Hirdetés
Hirdetés

Hantavírus Aradon: a szakemberek szerint egy régebbi, krónikussá vált fertőzésről van szó

•  Fotó: Pixabay

Fotó: Pixabay

Az Arad megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) szakemberei a hantavírus-fertőzés hétfői bukaresti megerősítése után közölték, hogy a szerológiai vizsgálatok szerint régebbi, krónikussá vált fertőzésről van szó.

Székelyhon

2026. május 18., 17:162026. május 18., 17:16

2026. május 18., 17:172026. május 18., 17:17

A szakemberek szerint feltehetően abból az időszakból származik, amikor a férfi pácienst a vaskohsziklási pszichiátriai kórházban kezelték.

Hirdetés

A DSP székhelyén Ramona Ghișe infektológus szakorvos válaszolt az újságírók kérdéseire.

korábban írtuk

Igazolták a laborvizsgálatok az aradi hantavírus-fertőzést
Igazolták a laborvizsgálatok az aradi hantavírus-fertőzést

Az eredmények szerint a beteg az Európában terjedő vírustörzset kapta el, a megbetegedésnek tehát nincs köze az óceánjáró fedélzetén azonosított Andes-hantavírushoz, amely kizárólag Dél-Amerikában terjed.

A szakember beszámolója szerint a pácienst május 9-én utalták be az aradi megyei sürgősségi kórház fertőzőbeteg-osztályára, miután egy nappal korábban lázas tünetekkel jelentkezett a sürgősségi osztályon. A hantavírus-gyanú felmerülése után

a közegészségügy laboratóriumában elvégzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a fertőzés régebbi eredetű

– ismerteti az Agerpres.

„A férfit május 6-án utalták ki a vaskohsziklási pszichiátriai kórházból, így csak két-három napot töltött otthon, és nem akkor fertőződött meg” – magyarázta az orvos.

A DSP hétfői közleménye szerint a beteg továbbra is kórházi megfigyelés alatt áll, állapota stabil, tudatánál van és együttműködő. A járványügyi vizsgálat szerint életkörülményei is kedvezhettek a fertőzés kialakulásának. Az intézmény ezzel a kórházi kiutalás és az aradi sürgősségi ellátás közötti időszakra, a Bihar megyei Újszentannán töltött két-három napra utalt.

A közegészségügyi igazgatóság emlékeztetett arra, hogy a páciens

  • a fertőzött rágcsálók vizeletével, nyálával vagy ürülékével szennyezett por belélegzésével,

  • illetve szennyezett felületek érintésével, majd a kéz szájhoz, orrhoz vagy szemhez érintésével fertőződhet meg.

A közleményben hangsúlyozták, hogy a legjobb védekezés a maszk és a kesztyű használata olyan zárt, régóta nem használt helyiségek takarításakor, ahol rágcsálók lehetnek.

Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) hétfőn közölte, hogy igazolták a laborvizsgálatok a hantavírus-fertőzést az aradi megyei sürgősségi kórházban kezelt betegnél. A tájékoztatásban hangsúlyozták, hogy az eredmények szerint a beteg az Európában terjedő vírustörzset kapta el, a megbetegedésnek tehát nincs köze az óceánjáró fedélzetén azonosított Andes hantavírushoz, amely kizárólag Dél-Amerikában terjed.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 06., szombat

Minden újonnan nyíló bölcsőde vehet fel alkalmazottakat, hogy ősztől működhessenek

Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.

Minden újonnan nyíló bölcsőde vehet fel alkalmazottakat, hogy ősztől működhessenek
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Vasárnap is elverhet az eső

A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vasárnap is elverhet az eső
Vasárnap is elverhet az eső
2026. június 06., szombat

Vasárnap is elverhet az eső

2026. június 06., szombat

Árvízriasztást adtak ki a Küküllőkre, az Oltra és a Marosra is

Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.

Árvízriasztást adtak ki a Küküllőkre, az Oltra és a Marosra is
2026. június 06., szombat

Narancssárga viharriasztást adtak ki Maros és Hargita megye több településére

Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet. Hasonló riasztás van érvényben Csíkszékre is.

Narancssárga viharriasztást adtak ki Maros és Hargita megye több településére
Hirdetés
2026. június 06., szombat

A szentegyházi önkéntes tűzoltók lettek Hargita megye legjobbjai

Az önkéntes tűzoltók körzeti és a megyei versenyén is elsők lettek a szentegyházi önkéntes tűzoltók – adta hírül az alakulat és a városvezetés.

A szentegyházi önkéntes tűzoltók lettek Hargita megye legjobbjai
2026. június 06., szombat

Medve ölhetett meg egy férfit a szomszédos megyében

Meghalt egy 34 éves Szeben megyei férfi szombat reggel, vélhetően medvetámadás áldozata lett Prod falu közelében – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.

Medve ölhetett meg egy férfit a szomszédos megyében
2026. június 06., szombat

A roncsok közül kellett kiszabadítani a gyergyóalfalvi baleset egyik áldozatát

Egyetlen autó volt az érintettje annak a balesetnek, mely szombaton délben történt Gyergyóalfalu borzonti kijáratánál, a 13B országúton.

A roncsok közül kellett kiszabadítani a gyergyóalfalvi baleset egyik áldozatát
Hirdetés
2026. június 06., szombat

A szombatot sem ússzuk meg szárazon

Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

A szombatot sem ússzuk meg szárazon
A szombatot sem ússzuk meg szárazon
2026. június 06., szombat

A szombatot sem ússzuk meg szárazon

2026. június 06., szombat

Portája közelében támadt a medve egy gazdára

Bocsos anyamedve támadt egy középkorú férfire pénteken este a Felsőboldogfalvához tartozó Ocfalván; a sérültet kórházba kellett szállítani – tudta meg a Székelyhon. Az áldozat a portájától nem messze végzett mezőgazdasági munkát, amikor az eset történt.

Portája közelében támadt a medve egy gazdára
2026. június 06., szombat

Megpróbálta eloltani az autóban felcsapó lángokat a tűzoltók kiérkezéséig, égési sérüléseket szenvedett

Kigyúlt autóhoz riasztották szombat reggel a szászrégeni tűzoltókat. Az eset során egy ember megsérült.

Megpróbálta eloltani az autóban felcsapó lángokat a tűzoltók kiérkezéséig, égési sérüléseket szenvedett
Hirdetés