
A végső döntést az iskolák hozzák meg. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Közzétette az egészségügyi minisztérium az iskolakezdés kapcsán összeállított, településekre lebontott fertőzöttségi adatokat. A székelyföldi megyék településeinek többségében a zöld forgatókönyv érvényesülhet, tehát a diákok visszatérhetnek az iskolapadba, de több településen a hibrid oktatásra vonatkozó sárga forgatókönyv léphet életbe, Maros megye egy községében pedig a piros.
2020. szeptember 07., 14:282020. szeptember 07., 14:28
2020. szeptember 07., 18:462020. szeptember 07., 18:46
A megyei közegészségügyi igazgatóságok adatai alapján az egészségügyi minisztérium hétfőn délbe hozta nyilvánosságra azokat a térképeket és táblázatokat, amelyek megmutatják, hogy hány koronavírussal fertőzött személyt regisztráltak az elmúlt 14 napban az ország különböző településein. A térképeken zöld, sárga és vörös felületek szerepelnek, ezzel jelölve a lehetséges forgatókönyveket.
A „zöld” forgatókönyv azon települések iskoláiban lép hatályba, amelyekben az ezer főre eső új megbetegedések számának átlaga legtöbb egyre tehető az előző 14 napban. Ez a forgatókönyv a régi normalitáshoz való visszatérést jelenti, vagyis minden diák visszatérhet az iskolák padjai közé, illetve az óvodákba.
A második a „sárga” forgatókönyv, amit akkor alkalmaznak, ha az adott településen két hét alatt az ezer főre eső napi új esetszám 1–3 között alakul. Ebben az esetben egyfajta hibrid oktatási rendszert alkalmaznak, vagyis az óvodások, az elemi iskolások, valamint a végzős (8. és 12. osztályos) diákok mennek iskolába; a tanintézet döntése értelmében a többiek egy része otthonról, online formában, másik része pedig az oktatási intézményben vesz részt az órákon.
A „vörös” forgatókönyv akkor lép érvénybe, ha a megelőző napokban az ezer főre eső napi esetszám meghaladta a hármat, ebben az esetben bezárják az oktatási intézményeket, a tanítás pedig átkerül az online térbe.
Az viszont, hogy a térképen milyen színt kapott egy település, még nem jelent semmi biztosat, mivel a végső döntést az iskolák hozzák meg az egészségügyi igazgatóságok, a tanfelügyelőségek és a katasztrófavédelmi bizottságok utasításai alapján – részletezte az Edupedu.ro oktatási szakportálnak Monica Anisie oktatási miniszter.
A fertőzöttségi szintet mutató adatok alapján az ország legtöbb vidékén a zöld forgatókönyv szerint kezdődhet a tanév, ahogy Székelyföld településeinek többségében is. Vannak azonban kivételek.
Ugyanebben a helyzetben van Csíkcsicsó (1,04), Gyergyószárhegy (1,11), Csíkszentmihály (1,09) és Csíkrákos (1,83) is. Az említett öt helyszínen kívül a megye összes többi településén 1 alatt van az ezer főre eső új megbetegedések számának átlaga, tehát a zöld forgatókönyvre lehet számítani. Székelyudvarhelyen egyébként 0,16, Gyergyószentmiklóson pedig 0,25 ez az érték.
Fertőzöttségi adatok Hargita megyében • Forrás: Egészségügyi minisztérium
Kovászna megyében a kevesebb település ellenére jóval több a magas esetszámmal rendelkező város és falu. A megyeszékhelyen nincsenek gondok, az ezer főre eső napi esetszám átlaga csak 0,77-re tehető Sepsiszentgyörgyön, a megye második legnagyobb városában,
Ugyancsak sárga zónának minősül
Bodzaforduló (1,28), Kökös (1,95), Dobolló (1,82), Gelence (1,54), Gidófalva (1,88), Lemhény (1,08), Mikóújfalu (1,10), Maksa (1,62), Kézdiszentkereszt (1,75), Szitabodza (1,04) és Torja (2,58).
Fertőzöttségi adatok Kovászna megyében • Forrás: Egészségügyi minisztérium
Maros megyében a zöld és sárga zónák mellett egy piros is található:
Marosvásárhelyen nincsenek problémák, ott 0,63-as ez az átlag, és sárga zónából is kevés található a megyében. Ezek közé tartozik Szászbonyha (1,36), Bala (1,53), Koronka (1,08), Lukafalva (1,01), Küküllőszéplak (1,31) és Mezőtóhát (1,04).
Fertőzöttségi adatok Maros megyében • Forrás: Egészségügyi minisztérium
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
1 hozzászólás