
Fotó: Nagy D. István
Törvényes és tisztességes eljárást ígér a háromszéki megyei önkormányzat vezetője, míg Klárik László szenátor óvatosságot javasol, illetve kérdéseket feszeget a Rétyre tervezett osztrák beruházás kapcsán.
2013. április 26., 12:272013. április 26., 12:27
2013. április 26., 12:282013. április 26., 12:28
A Réty község határában tervezett osztrák megaberuházás kapcsán Klárik László, RMDSZ-es szenátor, illetve Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke ismertették álláspontjukat. Előbbi konkrét adatok segítségével próbálta körüljárni a hozadékok és veszélyek kérdéskörét, míg a megyei önkormányzat vezetője elsősorban a testületnek a pro és kontra véleménytömeggel szembeni viszonyulását igyekezett tálalni.
Klárik mindenekelőtt leszögezte, hogy mindenki számára világos, egy ilyen volumenű beruházás kapcsán nem lehet felelőtlenül viszonyulni, hiszen egy rövidebb elemzés is számtalan pozitív és negatív hozadékra világít rá. A szenátor úgy véli, ha csak érzelmi alapon kellene dönteni, ő maga is ellenezné az osztrák nagyvállalkozó betelepedését, de ez nem lehet az egyetlen szempont.
A honatya szerint a hozadékok tekintetében két igen fontos azonosítható, éspedig a beruházás értéke – 150 millió euró – és a 650 létrejövő munkahely. Klárik elemzése szerint ezek a behozandó tőke mennyisége szép szám, de a megye gazdasági mutatóit véve alapul nem is annyira jelentős. A létrejövő munkahelyekkel pedig csak 0,8 százalékkal ugrik meg az állások összlétszáma Háromszéken. Az adózás mértéke sem kiemelten magas, mármint az ingatlanadóból és jövedelemadóból helyben maradó összeg – véli a szenátor a beruházó más romániai telepeinek adataira alapozva. Az ingatlanadó mértéke persze a rétyi önkormányzat döntésétől függ, de legjobb esetben sem haladja majd meg az egymillió lejt. Emellett a pénzügyminisztérium adatai alapján az is kitűnik, hogy a bejelentett számok inkább felfele kerekítettek, de nincsenek teljesen elrugaszkodva a valóságtól. A nemzeti össztermék szempontjából a feltételezett mintegy 15-20 százalékos helyi növekedés statisztikákban jól mutat, de nem fogja jelenteni az életszínvonal automatikus növekedését is – tett hozzá.
A szenátor kitért ugyanakkor a faanyag árának várható változására is, amelynek mértékét meg lehet saccolni, miután az osztrák nagyvállalkozó ügynökei már megjelentek. A növekedést a honatya szerint a helyi kisvállalkozók nem fogják megbírni, emellett a Holzindustrie Schweighofer megbontja majd a megyét jellemző vertikális eloszlást a fafeldolgozás terén, azaz a kitermelésben, kereskedelemben és feldolgozásban dolgozók arányát. Klárik úgy véli, biztos, hogy több kis helyi fűrésztelep meg fog szűnni, hiszen könnyen előfordulhat, hogy a fafeldolgozás monopolszerűen egy pontba koncentrálódik a megyében, hiszen törpe-óriás helyzet áll fenn a helyi termelők és a Schweighofer vállalatát összehasonlítva. Ez elsősorban a nehéz gazdasági helyzetben lévő térségeket fogja negatívan érinteni, mint például Erdővidék.
Végül a szenátor kitért a beruházás esetleges egészségkárosító hatásaira, illetve a környezeti behatásokra. Ezek kapcsán úgy véli, a szakhatóságoknak kell majd nyilatkozniuk, bár az előzetes adatok nem túl aggasztóak. Klárik viszont felhívta a figyelmet egy komoly veszélyre is: a vállalat kijelentett szándéka, hogy erdőt vásároljon, ami az így is ijesztő 800 ezres feldolgozási kapacitás mellett egy komoly vészjelzés kell legyen. A szenátor úgy látja, mindezekre az aggályokra választ kell kapni, illetve valamilyen megoldást kell találni a beruházás nyilvánosságra hozatala után megjelent közösséggyengülésre, szakadásra, amit a különböző csoportok közötti konfliktusok okoznak.
Tamás Sándor elsősorban azt igyekezett kihangsúlyozni, hogy a megyei önkormányzat nem foglal állást sem a beruházás mellett, sem az ellenzők táborának oldalán. Törvényesen járnak el, azaz a jogszabályok által előírt módon történik majd az urbanisztikai bizonylat, illetve az építkezési engedély kibocsátása. Az elnök is úgy véli, a felmerült kérdésekre a szakhatóságok kell válaszokat adjanak, illetve a tisztesség úgy kívánja, hogy a beruházó igenis egyezzen bele, hogy mindenki elmondhassa a véleményét, és csak úgy éljen a jogaival, hogy azok másokét ne sértse. Jelen esetben az erdőtulajdonosokét, az erdészetekét, a fakitermelőkét, a fafelhasználókét. Az elnök a szenátorral együtt úgy véli, olyan beruházásokra van szükség Háromszéken, amelyek nem generálnak újabb gazdasági problémákat.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.
Harmincadik alkalommal rendezték meg a Széchenyi-bált szombaton az árkosi Szentkereszty-kastélyban. A Mikes Kelemen Elméleti Líceum hagyományos tanévzáró eseményén ezúttal is bálkirálynőt és bálbánt választottak.
Fordulóponthoz érkezett a sepsiszentgyörgyi színház története. Lassan véget ér az idei színházi évad, ezzel együtt pedig a jelenlegi épülettől is elbúcsúzik a társulat. Június 29-én rendhagyó eseményt szerveznek Viszlát, színházépület! címmel.
szóljon hozzá!