Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek. Láthatóan nehéz a talpra állás a megpróbáltatások után.
2025. július 03., 10:002025. július 03., 10:00
2025. július 03., 19:132025. július 03., 19:13
A nagypataki lelkész küldött egy furgonnyi tartós élelmiszert a nagyborosnyóiaknak
Fotó: Tuchiluș Alex
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek. Láthatóan nehéz a talpra állás a megpróbáltatások után.
2025. július 03., 10:002025. július 03., 10:00
2025. július 03., 19:132025. július 03., 19:13
A háromszéki Nagyborosnyóra érkezve azonnal szembetűnő volt a helyzet súlyossága. A polgármesteri hivatal udvarán éppen a nagypataki lelkész által felajánlott, egy furgon rakterét megtöltő élelmiszersegélyt osztották. A hangulat néhol feszült volt, hiszen az igénylők nem mindig a legbékésebb módon fejezték ki elégedetlenségüket.
Egy jószándékú ember segélyszállítmánya is képes vihart kavarni
Fotó: Tuchiluș Alex
A Magyar Ökumenikus Segélyszolgálat a napokban a korábban közadakozásból összegyűlt összegből családonként 500 ezer forint értékű építőanyagból álló segélyt adományoz a háromszéki károsultaknak. Mint Goga Attila helyi tanácsos, aki a helyszínen koordinálta az osztást, elmondta:
Bár a szállítási nehézségek miatt nem mindenki jutott hozzá egyszerre, a remény ott pislákol, hogy mind a 150 károsult család sorra kerül. Szerdán 10, csütörtökön 50 család részesül a támogatásból, addig, amíg mindenkihez eljut a segítség.
A bácsteleki ház oldalán látszik a vízszint. Még stabilan áll, de bent sanyarú állapotok uralkodnak
Fotó: Tuchiluș Alex
A Kovászna patak gátja mellett, az árvíz által leginkább sújtott, alacsonyan fekvő falurészen a lakók még mindig nehéz helyzetben vannak. Bár az önkormányzat biztosít ivó- és háztartási vizet, mely ezerliteres tartályokban sorakozik az út szélén, a házak még mindig lakhatatlanok.
Sokan az áradás idején nem is voltak otthon, így semmit sem tudtak megmenteni a pusztulástól. Bár kaptak szekrényt és ágyat a megyei önkormányzattól, ez csak csepp a tengerben ahhoz képest, amit elveszítettek, és amit saját erejükből kell majd pótolniuk. Ráadásul sok ház engedély nélkül épült a kétezres évek körül, így a biztosítás sem nyújt fogódzót.
A falakról leázott a vakolat és még hetekig száradnia kell
Fotó: Tuchiluș Alex
Az árvíz egy közel harmincéves, holland tulajdonú fafeldolgozó vállalkozást, a Nabor Woodot is térdre kényszerített. Nem ez az első eset, 2005-ben is hasonló helyzetbe kerültek, de akkor csak félméteres víz állt az udvaron – magyarázta Siklódi Endre helyi ügyvezető. Most szinte másfél méteres volt, és bár fél napjuk volt menteni, ami menthető, így is hatalmas a kár. A cég főleg importált cserfát, bükköt és tölgyet dolgoz fel, a készterméket nyugatra exportálják.
Egyetlen szerencséjük, hogy a szomszédokkal ellentétben az épületek, gépek és készlet is biztosítva volt. A kárfelmérés és az új gépek beszerzése még tart, a termelés hatalmas kieséssel jár, hiszen az épületek még száradnak, és a villanyhálózatot is újra kell szerelni.
Fotó: Tuchiluș Alex
Nagyborosnyón a községvezetés elvégeztette a szúnyogirtást, ami létfontosságú volt a földeken pangó vízből kikelő rovarok milliói miatt. Ez 23 ezer lejbe került a helyi költségvetésnek, de a 800 hektáros területen a rovarirtás elengedhetetlen volt. Ahol a szántók megközelíthetetlenek voltak, ott drónokkal végezték el a műveletet – mondta el a helyi tanácsos.
