
Ezután jó pár gyógyszertárban nem utasítják vissza a lejárt készítmények átvételét
Fotó: Barabás Ákos
Megoldódni látszik Székelyudvarhelyen a háztartásokban felhalmozott lejárt szavatosságú gyógyszerek megsemmisítésének problémája. Külföldi mintát alakítottak át a helyi lehetőségekre, melyre a Hargita megyei önkormányzatnál, sőt Háromszéken is felfigyeltek, így valószínűsíthető, hogy nagyobb régióban rendezik a kérdést.
2017. december 03., 13:482017. december 03., 13:48
2017. december 04., 09:362017. december 04., 09:36
Lejárt szavatosságú gyógyszerek összegyűjtésére hirdettek kampányt Székelyudvarhelyen az elmúlt időszakban. Az akcióba összesen hat gyógyszertár kapcsolódott be, az ott kihelyezett tárolókba 175 kilogramm lejárt szavatosságú gyógyszer és gyógykészítmény gyűlt össze – mondta el lapunknak a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara alelnöke. Székely Pál rögtön hozzátette,
A környezetbe kerülve ugyanis a gyógyszerek nagy része nehezen bomlik le, felhalmozódik, így akár ivóvízzel, akár élelmiszerrel az emberi szervezetbe juthat.
Számos alkalommal cikkeztünk a gyógyszerek leadásával kapcsolatos patthelyzetről, mely részben azért alakult ki, mert a magánszemélyeknek elméletileg tilos a háztartási hulladékba dobni a lejárt szavatosságú pirulákat, másrészt noha a gyógyszertárakban adottak a körülmények, hogy tárolják, majd elküldjék megsemmisítésre a készítményeket, a működési szabályzatuk mégis tiltja, hogy átvegyenek olyan a gyógyszereket, melyek származását nem tudják igazolni.
Ugyan volt rá példa, hogy néhány gyűjtés alkalmával összeszedték a felgyülemlett mennyiséget, ám ez sok szempontból nem volt hatékony, hiszen sokan lemaradtak erről, vagy nem tudták, nem akarták hosszú ideig tárolni a gyógyszereket, így jobb híján a szemétbe kerültek. Ennek megfelelően
így tud kialakulni a környezettudatos magatartás. A helyzet megoldására külföldi minta szerint saját eljárást vezetnek be Székelyudvarhelyen, ahol nem a gyógyszertárak tulajdonában lévő tárolóba gyűjtik össze a készítményeket. Külföldön ezeket a gyógyszergyártók finanszírozzák,
– magyarázta lapunknak Székely Pál. Ahhoz, hogy ez ilyen formában működhessen, szükség volt civil összefogásra is, a kezdeményezést támogató magángyógyszertárak és a városháza mellett még a Rotary Club is program mögé állt. Az alelnök szerint nagyon sok minden megvalósítható, ha nem csak várjuk a megoldást, hanem civil összefogással teszünk is érte.
Egyébként a kezdeményezésre felfigyeltek a Hargita megyei önkormányzatnál, valamint a Kovászna megyei gyógyszerészkörökben is, így lehet, hogy az Udvarhelyen kialakított mintát követve hamarosan az egész régióban elkezdik felszámolni ezt a problémát.
Ahol leadhatók Székelyudvarhelyen a lejárt szavatosságú gyógyszerek
Csipkebogyó gyógyszertár – Bethlen Gábor u., 59. sz., Depovit gyógyszertár – Függetlenség sgt., 56. sz., Galenus gyógyszertár – Wesselényi Miklós u., 16. sz., Geránium gyógyszertár – Építők u., 1A/2 sz., Pilula gyógyszertár – Kisköved u., 2/2 sz., Réka gyógyszertár – Függetlenség sgt., 23. sz., Sándor gyógyszertár – Tamási Áron u., 4/4 sz., Szabó gyógyszertár – Bethlen Gábor u., 47/A sz., Tünde gyógyszertár – Rákóczi Ferenc u., 16. sz., Budvár Szociális Központ – Budvár u., 43. sz.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!