
Fotó: Erdély Bálint Előd
Majd’ tíz évvel ezelőtt Bálint Piroska oroszhegyi tanítónő közösségbe gyűjtötte az Árpád-házi Szent Erzsébet nevét viselő falusfeleit. A különböző korú Erzsikékből, Böskékből, Zsókákból álló kórus Szeplőtelen Fogantatás ünnepén az udvarhelyi Kis Szent Teréz-plébániatemplom híveinek szerzett meglepetést és csalt könnyeket a szemekbe.
2019. december 09., 22:072019. december 09., 22:07
2019. december 09., 23:102019. december 09., 23:10
2011-ben, egy küldetés-álom hatására Bálint Piroska 64 Erzsébet nevű oroszhegyi asszonyt írt össze. Kiderült, 27 év óta nem kereszteltek Erzsébet nevűt a településen. Azóta erős közösséggé kovácsolódtak, küldetésüknek érzik, hogy az édesanyákat ösztönözzék: válasszanak szép magyar nevet gyermekeik számára és gyarapodjon az Erzsébet-nevűek sora; 29 év múltán falujukban Erzsébetet kereszteltek.
Egyesületet is alapítottak
Az oroszhegyi Erzsébetek közül 36 édesanya hozta létre a Szent Erzsébet Egyesületet és kórust. Végigzarándokolták névadójuk és patrónusuk emlékhelyeit Sárospataktól Gyimesfelsőlokon, Gyergyószentmiklóson, Székelylengyelfalván, Marossárpatakon, Szászvároson, Hodoson, Székelyszenterzsébeten át Kassáig. A kenyér- és rózsacsoda szentjének nyomdokain jótékonykodtak a Szent Erzsébet-otthonokban, emlékhelyeken és osztottak Erzsébet-cipót.
A hozzájuk csatlakozó kisdiákok Erzsébet-táborba jártak, együtt imádkoznak és zarándokolnak az Erzsébetekkel. A közösség öröme, hogy növöget és már velük tart a kis Erzsike is, akinek nevét az egyesületbe tömörülő Erzsébetek védőszentszeretete ihlette.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Zenei és imaszolgálatukat felajánlásként végzik. Vezetőjük személyes beszélgetésünkkor elmondta: mielőtt elindultak névadójuk szülőhelyére, Sárospatakra, több mint ötven templomban imádkoztak együtt. Még nagyon sok istenházában szeretnének már-már feledésbe merülő Szent Erzsébet himnuszokat énekelni, imádkozni, amíg ellátogathatnak Marburgba, égi pártfogójuk földi nyughelyének templomába.
Örömhírhordozók
Gyönyörű műsoruk énekelt imádság volt a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz-plébániatemplomban – a védőszent közbenjárásáért, a szeretetért, békéért és, így adventben, a boldog, lélekben is átélhető karácsonyért.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Szeplőtelen Fogantatás napján tartott szentmisén a legidősebb és a legfiatalabb oroszhegyi származású papok állták körbe az oltárt: az aranymisés Hajdó Vilmos atya, Boldizsár Ferenc erdőszentgyörgyi plébános, valamint a helyi közösség lelki atyjai, Tamás Barna és Tamás Huba. Hajdó Vilmos atya, noha sok jót hallott szülőfaluja kórusáról, most először volt részese az általuk nyújtott élménynek. Tamás Barna plébános azt köszönte meg nekik, hogy Árpád-házi Szent Erzsébetet példaképül állítják elénk.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A bemutatkozás végén szétosztották az Erzsébet-cipókat a templomban lévők között. A vendéglátók ároni áldással vettek búcsút Szent Erzsébet oroszhegyi követeitől.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
szóljon hozzá!