Hirdetés
Hirdetés

Közel 50 millió lejbe kerülne a Csinód felé vezető megyei út újabb szakaszának korszerűsítése

Volt, amikor a mentőautó is elakadt a felújításra váró úton. Archív •  Fotó: Hargita Megyei Vöröskereszt Facebook-oldala

Volt, amikor a mentőautó is elakadt a felújításra váró úton. Archív

Fotó: Hargita Megyei Vöröskereszt Facebook-oldala

Az egerszéki elágazásig szeretné felújítani az Úz-völgyébe vezető utat Hargita Megye Tanácsa. A leginkább megviselt állapotú megyei útszakasz korszerűsítése kerül majd a legtöbb pénzbe, ha az elképzelésekből egyszer valóság lesz.

Kovács Attila

2018. február 12., 10:492018. február 12., 10:49

Két, viszonylag elzárt település, Csinód és Egerszék, illetve az Úz-völgye festői természeti környezetének megközelítése válhat majd akadálymentessé, ha a völgyön át Bákó megyébe vezető 123-as jelzésű megyei út újabb szakaszát felújítják.

Mindez még terv szintjén létezik, a megvalósításhoz nagyon sok pénzre van szükség.

Hirdetés

Természet és ember rongálása

A két településen több százan élnek, oda eljutni viszont nem mindig volt egyszerű, annak ellenére, hogy a Csíkszentmártonból az Úz-völgyébe vezető utat rendszeresen javítják.

Voltak olyan időszakok, hogy a mentőautó sem tudott kijutni a kistelepülésekre a sáros, kátyús úton, nemcsak az esőzések, és a hóolvadás, hanem a rendszeres, nyergesvontatókkal végzett rönkszállítás is hozzájárult ehhez.

Hat évvel ezelőtt, a vízierőmű építésekor még inkább tönkrement az út, mivel sok fát és követ szállítottak. A rendszeres javítások helyett, amelyeket ismételni kell, az utat ügykezelő Hargita megyei önkormányzat teljes korszerűsítést szeretne – először viszont a korábbi áradások okozta károk után kell elvégezni a helyreállítást.

Jelentős költség

Mint Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke kérdésünkre közölte,

az árvízkárok utáni helyreállításra mintegy 3 millió lejt költenek kormánytámogatásból, de a teljes felújítás nagyságrendekkel többe kerül.

14,5 kilométeres szakaszról van szó, amely Csíkszentmártontól az egerszéki elágazásig tart, érintve Csinódot. Az elnöktől azt is megtudtuk, a műszaki-gazdasági dokumentáció 49 millió lejes költséggel számol – ezt még a megyei önkormányzat képviselő-testülete nem fogadta el.

A rönkszállító tehergépjárművek is jelentősen hozzájárultak, hogy tovább romoljon az út állapota •  Fotó: Kristó Róbert Galéria

A rönkszállító tehergépjárművek is jelentősen hozzájárultak, hogy tovább romoljon az út állapota

Fotó: Kristó Róbert

A munkálatok kövezést, két réteg aszfalt elhelyezését, hozzávetőleg 10 kilométer hosszúságú betonsánc, illetve 4,85 km-nyi földsánc elkészítését, 37 áteresz felújítását, 4 új híd és nagyobb áteresz építését, valamint 52 mellékutca, illetve bekötőút kialakítását tartalmazzák majd.

Támogatásra várnak

A megyei tanács vezetője szerint idén tavasszal elkészülnek a tervek, és az árvíz okozta károk helyreállítását követő munkálatokra egyelőre saját pénzből kell biztosítania a megyei tanácsnak a költségeket. Viszont

ha infrastruktúra-felújítást támogató pályázatot ír ki a kormány, elő lehet terjeszteni a műszaki dokumentációt a finanszírozás érdekében

– vázolta Borboly. Azt is megkérdeztük, hogy a felújítás után megnövekedő forgalommal együtt lehet-e majd biztosítani az út minőségének megtartását. Ő is úgy vélte, valószínűleg nőni fog a forgalom ezen az útszakaszon, viszont

az aszfaltozott út minőségét könnyebb lesz megőrizni, ennek biztosítása érdekében pedig megmarad a nehézgépjármű-forgalom korlátozása.

Azt is elmondta, az egerszéki eltérőtől a megyehatárig tartó útszakasz esetében egyelőre a karbantartási munkálatok – útszélesítés, vízelvezetés, kövezés folytatását tervezik.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 29., vasárnap

Földrengés zavarta meg a vasárnap délután nyugalmát

A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt vasárnap 17 óra 16 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Földrengés zavarta meg a vasárnap délután nyugalmát
Hirdetés
2026. március 29., vasárnap

Üzemanyagárak: ez a két intézkedés hozhat valós csökkenést a szakminiszter szerint

Az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedések haladéktalan elfogadására szólította fel a miniszterelnököt és a pénzügyminisztert vasárnap Sorin Grindeanu.

Üzemanyagárak: ez a két intézkedés hozhat valós csökkenést a szakminiszter szerint
2026. március 29., vasárnap

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében is

Négy megyében másodfokú (narancssárga jelzésű), 12 megye folyóvizeire elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében is
2026. március 29., vasárnap

Eső és havazás után fordulat jön az időjárásban

Lassan elhagyja térségünket a hétvégi lehűlést okozó mediterrán ciklon, hétfőig azonban még marad a csapadékos időjárás: az ország nagy részén eső, a hegyvidéken pedig havazás várható. Ezt követően javulásnak indul az időjárás.

Eső és havazás után fordulat jön az időjárásban
Hirdetés
2026. március 29., vasárnap

XIV. Leó pápa virágvasárnapon: Krisztus a keresztről kiáltja az embereknek, hogy tegyék le a fegyvert

Krisztus, a béke királya, ma is azt kiáltja keresztjéről: tegyétek le a fegyvert, emlékezzetek, hogy testvérek vagytok – mondta XIV. Leó pápa a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi misén, amellyel megnyitotta a húsvéti nagyhetet.

XIV. Leó pápa virágvasárnapon: Krisztus a keresztről kiáltja az embereknek, hogy tegyék le a fegyvert
2026. március 29., vasárnap

Havazást is jósolnak Hargita megyében

Jelentős mennyiségű csapadék várható, a hegyekben pedig több centiméternyi hó fog esni, ugyanakkor több folyó is megáradhat a hétfőn délutánig érvényes riasztás szerint – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Havazást is jósolnak Hargita megyében
Havazást is jósolnak Hargita megyében
2026. március 29., vasárnap

Havazást is jósolnak Hargita megyében

2026. március 29., vasárnap

Heten kerültek kórházba egy frontális ütközés nyomán Kolozs megyében

Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).

Heten kerültek kórházba egy frontális ütközés nyomán Kolozs megyében
Hirdetés
2026. március 29., vasárnap

Csíkszereda az élmezőnyben: csaknem hétezren itt vennék át a szavazási levélcsomagjukat

Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.

Csíkszereda az élmezőnyben: csaknem hétezren itt vennék át a szavazási levélcsomagjukat
2026. március 29., vasárnap

Vasárnap is kitart az esős idő Székelyföldön

Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.

Vasárnap is kitart az esős idő Székelyföldön
2026. március 28., szombat

A magyarság szimbólumainak jegyében zajlottak a Csoma-napok

A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.

A magyarság szimbólumainak jegyében zajlottak a Csoma-napok
Hirdetés