Hirdetés
Hirdetés

Ivóvíz- és szennyvízhálózatokat építtetnének ki a csíki községek

Szennyvízhálózat oda, ahol igénylik. A derűlátó terv szerint jövő nyáron lehetne megkötni a finanszírozási szerződést a minisztériummal •  Fotó: Veres Nándor

Szennyvízhálózat oda, ahol igénylik. A derűlátó terv szerint jövő nyáron lehetne megkötni a finanszírozási szerződést a minisztériummal

Fotó: Veres Nándor

Rövidesen lejár a POIM-programhoz csatlakozott települések számára a garanciapénzek befizetésének határideje. Azokon a csíki településeken, ahol a községvezetés megfelelő hozzáállással, eredményesen gyűjtötte, illetve jelenleg is gyűjti az ivóvíz- és szennyvízhálózatra a rácsatlakozási díjakat, számíthatnak arra, hogy bekerülnek a Hargita Víz Fejlesztési Egyesület pályázatába.

Szabó Kamilla-Mária

2017. június 29., 10:462017. június 29., 10:46

A POIM mozaikszó a Programul Operaţional Infrastructură Mare rövidítése, amelynek keretében megoldható a legkevesebb ötvenfős közösségek vízellátása, míg a szennyvízhálózat kiépítése a minimálisan 2000 lélekszámú településeken valósítható meg. A programban finanszírozzák a hálózatok telekhatárig történő kiépítését, illetve a rendszerhez kapcsolódó további elengedhetetlen berendezések, telepek megvásárlását, kialakítását (átemelő szivattyúk, tisztítóállomások, vízkezelők), valamint a vízforrások kiépítését – ismertette Páll Árpád. A Hargita Víz Fejlesztési Egyesület ügyvezető igazgatója hozzátette, az egyesületükben részt vevő települések vezetőivel korábban arról döntöttek, hogy pályáznak erre a lehetőségre, de feltételként megszabták, hogy csak azon községek jelentkezését fogadják el, ahol a helyiek legalább 85 százaléka garanciapénzként befizeti a telekhatáron belül végzendő munkálatok díját. Ugyanis hasonló pályázatok esetében

80–90 százalékos rácsatlakozási aránynál tud megtérülni a beruházás, és így tud a továbbiakban hatékonyan működni a kiépített hálózat.

Hirdetés

Az egyesület 29 tagjának – amelyben Hargita megye önálló egységként szerepel – az elmúlt két hónapban volt lehetősége, hogy összegyűjtse a részvételhez szükséges bekötési díjakat (200 lejt az ivóvízhálózathoz, 300 lejt a szennyvízhálózathoz való csatlakozásra) – tisztázta az ügyvezető. Megjegyezte, e hónap végéig még több településen is gyűjtik a pénzeket, tehát végleges adatokat nem tudott megosztani, de a mostani helyzetről kérésünkre beszámolt.

Mint megtudtuk, ott volt a legpozitívabb a hozzáállás, ahol a legkevésbé számítottak rá, például a Csíkszeredához tartozó Szécsenyben a porták tulajdonosainak 88 százaléka már kifizette az ivóvíz- és szennyvízhálózatra való csatlakozási díjat, 165 800 lej gyűlt ott össze. Csibában és Erdőalján még gyűjtik a garanciapénzeket, eddig 88 800 lejt fizettek be – ez a teljes rácsatlakozások mintegy 70 százalékának ellenértéke. Szépvízen a POIM-program révén közművesítenének egyelőre be nem épített területeket, így a garanciapénzt abban az esetben az önkormányzat vállalta fel. Csíkszentléleken is gyűjtik még a pénzeket a csatornahálózatra való rácsatlakozásokra, eddig 32 ezer lejt fizettek be – ez 100 körüli bekötés ára. Csíkszentdomokoson is közel járnak a kitűzött célhoz, 29 800 lejt gyűjtöttek össze eddig. Csíkkarcfalva nem lépett be a projektbe, mivel a hálózatkiépítésekből kimaradt minimális munkálatokat önerőből meg tudja oldani. Csíkszenttamás egy 8–10 házból álló falurész miatt csatlakozott a programhoz, amelynek garanciapénzét az önkormányzat gyűjti össze, majd egyben adják le, amennyiben van rá kellő érdeklődés.

