
Fotó: Bartos Lóránt
Semjén Zsoltnak, Magyarország miniszterelnök-helyettesének a jelenlétében vonták fel Kézdivásárhelyen új helyükön a két nagyméretű székely zászlót. A politikus megköszönte a háromszéki kormánymegbízottnak az országos hírverést.
2014. július 27., 00:062014. július 27., 00:06
2014. augusztus 04., 15:242014. augusztus 04., 15:24
Mintegy ezer ember gyűlt össze a kézdivásárhelyi egykori Székely Katonanevelde előtti téren, ahol az önkormányzat és az RMDSZ szervezésében felhúzták azt a két székely zászlót, amit a brassói táblabíróság értelmében a polgármesteri hivatal el kellett távolítson. Mivel a bíróság döntése csak és kizárólag a Gábor Áron térre vonatkozott, Bokor Tibor polgármester már a levétel pillanatában bejelentette: nem marad székely zászló nélkül Kézdivásárhely, és amennyiben lehet, akkor Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettessel közösen húzzák fel a zászlókat, megismételve a 2013. március 15-i momentumot. Az egyeztetések jó pár hetet vettek fel, és végül leszögezték: a két zászlórúdra – amik a Hősök emlékműve mellett állnak – július 26-án este nyolc órakor kerül fel.
Erre a pillanatra lobogóba öltöztették az egykori kaszárnyát is, aminek málladozó homlokzatát székely zászló takarta el. Semjén Zsolt több politikus társaságában érkezett, hiszen a nagy sajtóérdeklődésre számot tartó ünnepségre elkísérte Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja, jelen volt Tamás Sándor, a háromszéki önkormányzat elnöke, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere és Fejér László Ödön parlamenti képviselő.
A zászlókat – amiket a Székely Virtus Hagyományőrző csapat tagjai vittek díszlépésben a rudakhoz – Bokor Tibor és Semjén Zsolt, valamint a Székely Nemzeti Tanács képviselői húzták fel, majd Kézdivásárhely első embere mondott beszédet.
„A zászlók újra lobognak, hogy jelezzék, a székelyek élnek, dolgoznak és ünnepelnek, jogaikért kiállnak. A zászlók újra lobognak azt követően, hogy május 30-án jogerősen úgy ítélkeztek felettük, hogy el kell távolítanunk őket a Gábor Áron térről. Innen üzenjük, a székely nép arról híres, hogy furgangos az észjárása, korlátozni vagy megtiltani neki valamit lehet, csak nem érdemes. Nem érdemes, mert attól nem leszünk kevésbé székelyek, nem fogjuk kevésbé szeretni Székelyföldet, nem fogunk kevésbé harcolni önrendelkezésünkért, nyelvünkért, nemzetünkért. A zászlónk lobogni fog, és ezt a földet szeretni fogjuk.
Az, hogy ma mindannyian itt vagyunk, egyet jelent: megtanították nekünk, hogy saját sorsunkért, saját jogainkért, szimbólumainkért és nemzetünkért csak mi magunk tehetünk. Az elmúlt hónapok eseményei még nyomatékosabban alátámasztották, hogy ha hagyjuk, hogy elnyomjanak, és hagyjuk, hogy úgy játsszanak értékeinkkel és hagyományainkkal, ahogyan akarnak, nemsokára nem lesz ki magyarnak és székelynek vallja magát” – mondotta a céhes város elöljárója.
Bokort követően Semjén lépett mikrofonhoz, kijelentve: minden nemzeti közösséget emberi jog szintén illet meg, hogy a saját szimbólumait szabadon használja. „Az Európai Unióban nincs precedens arra, hogy egy nemzeti közösséget korlátozzanak a saját szimbólumainak a használatában. Magyarországon a magyarországi románság olyan szimbólumokat használ, amilyent akar, és úgy húzza fel vagy teszi ki, ahogy akarja. Az erdélyi, székelyföldi magyarságnak ki kell dolgoznia a saját megmaradása érdekében az autonómiakoncepciókat, és Magyarország azt fogja támogatni feltétlenül és minden erejével, amit Önök akarnak, elhatároznak és amit feltűznek a zászlókra” – mondotta a miniszterelnök-helyettes, aki nagy derűt és tapsvihart okozott a köszönetnyilvánításával.
„Köszönetet mondok a polgármester úrnak, képviselő úrnak, a megyei tanács elnökének és mindenekelőtt Kézdivásárhely népének a nemzet iránti hűségéért. És köszönetet szeretnék mondani a prefektus úrnak is az országos ingyenreklámért: mulţumesc domnu’ prefect!” – köszönt el mosolyogva a székely zászló színeivel díszített pulpitusról a a miniszterelnök-helyettes arra célozva, hogy Marius Popică prefektus levélben megtiltotta a rendezvény megtartását.
A rendezvényen nem láttunk egyetlen egyenruhás csendőrt vagy rendőrt sem. Annál többen voltak viszont a tömegben elvegyülve, civil ruhába öltözve: szorgalmasan filmezték, illetve fényképezték a szónokokat és a jelenlévőket is.
Júliustól drágít a Kovászna megye nagy részén szolgáltató Hydrokov Rt. Ezentúl az ivóvíz köbméteréért 1,16, a szennyvíz után 0,81 lejjel kell többet fizetnünk, ami 12 százalékos emelést jelent.
A sepsiszentgyörgyi megyei kórház idei éve az elkezdett korszerűsítések lezárásáról, finomhangolásról, ötletelésről szól. Terveik között szerepel a régi kórházépület felújítása és a leendő egészségügyi komplexum projektjének elindítása is.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
szóljon hozzá!