Kiosztotta díjait az RMPSZ

Kiosztotta a hétvégén Szovátán a Mákvirág-, a Bolyai Farkas- és az Apáczai-díjakat a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ). A szövetség kiválóan tanuló diákoknak és tudományos munkát végző pedagógusoknak adta át az elismeréseit.

R. Kiss Edit

2010. október 18., 16:542010. október 18., 16:54

2010. október 18., 18:432010. október 18., 18:43

Galéria

Több mint ötven diákot, illetve számos pedagógust díjazott az elmúlt hétvégén Szovátán az RMPSZ – számolt be hétfőn Csíkszeredában Burus Siklódi Botond, a szervezet főtitkára és Lászlófy Pál, a szervezet elnöke (fotó).

Ismertették, a szövetség kiosztotta a Mákvirág-díjakat, idén – az előző tanév eredményei alapján – 51 diák részesült az elismerésben, minden megyéből, minden középiskolai évfolyamról egy-egy, kiemelkedő tanulmányi eredményekkel, országos és nemzetközi tantárgyversenyeken elért sikerekkel, illetve a kulturális vagy sportéletben végzett jelentős tevékenységgel rendelkező diák. A diákok közül számosan már nem először érdemelték ki a díjat, ők ezüst arany vagy gyémánt fokozatát kapták meg az elismerésnek.

Lászlófy Pál elmondta, Hargita megyéből a kilencedikesek közül Kajántó Sándor, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákja, a tizedikes diákok közül Dobos Annamária, a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium diákja, a 11. osztályosok közül Vas Balázs, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákja, a tizenkettedikesek közül pedig Boga Arnold, a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium diákja kapta az elismerést. Az érem és oklevél mellé idén 100 lejes pénzjutalmat is tudtak csatolni, és a díjazottak nyáron táborban is részt vehetnek – közölte Lászlófy Pál.

Az idén első alkalommal osztotta ki a Bolyai Farkas-díjat az RMPSZ. Burus Siklódi Botond elmondta, az Amerikai Magyar Tanárok Egyesületének támogatásával kétévente Bolyai Farkas-, illetve Kós Károly-díjakat osztanak a matematika, illetve a magyar nyelv és irodalom, valamint az anyanyelvápolás terén kiemelkedő eredményekkel rendelkező erdélyi magyar diákoknak. Idén a matematikai, a Bolyai Farkas-díj került sorra, a kilencedikesek korosztályában pedig a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákja, Kajántó Sándor kapta az elismerést. A következő évfolyamokról a brassói Komán Zsombor Attilát, a szatmári Bondici Lászlót és a kolozsvári Sebestyén Balázst díjazták a Bolyai Farkas-díjjal, amely emlékéremből, oklevélből és 700 lejes pénzjutalomból áll.

Az RMPSZ a tudományos munkát végző pedagógusok elismerésére alapított Apáczai-díjat is kiosztotta a hétvégén. Az egyik díjazott csíki, Lakatos István fizika–kémia szakos tanár Csíkszentmiklós, a megtartó falu című munkájával érdemelte ki az elismerést. Az Apáczai-díj másik elismertje a sepsiszentgyörgyi Brassai László pszichopedagógus, pszichológus.

Burus Siklódi Botond ismertette, örömükre szolgál, hogy több pedagógus évről évre pályázik, tehát foglalkozik tudományos munkával, ők az Apáczai-díj ezüst fokozatát kapták meg. Az Apáczai-díj keretében Hargita megyéből dicséretben részesítették a borszéki szakközépiskola tanárát, Farkas Aladárt és elismerésben a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola tanárát, Orbán Kingát.

Várják a BNYA elismerését

Átadták a Bolyai Nyári Akadémia (BNYA) ügycsomóját az oktatási tárcának és várják a továbbképzések elismerését, annak érdekében, hogy a részt vevő pedagógusok megkaphassák érte a kreditpontokat – jelentette be hétfőn Burus Siklódi Botond, az RMPSZ főtitkára. Közölte, remélik, hogy meglesz az elismerés, mert egy egyezmény alapján a jég már megtört, és van precedens arra, hogy magyarországi előadók által tartott továbbképzőt is elismertek. A BNYA résztvevői várhatóan mintegy 12–15 kreditpontot kaphatnak – vélte a főtitkár. Az RMPSZ által szervezett BNYA idei kiadásán 717 pedagógus vett részt, közülük 649-en romániai magyar pedagógusok, a többiek pedig Felvidékről, Vajdaságból és az anyaországból érkeztek.

