A Kovászna Megyei Nevelési Erőforrás és Segélynyújtási Központ szakemberei segítik ezután Háromszéken a fogyatékkal élő gyerekek szüleit az iskolai orientációban. Kovászna megyében mintegy 250 gyereket érint a beiskolázás, de olyan is van, akihez nem jutnak el a fejlesztő pedagógusok.
2012. május 03., 12:192012. május 03., 12:19
2012. május 03., 14:282012. május 03., 14:28
Bokor Attila, a Kovászna megyei speciális oktatásért felelős tanfelügyelő a Székelyhon.ro-nak kifejtette: a gyermekjogvédelemnél nem szűnt meg a fogyatékosokkal foglalkozó iroda, bizonyos fogyatékossági fokozatba való besorolás vagy iskolai irányítás a gyermekek egészségi, szellemi és lelki állapotát értékelő osztályon keresztül ezután is a gyermekvédelmi bizottság által történik. Az újonnan létesült központ, mely a Kálvin téren működő speciális iskolában kapott helyet, a szülőket segíti az iskola kiválasztásában, egy korszerű formában, így nem lesz annyira bürokratikus a rendszer, mint régen – magyarázta Bokor Attila.
Az erőforrásközpontban egyelőre két szakember méri fel a gyerekek képességeit, de ennél több munkatársra lesz szükség a jövőben. A pályaorientáció négy évre vonatkozik, így nem kell évente újabb dokumentációt összeállítani vagy felmérni a gyereket, hanem folytathatja tanulmányait abban az iskolában, ahova beírták. Háromszéken három helyen működik speciális osztály: Baróton, Sepsiszentgyörgyön, valamint Kézdivásárhelyen. A pályaorientáció mintegy 250 gyereket érint a megyében, ennek fele Sepsiszentgyörgyön él – mondta Bokor Attila, akitől azt is megtudtuk, hogy a képességek felmérését hetente háromszor végzik a központnál.
Háromszéken összesen tíz fejlesztő pedagógus dolgozik, körzetekre vannak osztva, és 10–15 gyerek jut egy tanárra. Sajnálatos módon a megye nem minden részébe jutnak el a szakemberek, így az ott élő fogyatékos gyerekekkel a helyi tanítók foglalkoznak, őket készítik fel a speciális esetekre a tanügyi szakemberek.
Leesett a kerékpárról egy idős férfi Bodzafordulón péntek délután, a sérültet a SMURD helikoptere szállította Brassóba a helyi kórházból.
Telefonjáért támadtak rá egy férfira Sepsiszentgyörgyön: három fiatal bántalmazta, majd elvette a készülékét. A sértettet kórházban ápolják, a két fiú 30 napos előzetes letartóztatásba került, a 15 éves lány szabadlábon védekezhet.
A Kovászna megyei rendőrség járőrei két olyan körözött férfit fogtak el és kísértek börtönbe, akiket a bíróság már korábban jogerősen elítélt közlekedési bűncselekmények miatt.
Az autizmus spektrumzavar tünetei rendkívül széles skálát fognak át, és kombinációjuk esetről esetre egyedi lehet, ezért nagyon nehéz két egyforma autistát találni. Április 2-a az autizmus világnapja.
Az 5. Sepsi Book könyvvásár május 14. és 17. között várja a közönséget a Sepsi Arénában, több tucat kulturális programmal, neves szerzőkkel, gyermekfoglalkozásokkal és ingyenesen látogatható eseményekkel.
Kovászna megyében is lehetőség nyílik hivatásos személyi gondozóként bekapcsolódni a súlyos vagy halmozott fogyatékossággal élő felnőttek ellátásába. A program célja, hogy a rászorulók családias környezetben részesüljenek gondozásban.
Március folyamán a Kovászna megyei tűzoltóság összesen 486 sürgősségi esetnél avatkozott be – derül ki a múlt havi mérlegből. A legtöbb esetben elsősegélynyújtásra volt szükség, de számos tarlótűz is történt a megyében.
Két bocsával együtt tűnt fel egy medve Kézdivásárhelyen, a kutyamenhely közelében. A medve a lemhényi erdőből ereszkedhetett le egy vadász szerint, és akár területet is kereshetett magának.
A híveket vasárnap reggel várják Sepsiszentgyörgy főterére, hogy az egyházi elöljárók megszentelhessék a kosarukban lévő étkeket. A húsvéti ételszentelést idén ötödik alkalommal szervezi meg a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT).
Ittasan vezető férfi akadt fenn a bodzafordulói rendőrség hálóján egy március 31-i ellenőrzés során. A gépjárművezető jogosítványát bevonták, de fél órával később a rendőrök ismét kiszúrták az autóját a forgalomban.
szóljon hozzá!