Hirdetés
Hirdetés

Kártérítés járt a tusnádi medvetámadásért, de a per három évbe tellett

Tusnádfürdőn történt a medvetámadás, amelyért kártérítést fizettek •  Fotó: Beliczay László

Tusnádfürdőn történt a medvetámadás, amelyért kártérítést fizettek

Fotó: Beliczay László

Már ki is fizette a kártérítést a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőügyi Minisztérium annak a tusnádfürdői sértettnek, akit medve sebesített meg a fürdővárosban több mint három éve. Ennyi ideig tartott a kártérítési per, amely végleges ítélettel lezárult.

Kovács Attila

2021. október 28., 08:502021. október 28., 08:50

2021. október 28., 09:172021. október 28., 09:17

Noha csak kedden született jogerős ítélet abban a perben, amelyet egy tusnádfürdői medvetámadásban megsérült férfi kárigény miatt indított a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőügyi Minisztérium ellen, a bírósági eljárás eredményéért már nem kellett aggódnia a sértettnek.

A szaktárca ugyanis már korábban, a másodfokú tárgyalás befejezése után kifizette a bíróság által megítélt összeget, 15 000 eurót

– tudtuk meg a férfi jogi képviselőjétől. Nicolae Daniel Cătinean marosvásárhelyi ügyvéd rámutatott, a másodfokú ítélet végrehajtása kötelező, az ezt követő fellebbezés, amelyet most tárgyalt és utasított el a Marosvásárhelyi Ítélőtábla, alapvetően nem tudja ezt megváltoztatni.

Hirdetés

A kedden kihirdetett jogerős ítélet a kártérítés összegén nem is módosított, viszont nem teljesen egyezik meg a Hargita Megyei Törvényszék másodfokú, tavaly decemberben hozott döntésével.

Ezúttal ugyanis a területileg illetékes Szent Anna Vadászegyesület is meg van nevezve, amelynek a szaktárcával együtt – az ítéletben szereplő megfogalmazás szerint szolidárisan – kell törlesztenie a felperes számára összesen 3264 lej perköltséget és a kártérítés már említett összegét.

Ezzel kapcsolatban az ügyvéd azt mondta, a minisztérium kifizette a teljes összeget, de ennek egy részét visszakérheti a vadászegyesülettől. Hogy mennyit, az megegyezés tárgya lehet, ez viszont ügyfelét már nem érinti. Kérdésünkre a Szent Anna Vadászegyesület részéről Rafain Zoltán érthetetlennek nevezte a döntést, emlékeztetve, a vadászegyesületnek nincs hatásköre a medveállomány szabályozása terén, ez kizárólag a minisztériumtól függ. Hozzátette,

ha a szaktárca utólag pénzt akar az egyesülettől, akkor perelnie kell.

Három évig tartott 

A medvetámadás 2018. augusztus 5-én hajnalban történt Tusnádfürdőn, amikor egy 28 éves férfi, a helybeli önkéntes tűzoltó alakulat szolgálaton kívüli tagja a vasútállomás felé tartott. Az üzemanyagtöltő állomás közelében egy hárombocsos anyamedve támadt rá, ezután ismerőse, egy 27 éves, ugyancsak szolgálaton kívüli önkéntes tűzoltó sietett a segítségére, akit szintén megsebzett a nagyvad – a medvét végül egy harmadik férfi kergette el. A sérülteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba szállították, ahol sebészeti beavatkozásra is szükség volt. Az első sérült kártérítési pert indított a Csíkszeredai Bíróságon a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőügyi Minisztérium, illetve a területileg illetékes Szent Anna Vadásztársulat ellen, 40 ezer euró értékű nem vagyoni kártérítést követelve az őt ért sérelem miatt. A keresetet 2019 áprilisában iktatták, és mivel a bíróság több mint 5000 lej értékű igazságügyi bélyegilleték befizetéséről döntött, ezt a felperes 12 havi részletben törleszthette. A bíróság tavaly augusztusban 24 ezer lej értékű kártérítés kifizetésére kötelezte a szaktárcát, ezt az összeget módosította 15 000 euróra a fellebbezés után másodfokon eljáró Hargita Megyei Törvényszék.