Fotó: Tuchiluș Alex
Kökösben is drámai a helyzet. Mint Silviu Tăraș polgármestertől megtudtuk, a község Kéniszeg nevű részén, a Feketeügy és az Olt találkozásánál egy 2,5 kilométeres utat mosott el a víz és a homokzsákokat szállító teherautók is tönkretették.
A károk összege közel 4 millió lejre rúg.
Nagyborosnyón az utcai tartályokból fedezik a háztartások vízszükségeltét
Fotó: Tuchiluș Alex
A polgármester szóbeli ígéretet kapott az államfőtől, a kormányfőtől és a környezetvédelmi minisztériumtól is, és bízik abban, hogy a támogatás materializálódik is, mint ahogy az korábban is történt. Tudatában van, hogy a pénz kiutalása nem megy egyik napról a másikra, de reménykedik a segítségben.
Ezt előrelátva, és a korábbi tapasztalatokból okulva, már egy hónapja kérvényezték a kormánytól ezt az összeget is. Válasz egyelőre még nincs, így a szúnyoginváziót a kökösiek közvetlenül a bőrükön érzik meg.
A drága padlócsempe meg a csempekályha a helyén maradt, a többi holmi kikerült az udvarra. Egy segélyként kapott ágyon alszanak a háziak
Fotó: Tuchiluș Alex
A bácsteleki károsultak, akárcsak Nagyborosnyón, még várják a falak kiszáradását, mielőtt újravakolhatnák és meszelhetnék házaikat.
Bár a szomszédságában az udvar tiszta és virágos, az ágyásokban az iszap még mindig árulkodó jel, és a házba belépve magyarázat nélkül is látni, mi történt. Szerencséjük, hogy a háztartási gépeket fel tudták pakolni egy asztalra, de a méteres víz itt is megtámadta a falakat és tönkretette a bútorokat. Nincs mit tenni, várni kell a belső munkálatok megkezdésével.
Fotó: Tuchiluș Alex
Sokan és sokféle formában segítettek a károsultakon, a polgármester hálásan köszönte az egyházi és civil szervezetek, intézmények és települések támogatását, külön kiemelve a Máltai Szeretetszolgálat önkénteseit és Kondor Ágota szenátort. Utóbbi az evakuálás első napján éjjel 2-kor érkező segélykérő telefonhívásra egy órán belül küldte a kért 40 matracot – értékelte az operatív segítséget az elöljáró.
Végső soron azonban
– zárta szavait a polgármester. Ez nem meglepő, hiszen 2018-ban hasonló, vagy még nagyobb árvíz keserítette meg a bácstelekiek életét. A védművek kivitelezése azonban nem csak pénzkérdés, hanem jogszabályi változtatásokra is szükség van ahhoz, hogy az árvízi védekezés hatékony legyen – közölte dr. Ráduly István háromszéki prefektus legutóbbi sajtótájékoztatóján Sándor László, a vízügyi hivatal vezetője.
A nagyborosnyói Nabor Wood cégnél több százezer eurót vitt az árvíz és hozott egy ázott kiskutyát
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.
„Az élet értelmét nem lehet készen kapni. Azt meg kell teremteni: munkával, hűséggel, szeretettel.” Dr. Mucsi Mihály, Kézdivásárhely legújabb Pro Urbe díjasa pontosan ezt tette – hangzott el péntek délután a Vigadó dísztermében.
Kézműves vásárral, tartalmas előadásokkal, ifjúsági térrel, gyermekprogramokkal, helyi ízekkel, emlékezetes koncertekkel várja a városlakókat és az idelátogatókat Kézdivásárhely legnagyobb közösségi eseménye, a Sokadalom. Óriáskerék viszont nem lesz.
Új programot vezet be az elszigetelődött, beteg idősek és a fogyatékkal élők számára a sepsiszentgyörgyi önkormányzat: egy olyan digitális eszköz beszerzését és használatát támogatják, amely baj esetén riasztja az illetékeseket.
Újra sokszínű kínálattal várja a Sepsi Classic fesztivál a komolyzene kedvelőit Sepsiszentgyörgyön július 10–13. között. Hallhatjuk Miklósa Erika operaénekest és Szamosi Szabolcs orgonaművészt, valamint a nemzetközi hírnév sok fiatal várományosát.
szóljon hozzá!