Olvadás és fagyás is volt idén januárban, de utóbbitól függetlenül ez volt az ötödik legmelegebb január
Fotó: Csató Andrea
Országszerte negyvenegy településen dőlt meg a januári melegrekord, vagy érték el a korábban mért legmagasabb hőmérsékletet idén, köztük Hargita, Kovászna és Maros megyei településen is.
2025. február 27., 10:352025. február 27., 10:35
Az idei januári átlaghőmérséklet az országban 2,7 Celsius-fok volt az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint, és az intézmény összehasonlításában ez az ötödik legmelegebb januárt jelenti az 1901 óta folytatott mérések szerint. Kicsivel több mint négy fokkal melegebb annál az átlagnál, amit például 1991 és 2020 között mértek.
A legalacsonyabb havi átlaghőmérsékletet 2025 januárjában az Omu-csúcson kialakított meteorológiai állomás adatai alapján mérték, ez mínusz 5,8 Celsius-fok, a legmagasabb átlag pedig Konstancán volt, plusz 6,1 Celsius-fok.
És ami talán a legmeglepőbb, az a januári országos csúcs- és minimumhőmérséklet, ugyanis
A Buzău megyei Pătârlagele városában plusz 20,7 Celsius-fokot mértek január 29-én, a legalacsonyabb értéket pedig az Obârșia Lotrului-i (Vâlcea megye) meteorológiai állomáson, mínusz 20,7 Celsius-fokot január 16-án.
2025 januárja összességében nagyon meleg hónap volt, amit az is bizonyít, hogy országszerte negyvenegy település meteorológiai állomásán dőlt meg a januári melegrekord, vagy érték el a korábban mért legmagasabb hőmérsékletet. Ha csak a székelyföldi megyéket nézzük,
megdőlt a melegrekord a Hargita megyei Maroshévízen, ahol 12,4 fokot mértek január 29-én, szemben a korábbi, 2023-as, 11,5 fokos rekorddal.
A Kovászna megyei Bodzafordulón is megdőlt a melegrekord: 15,9 fokot mértek múlt hónap 30-án, ami négy tizeddel nagyobb a két évvel ezelőtti rekordnál.
A Maros megyei Bátoson 16,8 fok volt január 28-án, túllépve a 2010. január 9-én mért 16,6 fokos rekordot.
De számos nagyvárosban is megdőlt a korábbi januári melegrekord, köztük Gyulafehérváron (17,9), Aradon (17,7), Kolozsváron (15,4), Konstancán (19,1) vagy Temesváron (18,3) – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat havi jelentéséből.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!