Világörökségi helyszín, ahol a magánházakon sem lehet meggondolatlan változtatásokat eszközölni
Fotó: Haáz Vince
Épületek és épületcsoportok, városrész, fatemplomok, várak, erődtemplomok, kolostorok és tájak, természetvédelmi helyszínek szerepelnek Romániából az UNESCO világörökség listáján. Továbbá világörökségi helyszínnek javasolták Erdélyben Torockót és környékét, Szeben és Gyulafehérvár történelmi belvárosát.
2022. szeptember 25., 09:182022. szeptember 25., 09:18
A világörökség részét nem csak egy-egy épület, különálló létesítmény képezheti, hanem
Romániában összesen kilenc helyszín került fel az UNESCO világörökségi listájára, valamint további 16 a javaslati listán várakozik a felvételre.
Ugyanakkor megtaláljuk a dák erődítményeket Szászváros közelében, Máramaros fatemplomait: Barcánfalva, Budfalva, Desze, Jód, Nyárfás, Sajómező, Rogoz, Dióshalom falvakból, az Észak-moldvai kolostorokat: Arbore, Humor, Moldovița, Pătrăuți, Suceava, Voroneț, Sucevița nevezetességeit, valamint a Horezu-kolostort.
A várakozási listán szerepel többek közt Torockó és környéke, Szeben és Gyulafehérvár történelmi belvárosa, a demszusi Szent Miklós ortodox templom, a zsilvásárhelyi Brâncuși-szoborpark és további kolostorok, templomok, valamint természeti helyszínek.
Ami a világörökségi listán szereplő épületek, vagy települések állapotát illeti Klaus Bierthler műemlékvédelmi szakember a Székelyhonnak elmondta:
Például a házak színezése, a javítási munkálatok minősége, a különböző építkezések, amelyek nem illenek be a városképbe. „Az emberek akarnak, csak nem megfelelően. Szükség volna jó ácsokra, kőművesekre, asztalosokra, akik az értékek megőrzésére is figyelnek” – hangsúlyozta a szakember. Az is gondot okoz, hogy
Az is gondot okozhat, hogy sokan nem is tudják, hogy műemlékjellegű házban laknak, hogy a tulajdonukban levő ingatlan illeszkedik a történelmi városrészbe, nem szabad annak homlokzatát megváltoztatni, vagy olyan javításokat végezni rajta, ami nem illik bele az utcaképbe.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
1 hozzászólás