppet sem klasszikus „Süsü-szobor” is, amely huszonöt év elteltével is frappáns vicceknek ad ihletet.
szóljon hozzá!