
• Forrás: Dan Tanasă Facebook-oldala
A háromszéki, többségében románok lakta Előpatak falu határában kihelyezett kétnyelvű táblák eltávolítását követelte közösségi oldalán Dan Tanasă, a magyarellenességéről elhíresült bloggerből lett parlamenti képviselő. A táblákon már csak románul van feltüntetve a megnevezés, miután kiderült, hogy az útügyi igazgatóság rövid ideig, egyfajta „kényszerből” helyezte ki a kétnyelvűeket.
2021. április 27., 20:332021. április 27., 20:33
2021. április 27., 21:182021. április 27., 21:18
A Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) elnöke és a Szövetség a Románok Egységéért (AUR) parlamenti képviselője, Dan Tanasă beadvánnyal fordult nemrég a Kovászna megyei prefektúrához, illetve a Brassó megyei út- és hídügyi igazgatósághoz, az Előpatakon kihelyezett kétnyelvű táblákkal kapcsolatban azonnali intézkedéseket, azok eltávolítását követelve.
Tanasă a Facebook-oldalán az eset kapcsán úgy fogalmazott, „az RMDSZ elkezdte Erdély elmagyarosítását. Egyelőre apró, de törvénytelen lépésekkel. Ki dugja be a botot a kerítésen és provokál? Mint minden alkalommal, most is az RMDSZ Nagy-Magyarországról álmodó politikusai.” Majd részletezi, hogy kihelyezték a kétnyelvű táblákat Előpatak határában, holott a településen 10 százalék alatt van a magyarok aránya, miközben csak a 20 százalékos arány felett indokolt a kétnyelvűség.
Ráduly István, Kovászna megye prefektusa kedden sajtótájékoztatón számolt be a tábla körüli „bonyodalmakról”, a beadványt küldő politikus nevét viszont nem említette. Elmondása szerint a levélre reagálva a kormányhivatal egyik alkalmazottja megfogalmazott egy felszólítást Előpatak polgármesterének címezve, hogy azonnal távolítsa el a kétnyelvű táblákat. A prefektus ezt nem írta alá,
Hangsúlyozta, ha elhamarkodottan kiküldik a felszólítást, azzal csak borzolják a kedélyeket, holott neki éppen a társadalmi béke fenntartása a feladata. Arra is kitért, hogy a belügyminisztérium februári körlevelének alapján ellenőrizni fogják, hogy az önkormányzatok, intézmények eleget tesznek-e a kétnyelvűség biztosítására vonatkozó kötelezettségeiknek. Újságírói kérdésre, hogy a prefektúra miért nem kommunikál magyarul is, azt válaszolta, még nem állt össze a kabinetje, de ezt meg fogják oldani.
A Székelyhon a brassói regionális út- és hídügyi igazgatósághoz fordult, hogy kiderüljön, valójában mi történt az előpataki kétnyelvű táblákkal. Elekes Róbert szóvivő elmondta, a hivatalos – egynyelvű – táblák megkoptak, azokat újra kellett festeni. Az alkalmazottaik az igazgatóság raktárában találtak korábbi kétnyelvű táblákat, és azokat ideiglenesen kihelyezték.
– magyarázta Elekes Róbert. Ezt a választ adták különben Dan Tanasă beadványára is. A szóvivő elmondta, az útügy csak a hivatalos román nyelvű táblák kihelyezéséért felel, a kétnyelvű jelzőtáblák kihelyezése az önkormányzatok hatáskörébe tartozik.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
2 hozzászólás