Világörökségi helyszín, ahol a magánházakon sem lehet meggondolatlan változtatásokat eszközölni
Fotó: Haáz Vince
Épületek és épületcsoportok, városrész, fatemplomok, várak, erődtemplomok, kolostorok és tájak, természetvédelmi helyszínek szerepelnek Romániából az UNESCO világörökség listáján. Továbbá világörökségi helyszínnek javasolták Erdélyben Torockót és környékét, Szeben és Gyulafehérvár történelmi belvárosát.
2022. szeptember 25., 09:182022. szeptember 25., 09:18
A világörökség részét nem csak egy-egy épület, különálló létesítmény képezheti, hanem
Romániában összesen kilenc helyszín került fel az UNESCO világörökségi listájára, valamint további 16 a javaslati listán várakozik a felvételre.
Ugyanakkor megtaláljuk a dák erődítményeket Szászváros közelében, Máramaros fatemplomait: Barcánfalva, Budfalva, Desze, Jód, Nyárfás, Sajómező, Rogoz, Dióshalom falvakból, az Észak-moldvai kolostorokat: Arbore, Humor, Moldovița, Pătrăuți, Suceava, Voroneț, Sucevița nevezetességeit, valamint a Horezu-kolostort.
A várakozási listán szerepel többek közt Torockó és környéke, Szeben és Gyulafehérvár történelmi belvárosa, a demszusi Szent Miklós ortodox templom, a zsilvásárhelyi Brâncuși-szoborpark és további kolostorok, templomok, valamint természeti helyszínek.
Ami a világörökségi listán szereplő épületek, vagy települések állapotát illeti Klaus Bierthler műemlékvédelmi szakember a Székelyhonnak elmondta:
Például a házak színezése, a javítási munkálatok minősége, a különböző építkezések, amelyek nem illenek be a városképbe. „Az emberek akarnak, csak nem megfelelően. Szükség volna jó ácsokra, kőművesekre, asztalosokra, akik az értékek megőrzésére is figyelnek” – hangsúlyozta a szakember. Az is gondot okoz, hogy
Az is gondot okozhat, hogy sokan nem is tudják, hogy műemlékjellegű házban laknak, hogy a tulajdonukban levő ingatlan illeszkedik a történelmi városrészbe, nem szabad annak homlokzatát megváltoztatni, vagy olyan javításokat végezni rajta, ami nem illik bele az utcaképbe.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter szerint a jelenlegi törvények nem teszik lehetővé, hogy a közigazgatási bíróság felfüggessze vagy megsemmisítse az alkotmánybíróság határozatait.
Kigyulladt lakóházhoz riasztották a tűzoltókat Marosvásárhelyen péntekre virradóan.
Jelentős méhpusztulás történt a télen a méhészetekben, és egyelőre ennek még a pontos okait sem ismerik a méhészek. A jelenség egy, az ágazatot érintő általános problémára is rávilágít.
A kormány döntése értelmében nemzeti gyásznap lesz Romániában április 26-a, Ferenc pápa temetésének napja – számolt a Ciolacu-kabinet ülése utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
Gyergyócsomafalván egy égő csűrhöz, Balánbányán nagy felületen égő száraz növényzethez riasztották a Hargita megyei tűzoltókat csütörtök délután.
Övezeti rendezési tervekre és szociális szolgáltatások kiterjesztésére bólintott rá a sepsiszentgyörgyi helyi tanács csütörtöki, rendes havi ülésén, ugyanakkor a városnapok fesztiválhétvégéjének kirakodós vásárából kitiltották a bóvliárusokat.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Daniel David oktatási miniszter kijelentette, hogy májusban fogja ismertetni a pedagógusok teljesítményarányos bérezésével kapcsolatos elképzeléseit.
A rászorulók 2025. július elseje után közvetlen pénzügyi támogatást kapnak az áramszámlájuk kifizetésére – írta csütörtökön a Facebook-oldalán az energiaügyi miniszter.
1 hozzászólás