Szennyvízhálózat oda, ahol igénylik. A derűlátó terv szerint jövő nyáron lehetne megkötni a finanszírozási szerződést a minisztériummal
Fotó: Veres Nándor
Rövidesen lejár a POIM-programhoz csatlakozott települések számára a garanciapénzek befizetésének határideje. Azokon a csíki településeken, ahol a községvezetés megfelelő hozzáállással, eredményesen gyűjtötte, illetve jelenleg is gyűjti az ivóvíz- és szennyvízhálózatra a rácsatlakozási díjakat, számíthatnak arra, hogy bekerülnek a Hargita Víz Fejlesztési Egyesület pályázatába.
2017. június 29., 10:462017. június 29., 10:46
A POIM mozaikszó a Programul Operaţional Infrastructură Mare rövidítése, amelynek keretében megoldható a legkevesebb ötvenfős közösségek vízellátása, míg a szennyvízhálózat kiépítése a minimálisan 2000 lélekszámú településeken valósítható meg. A programban finanszírozzák a hálózatok telekhatárig történő kiépítését, illetve a rendszerhez kapcsolódó további elengedhetetlen berendezések, telepek megvásárlását, kialakítását (átemelő szivattyúk, tisztítóállomások, vízkezelők), valamint a vízforrások kiépítését – ismertette Páll Árpád. A Hargita Víz Fejlesztési Egyesület ügyvezető igazgatója hozzátette, az egyesületükben részt vevő települések vezetőivel korábban arról döntöttek, hogy pályáznak erre a lehetőségre, de feltételként megszabták, hogy csak azon községek jelentkezését fogadják el, ahol a helyiek legalább 85 százaléka garanciapénzként befizeti a telekhatáron belül végzendő munkálatok díját. Ugyanis hasonló pályázatok esetében
Az egyesület 29 tagjának – amelyben Hargita megye önálló egységként szerepel – az elmúlt két hónapban volt lehetősége, hogy összegyűjtse a részvételhez szükséges bekötési díjakat (200 lejt az ivóvízhálózathoz, 300 lejt a szennyvízhálózathoz való csatlakozásra) – tisztázta az ügyvezető. Megjegyezte, e hónap végéig még több településen is gyűjtik a pénzeket, tehát végleges adatokat nem tudott megosztani, de a mostani helyzetről kérésünkre beszámolt.
Mint megtudtuk, ott volt a legpozitívabb a hozzáállás, ahol a legkevésbé számítottak rá, például a Csíkszeredához tartozó Szécsenyben a porták tulajdonosainak 88 százaléka már kifizette az ivóvíz- és szennyvízhálózatra való csatlakozási díjat, 165 800 lej gyűlt ott össze. Csibában és Erdőalján még gyűjtik a garanciapénzeket, eddig 88 800 lejt fizettek be – ez a teljes rácsatlakozások mintegy 70 százalékának ellenértéke. Szépvízen a POIM-program révén közművesítenének egyelőre be nem épített területeket, így a garanciapénzt abban az esetben az önkormányzat vállalta fel. Csíkszentléleken is gyűjtik még a pénzeket a csatornahálózatra való rácsatlakozásokra, eddig 32 ezer lejt fizettek be – ez 100 körüli bekötés ára. Csíkszentdomokoson is közel járnak a kitűzött célhoz, 29 800 lejt gyűjtöttek össze eddig. Csíkkarcfalva nem lépett be a projektbe, mivel a hálózatkiépítésekből kimaradt minimális munkálatokat önerőből meg tudja oldani. Csíkszenttamás egy 8–10 házból álló falurész miatt csatlakozott a programhoz, amelynek garanciapénzét az önkormányzat gyűjti össze, majd egyben adják le, amennyiben van rá kellő érdeklődés.
Az optimista forgatókönyv szerint a munka nehezét 2019-ben végeznék el a kivitelezők
A Csíkszentmihály községi rendszerkiépítésre a Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társuláson keresztül is pályáznak, így az átfödések elkerülése érdekében tisztázni kell, hogy az adott részek melyik programhoz tartoznak majd – erre viszont eddig még nem került sor. Csíkrákos és Madéfalva is a Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társulás pályázata révén bővítené ivóvíz- és szennyvízhálózatát, tehát nem csatlakoztak a POIM-programhoz. Csíkszentmártonban a csatornahálózat bővítésére eddig 46 500 lejt gyűjtöttek össze – ez mintegy 150 bekötés ára.
Csíkszentsimonban ellenkampány zajlik, de még így is sikerült 125 ezer lejt összegyűjteni a programhoz való csatlakozásért (417 bekötés ára), és a továbbiakban is elveszik a csatornahálózat bekötési garanciapénzét. Csíkkozmáson pedig az ellenkampány miatt nem sikerült mindeddig garanciapénzt gyűjteni – részletezte Páll Árpád.