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 21., szombat

Súlyos buszbaleset történt Galac megyében: egy személy életét vesztette, 14-en megsérültek

Egy autóbusz borult fel szombaton az 581-es európai úton, Galac és Vaslui megye határán: többen megsérültek, egy személy pedig életét vesztette.

Súlyos buszbaleset történt Galac megyében: egy személy életét vesztette, 14-en megsérültek
Hirdetés
2026. március 21., szombat

Már minden kúton 9 lej fölött van az üzemanyag ára

Nem maradt egyetlen olyan töltőállomás Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson sem, ahol 9 lejnél olcsóbban lehetne tankolni: a legfrissebb adatok szerint minden nagy szolgáltatónál átlépte ezt a határt az üzemanyag ára.

Már minden kúton 9 lej fölött van az üzemanyag ára
2026. március 20., péntek

Új lehetőségeket körvonalazott a székelyföldi gazdák számára a Sepsiszentgyörgyre látogató magyar agrárminiszter

Székelyudvarhely után Sepsiszentgyörgyre is ellátogatott Nagy István magyar agrárminiszter, hogy a gazdákat érintő kihívásokra válaszokat adjon, és megoldásokat körvonalazzon.

Új lehetőségeket körvonalazott a székelyföldi gazdák számára a Sepsiszentgyörgyre látogató magyar agrárminiszter
2026. március 20., péntek

Romlik a lakosság vásárlóereje, a világjárvány óta nem volt ekkora visszaesés a kiskereskedelemben

A kiskereskedelmi forgalom 2026 januárjában 6,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest Romániában, ami a világjárvány óta a legnagyobb visszaesés.

Romlik a lakosság vásárlóereje, a világjárvány óta nem volt ekkora visszaesés a kiskereskedelemben
Hirdetés
2026. március 20., péntek

Elaludt a sofőr, baleset történt Máréfalván

Anyagi károkkal járó baleset történt Máréfalván pénteken – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságnál érdeklődve.

Elaludt a sofőr, baleset történt Máréfalván
2026. március 20., péntek

Magyarország mezőgazdasági minisztere: bízzanak a hazai termelők keze munkájának eredményében

A gazdákat fenyegető veszélyekre, illetve az ezekkel szembeni védekezési lehetőségekre hívta fel a figyelmet pénteken Nagy István, Magyarország agrárminisztere Székelyudvarhelyen, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyeztető Fórumán.

Magyarország mezőgazdasági minisztere: bízzanak a hazai termelők keze munkájának eredményében
2026. március 20., péntek

Kövér László: egy magyar nemzet van

Minden magyar felelős a nemzet egészéért – hangsúlyozza Kövér László házelnök, aki szerint nincs külön határon inneni és túli magyarság.

Kövér László: egy magyar nemzet van
Kövér László: egy magyar nemzet van
2026. március 20., péntek

Kövér László: egy magyar nemzet van

Hirdetés
2026. március 20., péntek

Megszavazta a parlament, megvan Románia 2026-os költségvetése

Megszavazta a parlament pénteki ülésén a 2026-os állami költségvetést és a társadalombiztosítási költségvetést.

Megszavazta a parlament, megvan Románia 2026-os költségvetése
2026. március 20., péntek

Videójátékok és gyerekjátékok: ez volt az idei román próbavizsga témája

Nem volt túl nehéz a nyolcadikosok román próbavizsgája, a diákokhoz közel álló témát dolgozott fel. De a tapasztalat azt mutatja, nehezebb a valódi vizsgán kapott tétel. Éppen ezért a diákok tévesen mérhetik fel majd a júniusi vizsga nehézségét.

Videójátékok és gyerekjátékok: ez volt az idei román próbavizsga témája
2026. március 20., péntek

A PSD az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedéseket sürget

A 2026-os állami költségvetés parlamenti elfogadása után a kormánynak az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedésekkel kell foglalkoznia – jelentette ki pénteken Sorin Grindeanu.

A PSD az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedéseket sürget
Hirdetés