Hitelt is kellett felvenni a beruházások önrészének finanszírozására
Fotó: Csató Andrea
Befejeződött a pálpataki és a korondi általános iskolák teljes felújítása, így jobb körülmények várnak a visszatérő diákokra. Nem volt egyszerű a megvalósítás, még hitelt is kellett felvennie helyi önkormányzatnak.
2024. szeptember 08., 09:082024. szeptember 08., 09:08
Az infrastrukturális felújítások mellett a tanintézetek korszerűsítését is fontosnak tartja Katona Mihály korondi polgármester, ezért is igényeltek támogatást a pálpataki és a községközpontban lévő iskolák rendbetételére. Jelentős munkálatokról volt szó, így ezeket helyi forrásokból nem tudták volna finanszírozni.
Mintegy 5,6 millió lejért pályázott sikeresen a korondi önkormányzat az Európai Unió Regionális Operatív Programjában (POR), hogy felújíthassák a községközpontban lévő általános iskolát.
Fotó: Csató Andrea
A munkálatok részeként mostanra egyebek mellett
Mindemellett a falak szigetelése, valamint a festés és a vakolás sem maradt el. Mivel a két éve elkezdett munkálatok be is fejeződtek, szeptemberben már itt kezdhetik a tanévet a korondi diákok – monda el lapunknak a község polgármestere.
Fotó: Csató Andrea
A belső munkálatok mellett ez esetben is szigetelni kellett a falakat, ki kellett cserélni a tetőzetet, ugyanakkor az épület alapját is meg kellett erősíteni.
Fotó: Csató Andrea
Az előző projekthez hasonlóan, itt is befejeződött a kivitelezés, így ez az épület is megújultan várja vissza az ideiglenesen máshol tanuló diákokat – erősítette meg az elöljáró.
Az említett munkálatok kivitelezése során jelentősen megnőttek az anyagi költségek, így
– tudtuk meg Katona Mihálytól. Összesen 550 ezer lejről volt szó, ezt mostanra sikerült is visszafizetni.
Sajnos azonban más projektek esetében is hasonlóan kellett eljárniuk, így nincs egyszerű anyagi helyzetben az önkormányzat. Igyekeznek azonban megoldásokat találni.
A helyzettől függetlenül a polgármester hozzátette, Fenyőkúton is szeretnék korszerűsíteni az iskolát, ennek érdekében a Környezetvédelmi Alapnál (AFM) pályáznak.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
Több mint kétszázan regisztráltak Benedek Dezső antropológus, nyelvész, a Mathias Corvinus Collegium szervezésében zajló sepsiszentgyörgyi előadására: mind arra volt kíváncsiak, milyen hasznos tudást kell adnunk fiataljainknak.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!