Csíkszentgyörgyön mindkét hálózat kiépítését ettől a programtól reméli a községvezetés, mindeddig 301 800 lejt adtak le, és még mindig nagy erőbedobással dolgoznak a rácsatlakozók számának növelésén – eddig 640 család fizetett. Kászonaltízen a vízhálózat kiépítése van hátra, ott a helyi közbirtokosságok felvállalták, hogy kifizetik a garanciapénzt egy helyi alapítványon keresztül. Tusnádon folyamatban van a hálózatkiépítés, emiatt nem csatlakoztak ott a POIM-programhoz – avatott be az illetékes. Hozzátette, Csíkpálfalván és Csíkcsicsóban már korábban kiépítették a hálózatot, így nem éltek ezzel a lehetőséggel. A programban ugyanakkor részt vesz Zetelaka, Szentegyháza és Oroszhegy. A következő települések vezetői viszont nem jeleztek vissza a programhoz való csatlakozási szándékukról: Csíkmadaras, Homoródszentmárton, Máréfalva, Felsőboldogfalva, Fenyéd.
Mindeddig összesen 816 ezer lejt adtak le az egyesülethez, és még számítanak további 20–40 ezer lejre – ez hozzávetőleg 2400 bekötés ára. Az elmúlt két hónap alatt elsősorban az derült ki, hogy mely településeken van komoly szándék a rendszerek kiépítésére, mit hajlandók megtenni azok megvalósításáért. Emiatt is abban bízik Páll Árpád, hogy ahol megvan az elhatározás, ott meglesz a szükséges lakossági hozzájárulás is. Tapasztalatuk szerint
Azt is megtudtuk az illetékestől, hogy – több óvás után – várhatóan júliusban nevezik meg a végleges konzulens céget, amely hozzálát a szükséges dokumentáció összeállításához, amely ha minden jól halad, télre elkészül. Az optimista forgatókönyv szerint jövő nyáron lehetne megkötni a finanszírozási szerződést a minisztériummal, jövő ősztől pedig el lehetne indítani az egyszerűbb munkálatokat, a nehezét pedig 2019-ben végeznék el a kivitelezők, hogy 2020-ra befejezhessék a teendőket.
Tűzesethez riasztották hétfőn este fél nyolc körül a marosvásárhelyi tűzoltókat, miután kigyulladt egy nyárádtői lakóház – közölte a Maros megyei tűzoltóság.
Január 10-től „átmenetileg felfüggeszti” a brassói reptérről induló és oda érkező járatait a Fly Lili légitársaság. Nem ők az első kivonulók, de vajon meddig tartanak a működtetés kezdeti nehézségei? – érdeklődtünk a reptér helyzetét ismerő szakértőtől.
Románia csaknem 40, Magyarországgal, illetve Bulgáriával közös határátkelőjén megszűnik a rendszeres határellenőrzés január elsejétől, amikor az ország a Schengen-övezet teljes jogú tagjává válik – közölte hétfőn a román határrendészet.
Az ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó az eredetileg tervezett másfél százalék helyett egyszázalékos lesz – jelentette be a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Naponta több mint 22.500 rendőr, csendőr, határrendész, tűzoltó és rohammentős teljesít majd szolgálatot a szilveszteri időszakban – jelentette be hétfőn a belügyminisztériumi szóvivő.
Nehéz időszak elé néz Székelyudvarhely, hiszen több beruházás önrészét kell előteremteni: folyamatosan 10-20 millió lej értékben vannak kifizetetlen számlái az intézménynek. 2025 márciusában ugyanakkor egy nagyobb szervezeti átalakítás várható.
Hideg és enyhe időszakok váltják egymást a következő két hétben, jelentősebb mennyiségű csapadékra január 3. és 8. között lehet számítani.
2025-ben közvitát szeretnének tartani a város központi forgalmának átszervezéséről, ugyanakkor legalább egy évig szüneteltetik a Nyáron Szereda fesztivált. Csíkszereda polgármestere kitérő választ adott arra, hogy mennyibe került az Azahriah-koncert.
Egy újabb jótékonysági akció eredményeit, jelentős mennyiségű élelmiszercsomagot adtak át hétfőn a Gyergyói Hoki Klub játékosai a gyergyószentmiklósi szociális igazgatóságnak. Ez egyedülálló idős személyek életét teszi majd könnyebbé.
Székelyudvarhely központi részén több helyszínen is forgalomkorlátozás várható a szilveszteri rendezvény miatt – olvasható a városháza közleményében.
szóljon hozzá!