2024-ben a talapzat sérüléseit nemzeti színű lepellel takarták el a közönség elől. Most viszont rendbe teszik
Fotó: Gergely Imre
Idén újszerű módon emlékezik meg Gyergyószentmiklós az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseiről. Az eddigiektől eltérően az ünnepséget nem délelőtt, hanem az esti órákban tartják, fáklyás menetre és különleges műsorra várják az ünneplőket.
2025. március 10., 16:002025. március 10., 16:00
Az idei március 15-i eseménysort este 6-kor ünnepi szentmise és ökumenikus ima nyitja a Szent Miklós-templomban. Innen 7 órakor fáklyás menet vonul a Petőfi Sándor-szoborhoz.
Itt nagyszínpadi műsor várja a megemlékezőket. A Szín-kron csoport alkalomhoz illő előadással készül, melyet Kolozsi B. Gábor rendez. A műsorban közreműködik a Salamon Ernő Gimnázium kórusa, a Hóvirág Néptáncegyüttes és a Gyergyószentmiklósi Fúvószenekar, valamint színpadra lép a Zenetanoda Fazakas Magdolna tanítónő által vezetett, 80 fős gyerekkórusa is – ismertette Fórika Krisztina, a helyi művelődési központ vezetője.
Természetesen idén is elhangzanak beszédek,
A szervezők – gyergyószentmiklósi művelődési központ és a város önkormányzata – szeretettel várnak mindenkit, és kérik, az emlékezők vigyenek magukkal fáklyát, hogy közösen tegyék emlékezetessé az eseményt.
További különlegességek az idei megemlékezésen:
a művelődési ház falát a magyar lobogó színeivel világítják ki – erre még nem volt példa Gyergyószentmiklóson
a Mozgássérültek Egyesülete 500 kokárdát készít, amelyeket a résztvevőknek ajándékoznak. Szintén ők varrják azokat az óriáskokárdákat is, amelyek a várost díszítik majd a nemzeti ünnepen.
Fotó: Gergely Imre
A Petőfi-szobornál természetesen koszorúzás is lesz, amelynek évek óta megrongálódott talapzatát szombatig felújítják. Azon szervezetek, személyek, akik koszorúzni szeretnének, szándékukat március 14-én déli 12 óráig jelezhetik a 0787 755 294-es telefonszámon, vagy munkanapokon személyesen a művelődési központ irodájában (Szabadság tér 22.).
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!