
Fotó: Erdély Bálint Előd
Majd’ tíz évvel ezelőtt Bálint Piroska oroszhegyi tanítónő közösségbe gyűjtötte az Árpád-házi Szent Erzsébet nevét viselő falusfeleit. A különböző korú Erzsikékből, Böskékből, Zsókákból álló kórus Szeplőtelen Fogantatás ünnepén az udvarhelyi Kis Szent Teréz-plébániatemplom híveinek szerzett meglepetést és csalt könnyeket a szemekbe.
2019. december 09., 22:072019. december 09., 22:07
2019. december 09., 23:102019. december 09., 23:10
2011-ben, egy küldetés-álom hatására Bálint Piroska 64 Erzsébet nevű oroszhegyi asszonyt írt össze. Kiderült, 27 év óta nem kereszteltek Erzsébet nevűt a településen. Azóta erős közösséggé kovácsolódtak, küldetésüknek érzik, hogy az édesanyákat ösztönözzék: válasszanak szép magyar nevet gyermekeik számára és gyarapodjon az Erzsébet-nevűek sora; 29 év múltán falujukban Erzsébetet kereszteltek.
Egyesületet is alapítottak
Az oroszhegyi Erzsébetek közül 36 édesanya hozta létre a Szent Erzsébet Egyesületet és kórust. Végigzarándokolták névadójuk és patrónusuk emlékhelyeit Sárospataktól Gyimesfelsőlokon, Gyergyószentmiklóson, Székelylengyelfalván, Marossárpatakon, Szászvároson, Hodoson, Székelyszenterzsébeten át Kassáig. A kenyér- és rózsacsoda szentjének nyomdokain jótékonykodtak a Szent Erzsébet-otthonokban, emlékhelyeken és osztottak Erzsébet-cipót.
A hozzájuk csatlakozó kisdiákok Erzsébet-táborba jártak, együtt imádkoznak és zarándokolnak az Erzsébetekkel. A közösség öröme, hogy növöget és már velük tart a kis Erzsike is, akinek nevét az egyesületbe tömörülő Erzsébetek védőszentszeretete ihlette.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Zenei és imaszolgálatukat felajánlásként végzik. Vezetőjük személyes beszélgetésünkkor elmondta: mielőtt elindultak névadójuk szülőhelyére, Sárospatakra, több mint ötven templomban imádkoztak együtt. Még nagyon sok istenházában szeretnének már-már feledésbe merülő Szent Erzsébet himnuszokat énekelni, imádkozni, amíg ellátogathatnak Marburgba, égi pártfogójuk földi nyughelyének templomába.
Örömhírhordozók
Gyönyörű műsoruk énekelt imádság volt a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz-plébániatemplomban – a védőszent közbenjárásáért, a szeretetért, békéért és, így adventben, a boldog, lélekben is átélhető karácsonyért.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Szeplőtelen Fogantatás napján tartott szentmisén a legidősebb és a legfiatalabb oroszhegyi származású papok állták körbe az oltárt: az aranymisés Hajdó Vilmos atya, Boldizsár Ferenc erdőszentgyörgyi plébános, valamint a helyi közösség lelki atyjai, Tamás Barna és Tamás Huba. Hajdó Vilmos atya, noha sok jót hallott szülőfaluja kórusáról, most először volt részese az általuk nyújtott élménynek. Tamás Barna plébános azt köszönte meg nekik, hogy Árpád-házi Szent Erzsébetet példaképül állítják elénk.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A bemutatkozás végén szétosztották az Erzsébet-cipókat a templomban lévők között. A vendéglátók ároni áldással vettek búcsút Szent Erzsébet oroszhegyi követeitől.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!