Teljesen megújult és ezzel együtt sokkal barátságosabb arculatot kapott a gyimesfelsőloki óvoda. Az átadási ünnepséget szerdán tartották a helyi kultúrotthonban, a beruházás a Magyar Kormány Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programja révén valósult meg.
2019. június 26., 18:002019. június 26., 18:00
2019. június 27., 10:252019. június 27., 10:25
A gyimesfelsőloki óvodások a haszonélvezői az óvoda korszerűsítésének
Fotó: Gábos Albin
Teljesen megújult és ezzel együtt sokkal barátságosabb arculatot kapott a gyimesfelsőloki óvoda. Az átadási ünnepséget szerdán tartották a helyi kultúrotthonban, a beruházás a Magyar Kormány Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programja révén valósult meg.
2019. június 26., 18:002019. június 26., 18:00
2019. június 27., 10:252019. június 27., 10:25
Fotó: Gábos Albin
A gyimesfelsőloki óvodások és iskolások rövid ünnepi műsort adtak elő a helyi óvodaépület teljes felújításának szerdai átadóünnepségén, a gyimesfelsőloki kultúrotthonban. A műsort követően az ünneplők átvonultak a művelődési ház közvetlen szomszédságában lévő felújított óvodába, ahol szimbolikusan szalagvágással adták át az épületet.
Fotó: Gábos Albin
Vass Nimród István helyi plébános áldása után a gyermekek birtokukba vették a korszerűen felszerelt óvodát, és a szülők is megtekinthették a bebútorozott termeket.
Pruteanu Róza Izabella, a gyimesfelsőloki Domokos Pál Péter Általános Iskola igazgatója elmondta, annak ellenére, hogy korábban történtek felújítások az óvoda termeiben, összességében az épületre ráfért a teljes tatarozás, mert eléggé elhanyagolt állapotban volt.
Az óvodának két csoportterme és egy multifunkcionális terme újult meg, ugyanakkor modernizálták a mosdókat és illemhelyiségeket, valamint egy öltözőt és egy irodát is kialakítottak az épületben. A felújítási munkálatok mellett új bútorzattal, eszközökkel és játékokkal látták el az intézményt. A fejlesztések értéke összesen 43,3 millió forint (632 ezer lej).
Fotó: Gábos Albin
– fogalmazott Burus-Siklódi Botond, az óvodafejlesztési programot koordináló Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) elnöke. Hozzátette, Erdély-szerte több mint 60 óvoda felújítását, bővítését vagy új épület felépítését vállalták, a felújítások zömével elkészültek már, az új óvodaépületek átadását az elkövetkezőkben tervezik, lehetőleg úgy, hogy ősszel már az új épületekben kezdhessék a tanévet az óvodások.
Tóth László, Magyarország csíkszeredai főkonzulja kiemelte,
Ennek az összegnek hozzávetőleg a fele Erdélybe jut, és ezen belül Székelyföldre is jelentős összeg érkezik. A Gyimesekben korábban Gyimesbükkön adtak át felújított óvodát, ezúttal pedig Gyimesfelsőlokon került erre sor. Ugyanakkor egyházi területre épül majd Gyimesközéplokon és Hidegségen egy-egy új óvoda.
Az óvodafejlesztésekről
A magyar kormány óvodafejlesztési programja három ütemben zajlik. Az első főként a szórványra összpontosít, a második már kiterjed a tömbmagyar területekre is, míg a harmadik ütem az első kettő lezárását hivatott biztosítani, főként működési költségek biztosításával – írták a programot koordináló RMPSZ közleményében. Eddig az első ütemben tíz helyszínen újítottak fel óvodát. Az óvodafejlesztések mellett a programban 197 játszótér kialakítása még a cél, eddig 102 játszóteret telepítettek. Ugyanakkor különböző óvodai felszereléseket, bútorokat, játékokat, didaktikai eszközöket is biztosítottak eddig 230 óvodának. A program második fázisában 39 helyszínen dolgoznak Erdélyben, ebből 6 zöldmezős beruházás, 5 udvarrendezés, 28 pedig épületfelújítás. A program idén januártól 2020 végéig tart.
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
2 hozzászólás