
Fotó: Tuchiluș Alex
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor Kovászna megyei tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
2024. november 14., 21:562024. november 14., 21:56
2024. november 14., 21:582024. november 14., 21:58
A Józan ésszel címmel meghirdetett beszélgetésen, mely Sepsiszentgyörgyön, a Háromszék Táncszínház stúdiótermében zajlott, a szövetségi elnök, a Kovászna megyei tanácselnök és a megyeszékhely polgármestere mellett részt vett számos háromszéki elöljáró és Hargita, valamint Maros megye önkormányzatának elnökei is.
A közelgő parlamenti és államelnöki választások tükrében olyan közéleti kérdések mentén folyt a beszélgetés, melyekre nagy befolyással bírhat az, hogy az új parlamentben milyen erős hátteret, azaz mekkora szavazóbázist tudhat maga mögött az RMDSZ.
Elsőként a közigazgatási reform, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) által spórlás indokával benyújtott tervezete került szóba, melynek reform voltát azért cáfolták az RMDSZ-elöljárók, mert
Elhangzott: a választások nyomán létrejövő új parlament jövőre ezzel biztosan foglalkozni fog, az RMDSZ számára viszont csak a tervezet elutasítása jöhet szóba.
Még ha a negatív forgatókönyv érvényesül, és ellenzékbe is kerülünk, akkor sem mindegy, milyen erőt tudhatunk magunk mögött – hívta fel a figyelmet Antal Árpád
Fotó: Tuchiluș Alex
Antal Árpád egy varsói szubszidiaritási konferencián szerzett információi szerint számos uniós tagországban el akarnak venni hatásköröket helyi és megyei szintről, de ahol ez megtörtént, ott már látszik a káros hatása is: az évtizedek alatt kiépített intézményeket gyakorlatilag államosították.
– állította Antal.
Kelemen Hunor szerint a Hargita, Kovászna, Maros, Brassó, Szeben és Fehér megyék egyesítésével létrejövő mega-megyében a székelység a teljes politikai kiszolgáltatottság állapotába kerülne. Tamás Sándor arra hívta fel a figyelmet, az elmúlt 105 év tapasztalatai alapján az új megyében a 66 százalékos román többség véleménye lehet a döntő a beruházásoknál, és az nem lenne kedvező a magyarságnak.
Rengeteg csatát vívtunk és nem mindegyiket nyertük meg, de ezeket újra napirendre kell tűzni. Vannak célok, amiket nem engedünk el – mondta Kelemen Hunor.
Fotó: Tuchiluș Alex
A nyelvhasználatra is kitértek az RMDSZ-vezetők. Kelemen Hunor rávilágított,
Hasonlóképpen azzal is, hogy községeket összevonni vagy szétválasztani csak népszavazással lehet. A román pártok politikusait egyébként igen könnyen meg lehetne győzni arról, hogy megszavazzanak egy megyék összevonását előíró törvényt – hangzott el.
Tamás Sándor szerint inkább az állami nagyvállalatoktól kellene behajtani az adósságot, nem a kistelepülések összevonásával spórolni
Fotó: Tuchiluș Alex
Antal Árpád azt taglalta, minél kisebb egy közösség, annál szorosabb a társadalmi szövete:
Ennek kapcsán a család támogatását célzó, illetve ahhoz szükséges intézkedésekre is kitért a polgármester, aki szerint azt kellene elérni, hogy „legyen alacsony a mobilitás, maradjanak a fiatalok a vidéki településeken.”
A megbeszélésen szóba kerültek még a közbirtokosságok visszaállamosítási kísérletei is (jelenleg is veszélyeztetett öt háromszéki közbirtokosság, kettő pedig perben van az állammal), a szimbólumhasználatra vonatkozó törvényeket szubjektíven és rosszindulatúan értelmező bírósági döntések, ugyanakkor a hallgatóság betekintést nyerhetett a parlamenti munka és a törvényhozás kulisszatitkaiba is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!