A tervek szerint jövő héten már használható lesz az új híd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Jövő héten nyitják meg a Décsfalva határában megépült – Nagy-Küküllőn átívelő – új betonhidat, amelyet már le is aszfaltoztak. A régi, mostanra elbontott fémszerkezetű átkelő sorsáról még nincs döntés.
2020. november 26., 10:152020. november 26., 10:15
Noha az eredeti tervek szerint csak az első aszfaltréteg került volna rá idén a Décsfalva határában épülő, Nagy-Küküllőn átívelő betonhídra, végül a kopóréteget is sikerül elhelyezni – tudtuk meg Borboly Csabától, a beruházást megrendelő és finanszírozó Hargita Megye Tanácsának elnökétől. Mint mondta, a kedvező időjárásnak köszönhetően jól haladt a munkával a kivitelező, így
Noha sok nehézség hátráltatta a munkát és emiatt több mint egy évig elhúzódott a kivitelezés, végül az eredmény jó lett, így nagyon örül az új átkelőnek Gyerkó Levente, Galambfalva község polgármestere is. Mint mondta, a híd Hargita megye egyik legforgalmasabb útszakaszán, a 137-es jelzésű megyei úton található, így lényeges volt, hogy mielőbb megvalósuljon a beruházás a zavartalan közlekedés érdekében. Az utóbbi egy évben egyébként egy póthidat használhattak az autósok az átkelésre, amelyet tavasszal többször is le kellett zárni az áradások miatt. A beruházás összértéke 3,9 millió lej, a munkálatot pedig egy nagyszebeni vállalat végezte.
Mi lesz a régi híddal?
Tavalyi elbontásáig egy 1911-ben, az Osztrák-Magyar Monarchia idején épült fémszerkezetű híd szolgálta ki a Nagy-Küküllőn átkelő autósokat, amelyet meg szeretett volna tartani a közösség, újra összeállítva azt a nagygalmbfalvi Vágás patakánál. Gyerkó Leventétől megtudtuk, hogy megvizsgálták a kérdést, és kiderült, hogy roppant költséges lenne megterveztetni és újra felállítani a régi átkelőt, így erre nem lesz lehetőségük. Borboly Csaba azt nyilatkozta, hogy még nem döntöttek a híd sorsáról.
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
szóljon hozzá!