Olvadás és fagyás is volt idén januárban, de utóbbitól függetlenül ez volt az ötödik legmelegebb január
Fotó: Csató Andrea
Országszerte negyvenegy településen dőlt meg a januári melegrekord, vagy érték el a korábban mért legmagasabb hőmérsékletet idén, köztük Hargita, Kovászna és Maros megyei településen is.
2025. február 27., 10:352025. február 27., 10:35
Az idei januári átlaghőmérséklet az országban 2,7 Celsius-fok volt az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint, és az intézmény összehasonlításában ez az ötödik legmelegebb januárt jelenti az 1901 óta folytatott mérések szerint. Kicsivel több mint négy fokkal melegebb annál az átlagnál, amit például 1991 és 2020 között mértek.
A legalacsonyabb havi átlaghőmérsékletet 2025 januárjában az Omu-csúcson kialakított meteorológiai állomás adatai alapján mérték, ez mínusz 5,8 Celsius-fok, a legmagasabb átlag pedig Konstancán volt, plusz 6,1 Celsius-fok.
És ami talán a legmeglepőbb, az a januári országos csúcs- és minimumhőmérséklet, ugyanis
A Buzău megyei Pătârlagele városában plusz 20,7 Celsius-fokot mértek január 29-én, a legalacsonyabb értéket pedig az Obârșia Lotrului-i (Vâlcea megye) meteorológiai állomáson, mínusz 20,7 Celsius-fokot január 16-án.
2025 januárja összességében nagyon meleg hónap volt, amit az is bizonyít, hogy országszerte negyvenegy település meteorológiai állomásán dőlt meg a januári melegrekord, vagy érték el a korábban mért legmagasabb hőmérsékletet. Ha csak a székelyföldi megyéket nézzük,
megdőlt a melegrekord a Hargita megyei Maroshévízen, ahol 12,4 fokot mértek január 29-én, szemben a korábbi, 2023-as, 11,5 fokos rekorddal.
A Kovászna megyei Bodzafordulón is megdőlt a melegrekord: 15,9 fokot mértek múlt hónap 30-án, ami négy tizeddel nagyobb a két évvel ezelőtti rekordnál.
A Maros megyei Bátoson 16,8 fok volt január 28-án, túllépve a 2010. január 9-én mért 16,6 fokos rekordot.
De számos nagyvárosban is megdőlt a korábbi januári melegrekord, köztük Gyulafehérváron (17,9), Aradon (17,7), Kolozsváron (15,4), Konstancán (19,1) vagy Temesváron (18,3) – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat havi jelentéséből.
Közzétette a mezőgazdasági minisztérium a burgonyatermesztők de minimis támogatásáról szóló határozattervezetet.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló Roncsautó programnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
Nagy népszerűségnek örvend a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórháznak az a kezdeményezése, mely lehetőséget teremt az egészségügyi pályára készülő diákoknak a személyes betekintésre több kórházi osztály életébe.
Átszervezik az ügyfélfogadási rendet a szentegyházi polgármesteri hivatalnál, hogy a nap egy részében az ügyfeleket fogadhassák, a másik részében pedig zavartalanul dolgozhassanak az irodai feladatokon.
Néhány nap múlva kezdetét veszi Románia idei legnagyobb sporteseménye, a divízió 1/A jégkorong-világbajnokság, amelynek április 27. és május 3. között a sepsiszentgyörgyi Sepsi Aréna ad otthont.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő minivakáció ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
Támogatja a székelyek erőfeszítéseit vallási, nyelvi, etnikai és kulturális identitásuk megőrzésére Crin Antonescu elnökjelölt, aki szerdán a csíkszeredai megyeházán találkozott a Hargita megyei településvezetőkkel.
Elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetet.
Sepsiszentgyörgyön az Új és a Kút utcában látott munkához a Közüzemek Rt. csapata. Ugyanakkor hamarosan az Állomási-szigetet is csatlakoztatják a vízhálózatra.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
szóljon hozzá!