Homoródfürdő: célegyenesben a Borvizek útján

Befejezés előtt áll a Borvizek útja keretében a Szentegyházához tartozó homoródfürdői borvízforrások és környékének felújítása. Burus Mária Ella szentegyházi polgármester elárulta, két héten belül szeretnék befejezni a munkálatokat, amelyekkel Homoród egykori fürdőhangulatát szeretnék felidézni.

Szász Csaba

2011. augusztus 22., 17:212011. augusztus 22., 17:21

2011. augusztus 22., 17:372011. augusztus 22., 17:37

Tekintse meg a fotógalériánkat!

A jelek szerint célegyenesbe ért a már jó néhány módosítást, halasztást és határidő-kitolást is megélő, igen rögösnek bizonyuló Borvizek útja projekt. Hargita és Kovászna megye tizenhárom településének ásványvízre épülő, hagyományos gyógyfürdőkultúráját felélesztendő, közel 10 millió euró értékű beruházás terve 2004-ben indult, 2007 augusztusában véglegesítették a részt vevő településeket, 2009 tavaszán pedig megkezdődtek a munkálatok is.

Homoródfürdőn várhatóan két hét múlva fejezik be a munkát. Pénteken, augusztus 17-én volt egy előátvétel, ekkor jegyzékbe vették a hátramaradt tennivalókat, javítanivalókat. Folyamatban van a Mária-forrás pavilonjának építése, akárcsak az új borítókövek lerakása. Burus Mária Ella szentegyházi polgármester számára az István-forrás melletti fürdő jelenti a nagy kérdőjelet, lévén szó hideg vizes fürdőről, nem tudni mekkora igény lesz rá, másrészt szigorú egészségügyi követelmények bonyolítják működtetését. A polgármesterasszony a napozó részen szabadtéri színpadot látna legszívesebben, a gyerekeknek játszó lehetőséget.

Gond az önrészek előteremtésével

Az uniós pénzből épülő beruházás több településnek is gondot okozott, különösen ami a 30 százalékos önrész előteremtését illeti, kormánypénzekkel kellett a Borvizek útját egyengetni. A Hargita megyei tanács korábbi adatai szerint Szentegyházának több mint százezer euróval kell hozzájárulnia a projekthez (Udvarhelynek 326,5 ezer euróval, Borszéknak több mint 550 ezer euróval).

„Kis város vagyunk, nem egyszerű feladat a pénz előteremtése. A tervekben további, mintegy 100 ezer eurós összértékű építmény, munkálat is szerepelt, de hogy ne vesszen kárba a megpályázott pénz, inkább lemondtunk ezekről a Csíkszeredához tartozó Zsögödfürdő javára, a megyeszékhely számára kevésbé volt megerőltető ezek önrészének az előteremtése” – mondta a szentegyházi polgármester. A szentegyházi önkormányzat a tavalyi munkálatok önrészét (70 000 lejt) is csak idén tudta kifizetni, de az idei munkálatokra is átutalt 30 000 lejt.

Van, ahol már befejezték a munkát (Zsögöd, Csíkszereda) van, ahol haladékot adtak (Bölön, Kovászna), Szentegyházán még dolgoznak, de már látszik a borvízút vége. A kialakított kockaköves sétányok, a fából készült padok, kerítések, szemeteskosarak, a közvilágítást szolgáló oszlopok, a kialakított zöldövezetek már sejtetik, hogy miként fog kinézni az üdülőtelep eme része, mellyel nem titkoltan Homoród egykori fürdőhangulatát szeretnék felidézni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 30., szerda

Utcákat egyenirányúsítanak, újabb hitelt vesznek fel Székelyudvarhelyen

Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.

Utcákat egyenirányúsítanak, újabb hitelt vesznek fel Székelyudvarhelyen
2025. április 28., hétfő

Napköziépítés Homoródszentmártonban: kivitelező van, pénz nincs

Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.

Napköziépítés Homoródszentmártonban: kivitelező van, pénz nincs
2025. április 28., hétfő

Áramszünet lesz Székelyudvarhely több utcájában

Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.

Áramszünet lesz Székelyudvarhely több utcájában
2025. április 27., vasárnap

Áramszünet hétfőn Szentegyháza számos utcájában

A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.

Áramszünet hétfőn Szentegyháza számos utcájában
2025. április 26., szombat

Tavasz a fagy nyomában – cseresznyevirágzás Farcád és Sükő között

Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.

Tavasz a fagy nyomában – cseresznyevirágzás Farcád és Sükő között
2025. április 25., péntek

Fonálféreg-fertőzés gyanúja merült fel egy székelykeresztúri forrásnál – videóval

Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.

Fonálféreg-fertőzés gyanúja merült fel egy székelykeresztúri forrásnál – videóval
2025. április 25., péntek

Visszanyeri eredeti pompáját a szentegyházi kultúrotthon

Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.

Visszanyeri eredeti pompáját a szentegyházi kultúrotthon
2025. április 24., csütörtök

Szeretnék minél hamarabb újranyitni a szentegyházi strandot

Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.

Szeretnék minél hamarabb újranyitni a szentegyházi strandot
2025. április 24., csütörtök

Visszaköltözik a Szejkére a székelyudvarhelyi majális

Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.

Visszaköltözik a Szejkére a székelyudvarhelyi majális
2025. április 24., csütörtök

Ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván

A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.

Ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván
Ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván
2025. április 24., csütörtök

Ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván