
Fotó: Pinti Attila
Több száz kórista énekétől volt hangos Csíkszenttamás plébániatemploma szombaton, ott tartották ugyanis a huszonharmadik Felcsíki Egyházi Kórustalálkozót. A kórusok bemutatkozása előtti szentmisén elhangzott: az egyházi kórusokban való éneklés nem szereplés, hanem szolgálat.
2017. április 22., 17:572017. április 22., 17:57
2017. április 22., 18:082017. április 22., 18:08
Zsúfolásig megtelt a csíkszenttamási templom a felcsíki kórusok tagjaival, illetve az énekükre kíváncsi hívekkel szombaton délelőtt.
Fotó: Pinti Attila
A húsz énekkar fellépése előtt az ünnepi szentmise homíliájában Berszán Lajos atya, a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Középiskola alapítója rámutatott, éneklés közben a kórustagok is angyalok, hiszen olyankor az angyali lelkület tölti el őket. Emellett
Fotó: Pinti Attila
Kiemelte ugyanakkor, az egyházi kórusokban való éneklés nem szereplés, hanem szolgálat. A továbbiakban pedig az egyházi zene hatásáról, annak megéléséről szóló történeteket, saját tapasztalatokat elevenített fel a lelkipásztor. Végezetül azt kívánta a jelenlevőknek, hogy akik a találkozó előtti szentmisén együtt énekeltek, azok Márton Áron püspök boldoggá avatási szertartásán is énekelhessenek.
Fotó: Pinti Attila
A szentmise után két-két kórusművel mutatták meg tudásukat az énekkarok. Felcsendültek többek között Bach, Beethoven, Kodály, Schubert, Mozart, Werner Alajos egyes művei is. Elsőként a szépvízi Szent László Kórus (karvezető: Incze Sándor), a csíktaplocai egyházi kórus (karnagy: Bartos András), a csíksomlyói kegytemplom énekkara (vezényelt: Bíró János), a gyimesközéploki Bűnbánó Mária Magdolna Kórus (kórusvezető: Balla László), illetve Hidegség kórusa (karnagy: Prezsmer Balázs Attila) énekelt. Majd Csíkmadaras énekkara (vezényelt: Bálint Zsolt), Madéfalva kórusa (karvezető: Bíró László), Csíkkarcfalva–Csíkjenőfalva énekkara (karnagy: Bálint Zoltán), Csíkszentmiklós–Borzsova kórusa (vezényelt: Balázs Botond) és Csíkdánfalva kórusa (kórusvezető: Bálint István) következett.
Fotó: Pinti Attila
A továbbiakban énekelt a csíkcsicsói énekkar (karnagy: Gombos Csaba), Csíkdelne–Csíkpálfalva kórusa (vezényelt: Antal Ildikó), Csíkszentmihály–Csíkajnád kórusa (karvezető: Kercsó Zoltán), a csíkszentdomokosi énekkar (karnagy: Fórika Attila) és a balánbányai kórus (vezényelt: Kacsó Arnold). Végezetül pedig Gyimesbükk énekkara (kórusvezető: Tankó Előd), a csíkszeredai Szent Kereszt Plébánia Gaudete Kórusa (karnagy: Bakos Mihály Károly), Rákos–Göröcsfalva–Vacsárcsi egyházi kórusa (vezényelt: Bíró Attila) és gyimesfelsőlok énekkara (karvezető: Póra Attila) mutatta meg tudását. Utolsóként a házigazda csíkszenttamási egyházi énekkar előadását hallgathatták meg a jelenlevők – számukra Gábor Csaba kántor vezényelt.
Fotó: Pinti Attila
Gábor Csaba, a szervező kórus vezetője érdeklődésünkre elmondta, a kórustalálkozók fontossága egyrészt abban rejlik, hogy ösztönzi az énekkarokat a tanulásra – ezekre az alkalmakra rendszerint két új művet megtanulnak. Emellett
Fotó: Pinti Attila
Ugyanakkor ennek köszönhetően követhető a kórusok fejlődése – a kántor meglátása szerint az elmúlt években sokat fejlődtek az énekkarok úgy az éneklésben, mint a találkozók megszervezésében.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!