A mindenki számára fejfájást okozó helyzet: a júliusi gyógyszerköltségek egy részét még nem kapták meg a patikák. A napokban azonban átutalják számukra a júliusi elmaradást, a megyei egészségbiztosítási pénztár vezetője szerint.
Fotó: Pál Árpád
Reagált az államilag támogatott gyógyszerárak elszámolásának a késésével kapcsolatos cikkünkre a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Duda Tihamér elismerte, hogy késnek az elszámolások, de azt enyhén szólva túlzásnak tartja, hogy hét-nyolc hónapos lenne az elmaradás.
2023. november 17., 10:062023. november 17., 10:06
El van maradva az egészségbiztosítási pénztár az ártámogatott gyógyszerek árának az elszámolásával a gyógyszertárak irányába, ami egyre nehezebb helyzetbe hozza a patikákat,
Az elszámolási késések miatt a nagyon drága gyógyszerek beszerzése akár néhány hónap alatt csődbe vihet egy patikát, a helyzet miatt leginkább azok a betegek kerülnek kétségbeesett helyzetbe, akiket ritka és drága készítményekkel tudnak csak kezelni.
Kedden jelent meg az erről szóló cikkünk, amelyben a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke, Melles Melinda egyebek mellett példaként elmondta, múlt héten kiadott egy 16 800 lejbe kerülő gyógyszert, amelyen mindössze 35 lej profitja van, és feltette a kérdést, hogy amennyiben az egészségbiztosítási pénztár 7-8 hónap múlva fizeti vissza a költséges gyógyszer árát, legalább egy csomag papírt meg tud-e majd vásárolni a 35 lejes profitból.
Csütörtökön reagált cikkünkre a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója, elismerve a késés tényét, de
„Valóban vannak elmaradások, de a hét-nyolc hónap enyhén szólva is túlzás. Azon kívül az elnökasszony például elfelejti azt – és ezt nem rosszindulatból mondom –, hogy a gyógyszertáraknak a bevétele két forrásból származik.
– fogalmazott Duda Tihamér, hozzáfűzve, hogy 40-60 százalék között mozog a gyógyszertárak esetében az a bevétel, ami nem az egészségbiztosítási pénztártól származik.
Fotó: Haáz Vince
Az elszámolási késésekkel kapcsolatban Duda Tihamér ugyanakkor arra is kitért, hogy július elsejéig 90 napos elszámolási határidővel kellett kifizessék az ártámogatott gyógyszereket a patikáknak, ám
Ehhez még mindkét esetben hozzájön 30 nap, ennyi idő áll ugyanis a gyógyszertárak rendelkezésére, hogy benyújtsák az egészségbiztosítási pénztárhoz az elszámolási kéréseket és ott jóváhagyják azokat.
„Ez azt jelenti, hogy egy júliusban letett számla kifizetési határideje októberben jár le.” Jelenleg a júliusi költségeknek mintegy a felével van még elmaradva az egészségbiztosítási pénztár a gyógyszertárak irányába, illetve az augusztusi költségeknek jár le a kifizetési határideje e hónap végén – mondta el Duda Tihamér, de azt is közölte, hogy
Hargita megyében 8 954 000 lej volt az államilag támogatott gyógyszerek költsége júliusban, ebből 4 426 000 lejt tesz ki az egyszerű ártámogatott gyógyszereké, és 4 529 000 lejt az országos egészségügyi programokban kiadott ártámogatott gyógyszerek ára. Utóbbit nem fizette még ki az intézmény a patikáknak, de ez napokon belül megtörténik – tájékoztatott Duda Tihamér. Így már csak az augusztusi költségek esetében lesznek elmaradásaik az új keretszerződés előírásai értelmében.
Ugyanez a költség augusztusra 8 778 000 lej volt (4 534 000 lej + 4 244 000 lej), szeptemberre 10 400 000 (5 136 000 + 5 067 000), a még nem végleges októberi érték pedig 12 400 000 lej (6 800 000 + 5 600 000).
A megyei egészségbiztosítási pénztár vezetője az elszámolási problémák kapcsán azt is megemlítette, hogy
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) 4,2 milliárd lejt kért legutóbb a kormánytól, de csak 1,7 milliárdra kapott jóváhagyást, a megyei egészségbiztosítási pénztár ennek arányában tud kifizetéseket végezni ebben a hónapban – magyarázta Duda Tihamér.
Fotó: Haáz Vince
A gyógyszertárak számára a legnagyobb terhet a nagyon költséges gyógyszerek beszerzése okozza, amelyeknek – egyetlen készítménynek – az ára esetenként elérheti egy patika teljes havi forgalmának az értékét. Ezeket már csak azonnali fizetéssel tudják beszerezni a nagybani gyógyszerlerakatoktól, így akár
Ezek a készítmények többnyire teljesen ártámogatottak, azaz a teljes költséget az államtól kell megkapják a gyógyszertárak – erősítette meg kérdésünkre Duda Tihamér. „Nagyon helyen nyilatkozta az elnökasszony, hogy értékfüggően részarányosak, de van egy maximális érték. Az a példa jól illusztrálja, hogy ha a gyógyszer 100 százalékban támogatott, akkor abból neki 35 lej marad. Ha az a gyógyszer 10 000 lejbe kerül, akkor ő ki kell fizesse a beszállítónak azt a 10 000 lejt, de az már a kereskedelmi kapcsolat függvénye a gyógyszertárak és a nagybani forgalmazók között, hogy miként tudnak megegyezni a fizetési határidőkben” – mondta a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.
Működési problémák az elektronikus rendszerben
Múlt hét közepén újból elérhetetlenné vált az egészségügyi szolgáltatók számára az elektronikus egészségügyi platform, amelyben az egészségbiztosítási rendszer keretében elvégzett egészségügyi szolgáltatásokat hitelesítik. A platform azóta is akadozva működik, az egészségügyi szolgáltatók körében pedig aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy megkapják-e a szolgáltatások ellenértékét, ha nem tudják hitelesíteni azokat. Kérdésünkre Duda Tihamér elmondta, ilyen esetekben a szolgáltatók offline vezethetik be a rendszerbe a recepteket és az elvégzett szolgáltatásokat, majd amikor a rendszer újra működőképessé válik, fel tudják tölteni az adatokat. Amikor huzamosabb ideig tart a kiesés – volt a múlt hónapban is egy – akkor az Országos Egészségbiztosítási Pénztár elnöke rendeletet ad ki, amellyel meghosszabbítja a jelentési határidőket azért, hogy az elvégzett szolgáltatásokat le lehessen jelenteni – mondta a megyei egészségbiztosítási pénztár vezetője. Ez történt most is, így nem fordulhat elő az, hogy az egészségügyi szolgáltatók a kiesés miatt nem tudják időben lejelenteni az elvégzett szolgáltatásokat, és így nem kapják meg azok ellenértékét – erősítette meg kérdésünkre Duda Tihamér. „Mindenképp kellemetlen helyzet ez a szolgáltatóknak is, mert sokkal nehezebb így dolgozni, a pácienseknek is, mert türelmesebbek kell legyenek – mert ugye elmegy az orvoshoz, ott már probléma van, majd a gyógyszertárban is –, de át kell hidalni ezeket a helyzeteket addig, amíg a rendszer fel lesz újítva, illetve ki lesz bővítve” – fogalmazott a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!