
• Forrás: Dan Tanasă Facebook-oldala
A háromszéki, többségében románok lakta Előpatak falu határában kihelyezett kétnyelvű táblák eltávolítását követelte közösségi oldalán Dan Tanasă, a magyarellenességéről elhíresült bloggerből lett parlamenti képviselő. A táblákon már csak románul van feltüntetve a megnevezés, miután kiderült, hogy az útügyi igazgatóság rövid ideig, egyfajta „kényszerből” helyezte ki a kétnyelvűeket.
2021. április 27., 20:332021. április 27., 20:33
2021. április 27., 21:182021. április 27., 21:18
A Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) elnöke és a Szövetség a Románok Egységéért (AUR) parlamenti képviselője, Dan Tanasă beadvánnyal fordult nemrég a Kovászna megyei prefektúrához, illetve a Brassó megyei út- és hídügyi igazgatósághoz, az Előpatakon kihelyezett kétnyelvű táblákkal kapcsolatban azonnali intézkedéseket, azok eltávolítását követelve.
Tanasă a Facebook-oldalán az eset kapcsán úgy fogalmazott, „az RMDSZ elkezdte Erdély elmagyarosítását. Egyelőre apró, de törvénytelen lépésekkel. Ki dugja be a botot a kerítésen és provokál? Mint minden alkalommal, most is az RMDSZ Nagy-Magyarországról álmodó politikusai.” Majd részletezi, hogy kihelyezték a kétnyelvű táblákat Előpatak határában, holott a településen 10 százalék alatt van a magyarok aránya, miközben csak a 20 százalékos arány felett indokolt a kétnyelvűség.
Ráduly István, Kovászna megye prefektusa kedden sajtótájékoztatón számolt be a tábla körüli „bonyodalmakról”, a beadványt küldő politikus nevét viszont nem említette. Elmondása szerint a levélre reagálva a kormányhivatal egyik alkalmazottja megfogalmazott egy felszólítást Előpatak polgármesterének címezve, hogy azonnal távolítsa el a kétnyelvű táblákat. A prefektus ezt nem írta alá,
Hangsúlyozta, ha elhamarkodottan kiküldik a felszólítást, azzal csak borzolják a kedélyeket, holott neki éppen a társadalmi béke fenntartása a feladata. Arra is kitért, hogy a belügyminisztérium februári körlevelének alapján ellenőrizni fogják, hogy az önkormányzatok, intézmények eleget tesznek-e a kétnyelvűség biztosítására vonatkozó kötelezettségeiknek. Újságírói kérdésre, hogy a prefektúra miért nem kommunikál magyarul is, azt válaszolta, még nem állt össze a kabinetje, de ezt meg fogják oldani.
A Székelyhon a brassói regionális út- és hídügyi igazgatósághoz fordult, hogy kiderüljön, valójában mi történt az előpataki kétnyelvű táblákkal. Elekes Róbert szóvivő elmondta, a hivatalos – egynyelvű – táblák megkoptak, azokat újra kellett festeni. Az alkalmazottaik az igazgatóság raktárában találtak korábbi kétnyelvű táblákat, és azokat ideiglenesen kihelyezték.
– magyarázta Elekes Róbert. Ezt a választ adták különben Dan Tanasă beadványára is. A szóvivő elmondta, az útügy csak a hivatalos román nyelvű táblák kihelyezéséért felel, a kétnyelvű jelzőtáblák kihelyezése az önkormányzatok hatáskörébe tartozik.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
2 hozzászólás