1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 17., vasárnap

Gazdasági miniszter: nem teszi „összeszerelő országgá” Romániát a SAFE-program

A SAFE hitelprogramból Romániának jutó források több mint fele az országban marad, a jelenlegi piaci finanszírozásnál jóval kedvezőbb feltételek mellett – jelentette ki vasárnap a Digi24-nek Irineu Darău ügyvivő gazdasági miniszter.

Gazdasági miniszter: nem teszi „összeszerelő országgá” Romániát a SAFE-program
Hirdetés
2026. május 17., vasárnap

Egyre többen fizetnek kártyával Romániában

A múlt év végén 28,63 millió aktív bankkártya volt forgalomban Romániában, ami 10,07 százalékos növekedést jelent 2025 júniusához képest – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) összesítéséből.

Egyre többen fizetnek kártyával Romániában
2026. május 17., vasárnap

„Kínozzuk, mert még hiszünk” – parajdi hétköznapok egy évvel a bányakatasztrófa után

Egy évvel a bányakatasztrófa után a parajdi árusok közül sokan már feladták, bezárták a boltokat. De van, aki még kitart.

„Kínozzuk, mert még hiszünk” – parajdi hétköznapok egy évvel a bányakatasztrófa után
2026. május 17., vasárnap

Ön is várja már a nyárias időt? – a főmeteorológus elmondta, mikor jöhet a felmelegedés

Lehűlésre számíthatunk az elkövetkező napokban, jövő hét közepéig egy hideg légtömeg határozza meg térségünk időjárását – vetítette előre Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) igazgatója a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva.

Ön is várja már a nyárias időt? – a főmeteorológus elmondta, mikor jöhet a felmelegedés
Hirdetés
2026. május 17., vasárnap

Új miniszterelnök kerestetik: hétfőn kezdődnek az egyeztetések az államfővel

Nicușor Dan államfő hétfőn a Cotroceni-palotában konzultál a parlamenti pártokkal az új kormány megalakításáról.

Új miniszterelnök kerestetik: hétfőn kezdődnek az egyeztetések az államfővel
2026. május 17., vasárnap

Éjszakai razzia: fokozott közúti ellenőrzéseket végeztek a székelyföldi megyékben

Átfogó közlekedésrendészeti akciókat szerveztek a hétvégén Maros, Kovászna és Hargita megyében. A rendőrök több száz autóst és motorost ellenőriztek, és ittas, valamint kábítószer hatása alatt vezető sofőröket is kiszűrtek a forgalomból.

Éjszakai razzia: fokozott közúti ellenőrzéseket végeztek a székelyföldi megyékben
2026. május 17., vasárnap

Románia a harmadik helyen végzett az Euróvíziós Dalfesztiválon – videóval

A bolgár DARA nyerte meg szombat este az Eurovíziós Dalfesztivált a Bangaranga című dallal. Bulgária először diadalmaskodott a versenyen, amelyen az elmúlt három évben gazdasági nehézségek miatt nem vett részt – jelentette az AFP és az EFE.

Románia a harmadik helyen végzett az Euróvíziós Dalfesztiválon – videóval
Hirdetés
2026. május 16., szombat

Aki többet szennyez, többet fizet: változhat az útdíj kiszámításának módja

Közvitára bocsátotta a közlekedési minisztérium a július 1-jétől érvényes járműkategóriánkénti úthasználati díjat (rovinieta) szabályozó rendelettervezetet. Az új rendszer az európai kibocsátási normákat is figyelembe veszi.

Aki többet szennyez, többet fizet: változhat az útdíj kiszámításának módja
2026. május 16., szombat

Eurómilliárdokat veszíthet el Románia a reformok késlekedése miatt

Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.

Eurómilliárdokat veszíthet el Románia a reformok késlekedése miatt
2026. május 16., szombat

Árvízriasztás: háromszéki folyó is kiléphet a medréből

Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.

Árvízriasztás: háromszéki folyó is kiléphet a medréből
Hirdetés