Juhokat ölt meg egy medve Gyergyószentmiklós közelében

Gyergyószentmiklóson medve járt egy istállónál, közel a város lakott területéhez, három juhot pusztítva el. A gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal közleményben inti óvatosságra a lakókat.

Baricz-Tamás Imola

2016. szeptember 14., 19:482016. szeptember 14., 19:48

2016. szeptember 14., 19:492016. szeptember 14., 19:49

Fokozott óvatosságra intenek mindazokat, akik a Nyír-Domb, Mocsár, Fehér-patak, illetve Pricske környékén járnak, ugyanis az utóbbi hetekben az esztenákon több esetben is kárt tettek a nagyvadak, mostanában a Gyergyószentmiklóshoz közeli kukoricásban, búzatáblákban tanyáztak nemcsak éjszaka, de nappali órákban is. A keddre virradóra három juh is elpusztult a medve garázdálkodásakor, a Tűzoltó utca Nyír felőli végén lévő magánház istállójánál annak ellenére, hogy kerítés és villanypásztor is óvta az állatok éjszakai szállását.

„Amennyiben magánházaknál vadkárt okoznak, azt azonnal jelenteni kell az önkormányzatnál. Itt 24 órán belül összehívják a speciális bizottságot, aki felméri a helyzetet, kiszámolja a becsült veszteséget, majd a kártérítést jóváhagyásra terjeszti elő. Jelenlegi információink szerint szaktárca által jóváhagyott kártérítés utalása számos esetben elhúzódik, egy év körüli várakozási idővel kell számolniuk a kárvallottaknak” – olvasható a közleményben.

Idén több medvetámadásról érkezett vadkár-bejelentés a gyergyószentmiklósi városházára. Még tavasszal egy szarvasmarha veszett oda medvetámadásban Lódujban, nem sokkal ezután újabb két tehén ugyanott. Később egy esetet Nyergesből jelentettek. Tavaly Háromkút és Damuk környéke is a medvék által gyakran látogatott helyek közé tartozott. Idén is sokszor láttak vadat a tanyák közelében.

A vadak statisztikai számának alakulását minden településen a vadásztársaságok követik, de a szaporulat és vadlétszám kontrollja továbbra sem jelent könnyű feladatot – kilövési engedélyre kell várniuk, ebből pedig nincs sok, tudtuk meg Balázs Szidónia sajtószóvivőtől.

„A természetjáróknak a régi, jó tanácsokra hívjuk fel a figyelmét: lehetőleg ne egyedül, ne csendben, hanem ha van, kutyával járják az erdőt. Az ebek hamar szagot fognak, gazdájukat is figyelmeztetik a vadak közelségére. Akkor is körültekintőnek kell maradni, ha nagyobb csoportban vagy kutyával indulnak gombászni a lakók – ezek a medvék valamelyest megszokták az emberek közelségét, zaját” – hívják fel a figyelmet a dokumentumban.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 22., vasárnap

Eltűnt egy 63 éves férfi Gyergyóalfaluból, segítséget kérnek a megtalálásához

Eltűnt egy 63 éves férfi Gyergyóalfaluban, a család és a helyi közösség segítséget kér a megtalálásához.

Eltűnt egy 63 éves férfi Gyergyóalfaluból, segítséget kérnek a megtalálásához
Hirdetés
2026. március 22., vasárnap

Megnyitották a Bázis ifjúsági központot Gyergyószentmiklóson

Hivatalosan is megkezdődött Gyergyószentmiklóson a Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa 2026-os évadának nyitánya.

Megnyitották a Bázis ifjúsági központot Gyergyószentmiklóson
2026. március 21., szombat

Ötven gyergyószentmiklósi családnak ajándékoznak gyümölcsfa csemetéket

Idén is meghirdeti a hagyományossá vált facsemete-ültetési programját a gyergyószentmiklósi RMDSZ, melynek alkalmával 50 családot ajándékoznak meg facsemetékkel.

Ötven gyergyószentmiklósi családnak ajándékoznak gyümölcsfa csemetéket
2026. március 19., csütörtök

Ezer és kétezer-ötszáz lej értékű támogatásokat fogadtak el Gyergyószentmiklóson

Fogyatékkal élők számára az adófizetéshez, jövedelem nélkülieknek pedig az egészségügyi ellátáshoz nyújt támogatást Gyergyószentmiklós önkormányzata. Több utcafelújítási projekt előkészítése és a Monturist-ügy is napirendre került a csütörtöki ülésen.

Ezer és kétezer-ötszáz lej értékű támogatásokat fogadtak el Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2026. március 18., szerda

Díjak és pályázati lehetőségek a Hargita megyei Lovasgálán

Harminckilenc díjazott vehetett át elismerést a 2026. évi Hargita megyei Lovasgálán. A Gyergyóremetén megrendezett eseményen Nacsa Lőrinc államtitkár bejelentette, napokon belül meghirdetik az idei Kárpát-medencei Lovas Programot.

Díjak és pályázati lehetőségek a Hargita megyei Lovasgálán
2026. március 18., szerda

Erdőt is fenyeget a tarlótűz Maroshévízen

Erdőt is fenyeget a szerda esti tarlótűz Maroshévíz környékén, mintegy öt hektáron ég a száraz növényzet, hivatásos és önkéntes tűzoltók dolgoznak a lángok megfékezésén.

Erdőt is fenyeget a tarlótűz Maroshévízen
2026. március 18., szerda

Főszerepben a gyergyói zene és a fiatalok: nagykoncerttel indul az ifjúsági főváros programsorozat

Látványos koncerttel indul a Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa programsorozat Gyergyószentmiklóson. Szombaton 20 órától a Basilides Tibor Sportcsarnok ad helyet annak az eseménynek, ahol a gyergyói zenei élet ismert előadói lépnek színpadra.

Főszerepben a gyergyói zene és a fiatalok: nagykoncerttel indul az ifjúsági főváros programsorozat
Hirdetés
2026. március 17., kedd

Előadás szülőknek és pedagógusoknak Gyergyószentmiklóson

A Szülőnek lenni előadás-sorozat újabb alkalommal várja az érdeklődőket március 20-án, pénteken 18 órától Gyergyószentmiklóson, az örmény katolikus templomban. Az esemény meghívott előadója Sisak Imola lesz.

Előadás szülőknek és pedagógusoknak Gyergyószentmiklóson
2026. március 17., kedd

Amerikai filmeken dolgozott, most Gyergyóremetén mesél erről

Újabb érdekes meghívottal folytatódik a Nagyvilág Gyergyóremetén előadás-sorozat. Gergely László mesél az élményeiről, aki korábban az Egyesült Államokban dolgozott látványtechnikusként.

Amerikai filmeken dolgozott, most Gyergyóremetén mesél erről
2026. március 17., kedd

Leégett egy gazdasági melléképület, egy ember pánikrohamot kapott – frissítve

Gazdasági melléképület gyulladt ki Tekerőpatakon kedd délelőtt, a helyszínre több tűzoltóegységet is riasztottak.

Leégett egy gazdasági melléképület, egy ember pánikrohamot kapott – frissítve
Hirdetés