
A gyermek- és serdülőkori túlsúlyosság, kövérség visszaszorítása, az egészséges étkezés népszerűsítése, a minél több mozgás elősegítése a célja annak a kampánynak, amely az Egészségügyi Minisztérium, valamint a szebeni Regionális Közegészségügyi Központ szervezésében az ország több megyéje mellett Hargita megyében is zajlik.
2010. október 29., 18:092010. október 29., 18:09
2010. október 31., 16:502010. október 31., 16:50
A még tavaly elkezdődött program keretében, pénteken Csíkszeredában kerekasztal-beszélgetést tartottak a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóságnál több megyei intézmény, tanintézmény bevonásával.
Elhangzott, a programban két Hargita megyei iskola is részt vesz, a siménfalvi Marosi Gergely Általános Iskola valamint a balánbányai Geo Bogza Általános Iskola. A két tanintézményben sporteszközöket vásároltak, Siménfalván kerékpárokat, Balánbányán pedig főként téli sportok gyakorlására alkalmas eszközöket, és az egészséges életmódról való felvilágosítás mellett a gyakorlatban is több mozgásra késztetik a gyerekeket, fiatalokat.
A betegség-megelőzési szolgáltatások elérhetőségének növelése a romániai gyermek és serdülőkorúak számára. Testmozgás és egészséges táplálkozás a romániai gyermek és serdülőkorúak körében című program több síkon zajlik, az iskoláknál folyó tevékenység mellett kutatási, törvénykezdeményezési, intézményes együttműködési és az egészséges életmódot népszerűsítő része is van. A kutatási komponens keretében a romániai serdülők étkezési szokásait mérték fel, a törvénykezdeményezésiben pedig megvizsgálják a más országokban használt és az egészséges életmód népszerűsítésében hatékonynak bizonyult törvénykezést azzal a céllal, hogy hasonlóakat Romániában is javasoljanak.
A program keretében felvilágosítás is zajlik, a részt vevő iskolákon kívül óvópedagógusoknak, tanároknak, tanítóknak, szülőknek készítenek tájékoztatókat az egészséges étkezésről. Emellett médiakampányt is elkezdenek nemsokára, többek között a gyerekeknek szóló televízió-csatornákon népszerűsítik az egészséges étkezés, a mozgás szükségességét. A 2011 áprilisában lezáruló program költségvetése 1 530 000 euró, amiből 1 300 000 eurót a norvég kormány, 250 000 eurót pedig a román Egészségügyi Minisztérium áll.
Elindítását a túlsúlyos gyerekek és felnőttek számának riasztó növekedése indokolja. A világon minden tízből egy gyerek túlsúlyos, a gyermekkori túlsúly és kövérség pedig a statisztikák szerint többnyire felnőttkorra is megmarad, és számos megbetegedés, így szív- és érrendszeri megbetegedések, vagy például cukorbetegség kiváltója. Az Egészségügyi Világszervezet megállapítása szerint a szív- és érrendszeri megbetegedések, az agyvérzések és a 2-es típusú cukorbetegségek 80 százaléka megelőzhető, ha megfelelő életmóddal kiiktatjuk életünkből a kockázati tényezőket.
A pénteki megbeszélésen a különböző intézmények vezetői részéről elhangzott, manapság nálunk az egészséges étkezés többe kerül, mint a kevésbé egészséges, zsíros vagy tartósított élelem, ugyanakkor azonban gyakran nem a pénz hiánya miatt, hanem tudatlanságból, lustaságból vagy esetenként akár sznobizmusból is egészségtelenül étkezünk. Többen leszögezték, hogy mentalitásváltásra van elsősorban szükség, a túl sok kalóriát tartalmazó ételek fogyasztása mellett nagyon sok a káros étkezési szokás is, mint például a gyakran elhangzó, mindent el kell takarítani a tányérból felszólítás, vagy a gyerekek sok kenyérevésre való rászorítása. Hangsúlyozták ugyanakkor a mozgás, az iskolában pedig a testnevelési órák fontosságát is, heti egy-két órával sosem lesz elegendő mozgás a gyerekek, serdülők számára – mutattak rá.
Elfogadták Csíkszereda 2026-os költségvetését: a város idén 347,52 millió lejes büdzsével számol, ami mintegy 90 millió lejjel kevesebb a tavalyinál. A városvezetés szerint idén több rendezvény elmarad.
Folytatódnak a Kicsi terelőút munkálatai Csíkmadarason, az országút mentén – olvasható a község Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben.
Nem egyszerű térítésmentesen, háziorvosi küldőpapírral laborvizsgálatokat végeztetni Csíkszeredában, hiszen ismét megnövekedtek a várólisták ezekre az egészségügyi szolgáltatásokra.
Csíkszentgyörgy zászlajáról fogadott el határozatot a román kormány – jelentette be szerdán Cseke Attila fejlesztési és közigazgatási miniszter.
Egy híd alatt, patakmederben játszó gyerekek találtak lövedékeket Csíkdánfalván szerdán.
Emeli a víz- és csatornadíjakat a Harvíz Rt., a regionális szolgáltató több lépcsőben drágít 2030-ig. Idén hozzávetőleg 7 százalékos áremelésre számíthatnak a lakók: a köbméterenkénti díj 12,69 lejről 13,58 lejre nő, áfával együtt számolva.
Már lábadozik az a csecsemő, aki súlyosan megsérült a március végi, tragikus kimenetelű csíkszeredai vonatbalesetben.
Több éve igényelt állami tulajdonú belterületeket Csíkszereda önkormányzata, de ez a folyamat nem járt eredménnyel, mert közben kiderült, hogy ezekért fizetni kell. Ráadásul ki kell deríteni, hogy hol melyik minisztérium a tulajdonos.
Jelképesen aláírták a felelősség tenyerét május 5-én, a kézhigiéné világnapján a csíkszeredai kórház dolgozói. A világnapot találkozókkal, tájékoztatással és elköteleződéssel ünnepelték.
Az időjárás-előrejelzésnek megfelelően felmelegedéssel indult a hét, ami az éjszakai hőmérsékleteknél is látszik.