Hirdetés
Hirdetés

Térdre kényszerítette őket az árvíz, nehéz felállniuk

Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek. Láthatóan nehéz a talpra állás a megpróbáltatások után.

Bodor Tünde

2025. július 03., 10:002025. július 03., 10:00

2025. július 03., 19:132025. július 03., 19:13

A nagypataki lelkész küldött egy furgonnyi tartós élelmiszert a nagyborosnyóiaknak •  Fotó: Tuchiluș Alex

A nagypataki lelkész küldött egy furgonnyi tartós élelmiszert a nagyborosnyóiaknak

Fotó: Tuchiluș Alex

Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek. Láthatóan nehéz a talpra állás a megpróbáltatások után.

Bodor Tünde

2025. július 03., 10:002025. július 03., 10:00

2025. július 03., 19:132025. július 03., 19:13

A nagypataki lelkész küldött egy furgonnyi tartós élelmiszert a nagyborosnyóiaknak •  Fotó: Tuchiluș Alex

A nagypataki lelkész küldött egy furgonnyi tartós élelmiszert a nagyborosnyóiaknak

Fotó: Tuchiluș Alex

A háromszéki Nagyborosnyóra érkezve azonnal szembetűnő volt a helyzet súlyossága. A polgármesteri hivatal udvarán éppen a nagypataki lelkész által felajánlott, egy furgon rakterét megtöltő élelmiszersegélyt osztották. A hangulat néhol feszült volt, hiszen az igénylők nem mindig a legbékésebb módon fejezték ki elégedetlenségüket.

Egy jószándékú ember segélyszállítmánya is képes vihart kavarni •  Fotó: Tuchiluș Alex

Egy jószándékú ember segélyszállítmánya is képes vihart kavarni

Fotó: Tuchiluș Alex

Segítő kezek a nehéz időkben

A Magyar Ökumenikus Segélyszolgálat a napokban a korábban közadakozásból összegyűlt összegből családonként 500 ezer forint értékű építőanyagból álló segélyt adományoz a háromszéki károsultaknak. Mint Goga Attila helyi tanácsos, aki a helyszínen koordinálta az osztást, elmondta:

Hirdetés
ez pontosan az, amire a legnagyobb szükség van – deszka, padlólap, tetőcserép.

Bár a szállítási nehézségek miatt nem mindenki jutott hozzá egyszerre, a remény ott pislákol, hogy mind a 150 károsult család sorra kerül. Szerdán 10, csütörtökön 50 család részesül a támogatásból, addig, amíg mindenkihez eljut a segítség.

A bácsteleki ház oldalán látszik a vízszint. Még stabilan áll, de bent sanyarú állapotok uralkodnak •  Fotó: Tuchiluș Alex

A bácsteleki ház oldalán látszik a vízszint. Még stabilan áll, de bent sanyarú állapotok uralkodnak

Fotó: Tuchiluș Alex

A Kovászna patak gátja mellett, az árvíz által leginkább sújtott, alacsonyan fekvő falurészen a lakók még mindig nehéz helyzetben vannak. Bár az önkormányzat biztosít ivó- és háztartási vizet, mely ezerliteres tartályokban sorakozik az út szélén, a házak még mindig lakhatatlanok.

Több mint egy méteres volt odabent a víz, ami mindent elmosott: a bútorokat és a háztartási gépeket ellepte az iszap.

Sokan az áradás idején nem is voltak otthon, így semmit sem tudtak megmenteni a pusztulástól. Bár kaptak szekrényt és ágyat a megyei önkormányzattól, ez csak csepp a tengerben ahhoz képest, amit elveszítettek, és amit saját erejükből kell majd pótolniuk. Ráadásul sok ház engedély nélkül épült a kétezres évek körül, így a biztosítás sem nyújt fogódzót.

A falakról leázott a vakolat és még hetekig száradnia kell •  Fotó: Tuchiluș Alex

A falakról leázott a vakolat és még hetekig száradnia kell

Fotó: Tuchiluș Alex

Egy vállalkozás kálváriája

Az árvíz egy közel harmincéves, holland tulajdonú fafeldolgozó vállalkozást, a Nabor Woodot is térdre kényszerített. Nem ez az első eset, 2005-ben is hasonló helyzetbe kerültek, de akkor csak félméteres víz állt az udvaron – magyarázta Siklódi Endre helyi ügyvezető. Most szinte másfél méteres volt, és bár fél napjuk volt menteni, ami menthető, így is hatalmas a kár. A cég főleg importált cserfát, bükköt és tölgyet dolgoz fel, a készterméket nyugatra exportálják.

A faanyag négyötöde elázott, a több százezer euró értékű famegmunkáló gépek berozsdásodtak, elektronikájuk tönkrement az iszaptól.

Egyetlen szerencséjük, hogy a szomszédokkal ellentétben az épületek, gépek és készlet is biztosítva volt. A kárfelmérés és az új gépek beszerzése még tart, a termelés hatalmas kieséssel jár, hiszen az épületek még száradnak, és a villanyhálózatot is újra kell szerelni.

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

Szúnyoginvázió és állami ígéretek

Nagyborosnyón a községvezetés elvégeztette a szúnyogirtást, ami létfontosságú volt a földeken pangó vízből kikelő rovarok milliói miatt. Ez 23 ezer lejbe került a helyi költségvetésnek, de a 800 hektáros területen a rovarirtás elengedhetetlen volt. Ahol a szántók megközelíthetetlenek voltak, ott drónokkal végezték el a műveletet – mondta el a helyi tanácsos.

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

Kökösben is drámai a helyzet. Mint Silviu Tăraș polgármestertől megtudtuk, a község Kéniszeg nevű részén, a Feketeügy és az Olt találkozásánál egy 2,5 kilométeres utat mosott el a víz és a homokzsákokat szállító teherautók is tönkretették.

