
Fotó: Csibi Márti
Első körben megszabadítják a főtér épületeteit azoktól a vezetékektől, melyek már használatlanul csüngenek a falakon, következő lépésként pedig felvirágzik a városközpont. A tavaszi városszépítés munkáit a pogármesteri hivatal mellékgazdaságának szakemberei végzik.
2010. május 12., 16:272010. május 12., 16:27
Fotó: Csibi Márti
Telefondrótokat, egykori díszvilágításhoz használt kábeleket távolítottak el a központi épületekről szerdán a telefonos cég által kirendelt szakemberek és a hivatal alkalmazottai. Lázár Zoltán alpolgármester által figyelemmel követett munkálatok elsősorban a főtéri épületekre vonatkoznak.
A polgármesteri hivatal szabadult meg legelőször a kébelektől, majd sorra következtek a főtéri épületek, egészen a katolikus templomig.
A vezetéktelenítés még nem minden, a városközpont virágba borításához is hozzálát a hivatal: száz darab, kovácsoltvasból készült, három csészés virágtartó kerül ki a központ és néhány utca oszlopaira, majd ezekbe ezer darab futómuskátlit ültetnek- közölte az alpolgármester. A 4800 lej értékben Makkfalváról szállított növényeket a városi kertészet veszi gondozásába.
Huszárokkal, zászlókkal és kokárdákkal, tánccal és énekkel, időnként pedig elcsendesedve ünnepelték március 15-ét Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen, a Nyergestetőn, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen.
A nemzeti ünnep alkalmából új keresztet szenteltek fel Gyergyószentmiklós keleti kijáratánál, a Both-vára aljában vasárnap. Az eseményen résztvevők az elődök hagyományát folytatva állítottak emléket, amelynek gondozását többen is magukra vállalták.
Megérkeztek Borszékre azok az elektromos autóbuszok és kisbuszok, amelyek révén várhatóan már az ősztől elindulhat az újdonságnak számító városi és térségi tömegközlekedés a fürdővárosban és környékén.
Első alkalommal szervezik meg a március 16-tól két teljes hetet felölelő fesztivált, a Gyergyói Bábos Heteket, amely előadásokkal, kiállításokkal, közösségi programokkal hozza közelebb a bábszínház világát a Gyergyói-medence közönségéhez.
Gyergyóiak az 1848–1849-es forradalom és szabadságharcban címmel tart előadást március 10-én, kedden délután hat órától a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban B. Garda Dezső történész.
Négy évvel a kiköltözés után még mindig várat magára a város kulturális központjának újranyitása. Bár az energetikai korszerűsítés a finisbe ért, a belső terek teljes megújulásához további jelentős forrásokra és kivitelezési munkákra van szükség.
Noha például egy átlagos, kétszobás tömbházlakás értéke az elmúlt tíz évben többszörösére nőtt, mára az ingatlanok árai, valamint a bérleti díjak elértek egy olyan „plafont”, ami fölé már a vásárlók és a bérlők nem hajlandók menni.
Egyszerre két örömhírt is megosztott közönségével a gyergyószentmiklósi HalVirág Bábszínház: közösségi összefogásnak köszönhetően sikerült kisbuszt vásárolniuk, miközben szombaton új előadás premierje következik.
Megkezdődött a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templom tornyának felújítása. Csütörtökön leemelték a keresztet és a toronygombot, amelyből 158 év után előkerült az időkapszula – benne egy korabeli levéllel, pénzérmékkel és néhány meglepő tárggyal.
Több mint kétszázhetven fogyatékkal élő gyergyószentmiklósi kapott adókedvezményeket 2025-ben. Miután minden ilyen kedvezményt megszüntetett a kormány, most újra számíthatnak könnyítésekre. Így az 50 vagy 100 évnél idősebb lakások tulajdonosai is.