Szennyvízhálózat oda, ahol igénylik. A derűlátó terv szerint jövő nyáron lehetne megkötni a finanszírozási szerződést a minisztériummal
Fotó: Veres Nándor
Rövidesen lejár a POIM-programhoz csatlakozott települések számára a garanciapénzek befizetésének határideje. Azokon a csíki településeken, ahol a községvezetés megfelelő hozzáállással, eredményesen gyűjtötte, illetve jelenleg is gyűjti az ivóvíz- és szennyvízhálózatra a rácsatlakozási díjakat, számíthatnak arra, hogy bekerülnek a Hargita Víz Fejlesztési Egyesület pályázatába.
2017. június 29., 10:462017. június 29., 10:46
A POIM mozaikszó a Programul Operaţional Infrastructură Mare rövidítése, amelynek keretében megoldható a legkevesebb ötvenfős közösségek vízellátása, míg a szennyvízhálózat kiépítése a minimálisan 2000 lélekszámú településeken valósítható meg. A programban finanszírozzák a hálózatok telekhatárig történő kiépítését, illetve a rendszerhez kapcsolódó további elengedhetetlen berendezések, telepek megvásárlását, kialakítását (átemelő szivattyúk, tisztítóállomások, vízkezelők), valamint a vízforrások kiépítését – ismertette Páll Árpád. A Hargita Víz Fejlesztési Egyesület ügyvezető igazgatója hozzátette, az egyesületükben részt vevő települések vezetőivel korábban arról döntöttek, hogy pályáznak erre a lehetőségre, de feltételként megszabták, hogy csak azon községek jelentkezését fogadják el, ahol a helyiek legalább 85 százaléka garanciapénzként befizeti a telekhatáron belül végzendő munkálatok díját. Ugyanis hasonló pályázatok esetében
Az egyesület 29 tagjának – amelyben Hargita megye önálló egységként szerepel – az elmúlt két hónapban volt lehetősége, hogy összegyűjtse a részvételhez szükséges bekötési díjakat (200 lejt az ivóvízhálózathoz, 300 lejt a szennyvízhálózathoz való csatlakozásra) – tisztázta az ügyvezető. Megjegyezte, e hónap végéig még több településen is gyűjtik a pénzeket, tehát végleges adatokat nem tudott megosztani, de a mostani helyzetről kérésünkre beszámolt.
Mint megtudtuk, ott volt a legpozitívabb a hozzáállás, ahol a legkevésbé számítottak rá, például a Csíkszeredához tartozó Szécsenyben a porták tulajdonosainak 88 százaléka már kifizette az ivóvíz- és szennyvízhálózatra való csatlakozási díjat, 165 800 lej gyűlt ott össze. Csibában és Erdőalján még gyűjtik a garanciapénzeket, eddig 88 800 lejt fizettek be – ez a teljes rácsatlakozások mintegy 70 százalékának ellenértéke. Szépvízen a POIM-program révén közművesítenének egyelőre be nem épített területeket, így a garanciapénzt abban az esetben az önkormányzat vállalta fel. Csíkszentléleken is gyűjtik még a pénzeket a csatornahálózatra való rácsatlakozásokra, eddig 32 ezer lejt fizettek be – ez 100 körüli bekötés ára. Csíkszentdomokoson is közel járnak a kitűzött célhoz, 29 800 lejt gyűjtöttek össze eddig. Csíkkarcfalva nem lépett be a projektbe, mivel a hálózatkiépítésekből kimaradt minimális munkálatokat önerőből meg tudja oldani. Csíkszenttamás egy 8–10 házból álló falurész miatt csatlakozott a programhoz, amelynek garanciapénzét az önkormányzat gyűjti össze, majd egyben adják le, amennyiben van rá kellő érdeklődés.
Az optimista forgatókönyv szerint a munka nehezét 2019-ben végeznék el a kivitelezők
A Csíkszentmihály községi rendszerkiépítésre a Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társuláson keresztül is pályáznak, így az átfödések elkerülése érdekében tisztázni kell, hogy az adott részek melyik programhoz tartoznak majd – erre viszont eddig még nem került sor. Csíkrákos és Madéfalva is a Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társulás pályázata révén bővítené ivóvíz- és szennyvízhálózatát, tehát nem csatlakoztak a POIM-programhoz. Csíkszentmártonban a csatornahálózat bővítésére eddig 46 500 lejt gyűjtöttek össze – ez mintegy 150 bekötés ára.
Csíkszentsimonban ellenkampány zajlik, de még így is sikerült 125 ezer lejt összegyűjteni a programhoz való csatlakozásért (417 bekötés ára), és a továbbiakban is elveszik a csatornahálózat bekötési garanciapénzét. Csíkkozmáson pedig az ellenkampány miatt nem sikerült mindeddig garanciapénzt gyűjteni – részletezte Páll Árpád.
Csíkszentgyörgyön mindkét hálózat kiépítését ettől a programtól reméli a községvezetés, mindeddig 301 800 lejt adtak le, és még mindig nagy erőbedobással dolgoznak a rácsatlakozók számának növelésén – eddig 640 család fizetett. Kászonaltízen a vízhálózat kiépítése van hátra, ott a helyi közbirtokosságok felvállalták, hogy kifizetik a garanciapénzt egy helyi alapítványon keresztül. Tusnádon folyamatban van a hálózatkiépítés, emiatt nem csatlakoztak ott a POIM-programhoz – avatott be az illetékes. Hozzátette, Csíkpálfalván és Csíkcsicsóban már korábban kiépítették a hálózatot, így nem éltek ezzel a lehetőséggel. A programban ugyanakkor részt vesz Zetelaka, Szentegyháza és Oroszhegy. A következő települések vezetői viszont nem jeleztek vissza a programhoz való csatlakozási szándékukról: Csíkmadaras, Homoródszentmárton, Máréfalva, Felsőboldogfalva, Fenyéd.
Mindeddig összesen 816 ezer lejt adtak le az egyesülethez, és még számítanak további 20–40 ezer lejre – ez hozzávetőleg 2400 bekötés ára. Az elmúlt két hónap alatt elsősorban az derült ki, hogy mely településeken van komoly szándék a rendszerek kiépítésére, mit hajlandók megtenni azok megvalósításáért. Emiatt is abban bízik Páll Árpád, hogy ahol megvan az elhatározás, ott meglesz a szükséges lakossági hozzájárulás is. Tapasztalatuk szerint
Azt is megtudtuk az illetékestől, hogy – több óvás után – várhatóan júliusban nevezik meg a végleges konzulens céget, amely hozzálát a szükséges dokumentáció összeállításához, amely ha minden jól halad, télre elkészül. Az optimista forgatókönyv szerint jövő nyáron lehetne megkötni a finanszírozási szerződést a minisztériummal, jövő ősztől pedig el lehetne indítani az egyszerűbb munkálatokat, a nehezét pedig 2019-ben végeznék el a kivitelezők, hogy 2020-ra befejezhessék a teendőket.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata frissítette a 35 év alatti fiatalokat célzó lakbértámogatási programját.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Rekordszámú jelölt vett részt az idei címzetes tanári vizsga írásbelijén, köztük több mint 7400 friss végzős. Székelyföldön mintegy 2500-an vizsgáztak, és legtöbben az óvodapedagógusi és tanítói állásokért szálltak versenybe.
A Szent Anna-tó szomszédságában létezett egy másik krátertó, ami vulkáni tevékenység következtében fokozatosan átalakult. A Mohos-tőzegláp területén ma is visszaköszön a jégkorszak: különleges növényeket, tószemeket csodálhatunk meg itt.
A hétfő késő esti FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo élvonalbeli labdarúgó-mérkőzés előtt a rendőrségnek petárdákat kellett elkoboznia, de vandalizmusról egyelőre nem érkezett panasz a Hargita megyei rendőrséghez.
Csak kerülőutakon lehet eljutni Oroszhegybe, hiszen hétfőn elbontották a veszélyessé vált fahidat Székelyszentkirályon a 134C jelzésű megyei úton. Remélhetőleg a tél beköszönte előtt megépül az új betonátkelő.
A Step Dance Sportklub idei nagyszabású gálaműsorában a The Greatest Showman című film varázslatos világát idézte meg: musical, revü, látvány, és több mint 400 táncos tette felejthetetlenné a hét telt házas előadást.
Kilenc évig szolgálta a Hargita megyei csendőrséget Siz, a németjuhászkutya, a mentőkutyának most örökbefogadót, szerető gazdát keresnek.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 17 megye folyóira.
szóljon hozzá!