A frissen lefektetett bácsteleki csatornarendszert is elöntötte az iszap, most 4,5 kilométer hosszan kell ellenőrizni a vezetékeket.

A károk összege közel 4 millió lejre rúg.

Nagyborosnyón az utcai tartályokból fedezik a háztartások vízszükségeltét •  Fotó: Tuchiluș Alex

Nagyborosnyón az utcai tartályokból fedezik a háztartások vízszükségeltét

Fotó: Tuchiluș Alex

A polgármester szóbeli ígéretet kapott az államfőtől, a kormányfőtől és a környezetvédelmi minisztériumtól is, és bízik abban, hogy a támogatás materializálódik is, mint ahogy az korábban is történt. Tudatában van, hogy a pénz kiutalása nem megy egyik napról a másikra, de reménykedik a segítségben.

Kökösön is sürgős a szúnyogirtás, de a 160 ezer lejes költséget a település költségvetése nem bírja.

Ezt előrelátva, és a korábbi tapasztalatokból okulva, már egy hónapja kérvényezték a kormánytól ezt az összeget is. Válasz egyelőre még nincs, így a szúnyoginváziót a kökösiek közvetlenül a bőrükön érzik meg.

A drága padlócsempe meg a csempekályha a helyén maradt, a többi holmi kikerült az udvarra. Egy segélyként kapott ágyon alszanak a háziak •  Fotó: Tuchiluș Alex

A drága padlócsempe meg a csempekályha a helyén maradt, a többi holmi kikerült az udvarra. Egy segélyként kapott ágyon alszanak a háziak

Fotó: Tuchiluș Alex

Várni és remélni

A bácsteleki károsultak, akárcsak Nagyborosnyón, még várják a falak kiszáradását, mielőtt újravakolhatnák és meszelhetnék házaikat.

Egy egyedül élő idős asszony az utolsó tartalékpénzéből vásárolt egy szekrényt, de a házban a bútorzat még mindig hiányos.

Bár a szomszédságában az udvar tiszta és virágos, az ágyásokban az iszap még mindig árulkodó jel, és a házba belépve magyarázat nélkül is látni, mi történt. Szerencséjük, hogy a háztartási gépeket fel tudták pakolni egy asztalra, de a méteres víz itt is megtámadta a falakat és tönkretette a bútorokat. Nincs mit tenni, várni kell a belső munkálatok megkezdésével.

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

Sokan és sokféle formában segítettek a károsultakon, a polgármester hálásan köszönte az egyházi és civil szervezetek, intézmények és települések támogatását, külön kiemelve a Máltai Szeretetszolgálat önkénteseit és Kondor Ágota szenátort. Utóbbi az evakuálás első napján éjjel 2-kor érkező segélykérő telefonhívásra egy órán belül küldte a kért 40 matracot – értékelte az operatív segítséget az elöljáró.

Végső soron azonban

Idézet
az emberek nem segélyeket várnak, hanem gátakat akarnak”

– zárta szavait a polgármester. Ez nem meglepő, hiszen 2018-ban hasonló, vagy még nagyobb árvíz keserítette meg a bácstelekiek életét. A védművek kivitelezése azonban nem csak pénzkérdés, hanem jogszabályi változtatásokra is szükség van ahhoz, hogy az árvízi védekezés hatékony legyen – közölte dr. Ráduly István háromszéki prefektus legutóbbi sajtótájékoztatóján Sándor László, a vízügyi hivatal vezetője.

A nagyborosnyói Nabor Wood cégnél több százezer eurót vitt az árvíz és hozott egy ázott kiskutyát •  Fotó: Tuchiluș Alex

A nagyborosnyói Nabor Wood cégnél több százezer eurót vitt az árvíz és hozott egy ázott kiskutyát

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Próbálják kitalálni a jövőt a sepsiszentgyörgyi kórházban

A sepsiszentgyörgyi megyei kórház idei éve az elkezdett korszerűsítések lezárásáról, finomhangolásról, ötletelésről szól. Terveik között szerepel a régi kórházépület felújítása és a leendő egészségügyi komplexum projektjének elindítása is.

Próbálják kitalálni a jövőt a sepsiszentgyörgyi kórházban
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Személyautó és teherautó ütközött össze csütörtök este

Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.

Személyautó és teherautó ütközött össze csütörtök este
2026. június 25., csütörtök

Épületbontás és létszámcsökkentés Sepsiszentgyörgyön

Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.

Épületbontás és létszámcsökkentés Sepsiszentgyörgyön
2026. június 24., szerda

Sepsiszentgyörgyön két évre befagyasztják a vállalkozások helyi adóit

A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.

Sepsiszentgyörgyön két évre befagyasztják a vállalkozások helyi adóit
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön

Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.

Szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön
2026. június 24., szerda

Szerkezetkészek a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi kampuszának épületei

Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.

Szerkezetkészek a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi kampuszának épületei
2026. június 23., kedd

Jókora bírságot kaphatnak azok, akik építkezési hulladékot tesznek az új kukákba

Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.

Jókora bírságot kaphatnak azok, akik építkezési hulladékot tesznek az új kukákba
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Verekedésekből volt a legtöbb, de legalább súlyos következmény nélkül

Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.

Verekedésekből volt a legtöbb, de legalább súlyos következmény nélkül
2026. június 23., kedd

Elkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca korszerűsítése, változott a forgalmi rend

Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.

Elkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca korszerűsítése, változott a forgalmi rend
2026. június 22., hétfő

Egy medvét kilőttek, egy másiknak csapdát állítottak Sepsiszentgyörgyön

Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.

Egy medvét kilőttek, egy másiknak csapdát állítottak Sepsiszentgyörgyön
Hirdetés