Az optimista forgatókönyv szerint a munka nehezét 2019-ben végeznék el a kivitelezők Galéria

Az optimista forgatókönyv szerint a munka nehezét 2019-ben végeznék el a kivitelezők

A Csíkszentmihály községi rendszerkiépítésre a Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társuláson keresztül is pályáznak, így az átfödések elkerülése érdekében tisztázni kell, hogy az adott részek melyik programhoz tartoznak majd – erre viszont eddig még nem került sor. Csíkrákos és Madéfalva is a Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társulás pályázata révén bővítené ivóvíz- és szennyvízhálózatát, tehát nem csatlakoztak a POIM-programhoz. Csíkszentmártonban a csatornahálózat bővítésére eddig 46 500 lejt gyűjtöttek össze – ez mintegy 150 bekötés ára.

Csíkszentsimonban ellenkampány zajlik, de még így is sikerült 125 ezer lejt összegyűjteni a programhoz való csatlakozásért (417 bekötés ára), és a továbbiakban is elveszik a csatornahálózat bekötési garanciapénzét. Csíkkozmáson pedig az ellenkampány miatt nem sikerült mindeddig garanciapénzt gyűjteni – részletezte Páll Árpád.

Szerepet vállaló közbirtokosságok

Csíkszentgyörgyön mindkét hálózat kiépítését ettől a programtól reméli a községvezetés, mindeddig 301 800 lejt adtak le, és még mindig nagy erőbedobással dolgoznak a rácsatlakozók számának növelésén – eddig 640 család fizetett. Kászonaltízen a vízhálózat kiépítése van hátra, ott a helyi közbirtokosságok felvállalták, hogy kifizetik a garanciapénzt egy helyi alapítványon keresztül. Tusnádon folyamatban van a hálózatkiépítés, emiatt nem csatlakoztak ott a POIM-programhoz – avatott be az illetékes. Hozzátette, Csíkpálfalván és Csíkcsicsóban már korábban kiépítették a hálózatot, így nem éltek ezzel a lehetőséggel. A programban ugyanakkor részt vesz Zetelaka, Szentegyháza és Oroszhegy. A következő települések vezetői viszont nem jeleztek vissza a programhoz való csatlakozási szándékukról: Csíkmadaras, Homoródszentmárton, Máréfalva, Felsőboldogfalva, Fenyéd.

2400 bekötésre számítanak

Mindeddig összesen 816 ezer lejt adtak le az egyesülethez, és még számítanak további 20–40 ezer lejre – ez hozzávetőleg 2400 bekötés ára. Az elmúlt két hónap alatt elsősorban az derült ki, hogy mely településeken van komoly szándék a rendszerek kiépítésére, mit hajlandók megtenni azok megvalósításáért. Emiatt is abban bízik Páll Árpád, hogy ahol megvan az elhatározás, ott meglesz a szükséges lakossági hozzájárulás is. Tapasztalatuk szerint

ott volt nehezebb dolguk a településvezetőknek, ahol polgármesterváltás volt a múlt évben.

A további lépések

Azt is megtudtuk az illetékestől, hogy – több óvás után – várhatóan júliusban nevezik meg a végleges konzulens céget, amely hozzálát a szükséges dokumentáció összeállításához, amely ha minden jól halad, télre elkészül. Az optimista forgatókönyv szerint jövő nyáron lehetne megkötni a finanszírozási szerződést a minisztériummal, jövő ősztől pedig el lehetne indítani az egyszerűbb munkálatokat, a nehezét pedig 2019-ben végeznék el a kivitelezők, hogy 2020-ra befejezhessék a teendőket.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
2026. június 22., hétfő

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért

A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért
Hirdetés