
Közösen tudnak szolgáltatót létrehozni a gyimesi községek
Fotó: Pinti Attila
Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk víz- és csatornahálózatait közösen üzemeltetné egy, a községek által létrehozandó szolgáltató. A kiépült rendszerek engedélyeztetése után ez a legfontosabb lépés ahhoz, hogy a szolgáltatás elkezdődhessen.
2025. október 20., 11:562025. október 20., 11:56
Az elmúlt évek során nagy előrelépés történt a Gyimesekben a víz- és szennyvízhálózat-építés terén. A hiányzó rendszereket pályázati támogatások felhasználásával sikerült jelentős részben elkészíteni, igaz, még folytatásra váró munkálatok is vannak.
Ez a helyzet Gyimesközéplokon, ahol kiépült a víz- és szennyvízhálózat a község nagy részén, a Jávárdi patakától befogott víz Hidegségen át az alsó, Tatros-menti falurészbe jut el, egészen a megállói iskoláig, a szennyvízhálózat szintén ezt követi. Viszont hiányzik ez az infrastruktúra a központi részen és több más patakvölgyben is, ezért
Gergely Károly polgármester abban bízik, hogy a bővítés a következő évben elkezdődhet, ugyanis a kivitelezéshez szükséges közbeszerzési eljárás befejeződött. De addig is zajlik a már elkészült hálózatok engedélyeztetése, és a háztartások csatlakoztatásán is dolgoznak.

Gyimesközéplok víz- és szennyvízhálózatának kiépítése a terveknek megfelelően halad, így idén be tudják fejezni az európai uniós támogatással készülő beruházást. A község minden településére elér később az új hálózat.
Az elkészült rendszerek beüzemeléséhez szolgáltató is kell, és
– erősítette meg Gergely Károly. Ennek gyakorlati oldaláról még egyeztetnek, de más lehetőségekben nem gondolkodnak,
– tudtuk meg.
Gyimesfelsőlokon az Anghel Saligny-program támogatásával készült el a víz- és szennyvízhálózat, amelynek építését önerőből kezdték el. Az országút mellett mindkét oldalon 8,5 kilométeres szakaszon épült gerincvezeték, Ugrapatakán 2, Görbepatakán pedig 1,8 kilométeren, illetve szennyvíztisztító is épült, a beruházás során a meglévő ivóvízhálózatot is bővítették, új víztartályt telepítettek.
– ismertette Ambrus Andor polgármester. A hálózatokhoz történő csatlakoztatások folyamatban vannak, szóbeli egyeztetések zajlanak a közös szolgáltató létrehozásáról, konkrét lépések ezután következnek – vázolta az elöljáró. Emlékeztetett, mivel Gyimesbükkben már létrehozták a polgármesteri hivatalhoz tartozó víz- és csatornaszolgáltatót,
Gyimesbükkben a vízhálózat kiépítése megtörtént, a csatornahálózat pedig, amelynek építését szintén az Anghel Saligny-program támogatta, mintegy 80 százalékban készült el, jelenleg a finanszírozása leállt – mondta el érdeklődésünkre Oltean Péter polgármester. Ők arra számítanak, hogy jövőben ez a munkálat is folytatódhat, és be tudják fejezni.
A tanács által létrehozott szolgáltató egyelőre vízszolgáltatóként tud működni addig, amíg a csatornahálózat el nem készül. De az egyeztetések folyamatban vannak egy közös cég alapítása érdekében, amelynek először a jogi hátterét kell tisztázni – erősítette meg. Emlékeztetett, csak így tudnák fenntartani a szolgáltatásokat, mert minden községnek külön-külön túl költséges lenne.
Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.
Meghalt egy katonai pilóta kedden a borceai légi támaszponton.
A csapadékmennyiséget tekintve az elmúlt öt év legjobb telén vagyunk túl, a környezeti adottságok jók a mezőgazdasági szezonkezdéshez. Gazdasági szempontból azonban ez már kevésbé mondható el, több okból sem.
A 2026-os költségvetés tervezetében a helyi közösségek fejlesztésére több mint 86,4 milliárd lejt irányoznak elő, 7,4 milliárd lejjel többet, mint 2025-ben, és ez az eddigi legnagyobb összeg, amit a helyi önkormányzatok támogatására szánnak.
Közel 130 online térben elkövetett csalást jelentettek a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságon 2025-ben. A legnagyobb kár összege, amelyet online csalással csaltak ki az áldozatból, több mint 500 ezer lej.
Hivatalos látogatásra Romániába érkezik csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.
Az Amerikai Egyesült Államok harci repülőgépeket és katonákat telepítene a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu-légibázisra az Iránnal fennálló háborús helyzet miatt – értesült a Digi24 hírportál különböző információs forrásokból.
Hivatalos látogatást tesz Romániában március 12-én, csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, amelynek során Nicușor Dan elnökkel találkozik – értesült a Digi24 hírportál.
A 2026-os állami költségvetés tervezete 127,7 milliárd lejes, GDP-arányosan 6,2 százalékos deficitre épít – derül ki a pénzügyminisztérium által kedden közzétett dokumentumból, amely szerint 2027-re a GDP 5,1 százalékára csökken a deficit.
szóljon hozzá!