Gálfi Árpád szerint nem erejükön, hanem tapasztalatukon felül vállaltak, de még mindig megvalósíthatók a nagyberuházások
Fotó: Erdély Bálint Előd
Jól alátámasztott érvek mentén adott magyarázatot az elkezdett, késlekedő, lassan haladó vagy el sem indított beruházásokra Székelyudvarhely polgármestere és felmondási idejét töltő városmenedzsere. Indoklásaik mégsem voltak teljes mértékben meggyőzőek, hiszen a hosszúra nyúlt beszámolóból az derült ki, hogy Székelyudvarhely talán mégsem fog tudni élni minden projektnél az Európai Uniótól és a kormánytól érkező „pénzesővel”.
2022. május 10., 18:362022. május 10., 18:36
2022. május 10., 20:062022. május 10., 20:06
Maratoni hosszúságú sajtótájékoztatón számolt be Székelyudvarhely városmenedzsere, a fejlesztési és beruházási igazgató, valamint a műszaki igazgató jelenlétében a várost érintő pályázati beruházásokról és a jelenleg zajló egyéb munkálatokról. A keddi beszámolót Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester kezdeményezte.
Nem kevés idő, mintegy másfél évnyi csúszás van a székelyudvarhelyi nagyberuházásoknál, ami miatt több projekt határidőre történő megvalósítása, ha nem is lehetetlen, kérdésessé vált. Alapvetően két oka van annak, hogy a nagyobb volumenű beruházások megvalósítása késlekedik:
egyrészt úgy gondolták azok indításakor, hogy az ezekkel járó adminisztratív feladatokat meg tudják oldani házon belül, tehát külső segítség nélkül;
másrészt pedig egyes projektek árazása miatt több alkalommal is ki kellett írni a közbeszerzést, míg rájöttek, hogy azért nincs jelentkező, mert a becsült összegekből nem lehet azokat megvalósítani.
A polgármester elmondta, ebben neki is megvan a felelőssége, vállalja is azt. „Bízom a kollégáimban, a szakemberekben, bízom a külsős segítségekben is, valamint abban, hogy ezeknek a projekteknek a megvalósításában az önkormányzati testület továbbra is támogatni fog, ahogy eddig tette” – mondta Gálfi. Hozzátette: sok esetben nem tudott az említett gátló tényezőkről, nem értesítették őt, holott – úgy gondolja – „ha egy beruházáson szakember dolgozik, akkor mindezeket kellett volna a városvezető irányába jelezze”.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Albert Sándor, a felmondási idejét töltő városmenedzser részletesen ismertette a nagyobb európai uniós, valamint saját finanszírozású projektek helyzetét, majd megjegyezte: szerinte téves megközelítés lenne egyetlen személyre fogni a késlekedést. A városmenedzser emlékeztetett, hogy a jelenlegi polgármester első mandátumát megelőzően (tehát 2016 előtt, azaz Bunta Levente polgármester idejében) kevés uniós projekttel szembesült a hivatali apparátus – köztük volt olyan is, amit sikeresen lezártak olyan munkatársak, akik ma is ott dolgoznak –, ez azonban kevés volt hozzá, hogy megalapozzon egy kollektív tapasztalati tőkét.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Gálfi Árpád hozzátette: amikor 2020-ban hivatalba lépett, utánanéztek, hogy az akkori pályázati ciklusban melyek azok a finanszírozási lehetőségek, amelyekre a város jó eséllyel jelentkezhet. A lehetőségek mérlegelése után első körben megpróbálták azokat a hiányos dokumentumokat pótolni, amelyekkel nem rendelkezett a város: közutak, közterületek, járdák, épületek telekkönyvezése – hiszen ezek az elsődleges fontosságú dokumentációk a pályázati források elindítására. „Én sem akarok hibásokat és felelősöket keresni, mert ebbe a képletbe akkor én is belecsöppentem, nem volt meg sem a szaktudásom, sem a tapasztalatom, hogy tudjam, egy adott projektbe bele kell-e foglalni, hogy szükség lesz a külső segítségre is, mert nem tudjuk házon belül megoldani. Itt érzem a felelősséget, itt van a felelősségem.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Albert Sándor három kategóriába osztva beszélt a beruházásokról: az uniós projektekről; azokról a projektekről, amelyek már kivitelezési fázison túl vannak; illetve a saját, vagy román kormányzati forrásokból finanszírozott beruházásokról. Kifejtette:
A II. Rákóczi Ferenc utca felújítására most már – a sokadik közös konzultáció után – végleges kivitelezési terv van a kezükben, ezt csak engedélyeztetni kell. Augusztus-szeptemberre tenné a munkálatok elkezdésének idejét.
A Székelytámadt-vár felújítása kétkomponenses: a vár falain belül lévő terület az egyik, a másik a Tó utcát érintő területrendezés. A közbeszerzés a várfalakon belüli tervezésre időben megvolt, a tervező tartotta is az ütemet, viszont egy évet állt a tervezés lezárása a műemlékvédelmi tanúsítvány hiánya miatt. Ez tavaly augusztusban megérkezett, a projekt mostanra áll készen a kivitelezési közbeszerzés elkezdésére. Erre külön keretet szabtak meg az idei költségvetésből.
A második komponens sorsa azonban mostohább volt: alulárazott részprojektként indult, a tervezésre 2-3 hete indult újra a közbeszerzés, itt tehát kivitelezésről egyelőre nem beszélhetünk – mondta a városmenedzser.
A Nagy Mobilitás, vagyis a város 16 utcájának teljes felújítását érintő projekt esetében márciusban jutottak el oda, hogy egy bonyolult közbeszerzési aktacsomót fogalmazzanak meg; két jelentkező van, remélhetőleg hamarosan meglesz a partner a folytatáshoz. Azonban, ha nem lesz határidő-hosszabbítás, akkor nagyon feszes tempóra lesz szükség, hogy ez a terv befejeződhessen 2023 decemberéig – tette hozzá Albert Sándor.
A városmenedzser ezután a Bányai János Műszaki Szakközépiskola felújítását érintő beruházásról beszélt, mondván, ennek tervezési szakaszát lezárták, a közbeszerzési dokumentációt tavaly szeptemberben sikerült összeállítani és határidő lejárta előtt kevéssel beadni. Ezután azonban kezdődtek a kivitelezésről szóló közbeszerzéssel kapcsolatos problémák. Ami az eszközfelújítást illeti, projektmenedzsmentre és közbeszerzési tanácsadásra fognak szerződni külső feleket.
A csereháti csillagvizsgáló felújítása pénzügyileg jelenleg nem vállalható, az előtervek minősége és árazások miatt eddig öt alkalommal írták ki a közbeszerzést a tervezésre és a kivitelezésre. Mintegy 20-30%-kal növelni kellett volna a projekt költségvetését ahhoz, hogy külső kivitelezőnek kiszerződhessék. Mivel ez az áremelkedés a helyi költségvetés terhére történne, azt javasolta, ne vágjanak bele, de a régi árakkal még egy, immár ötödik alkalommal mégis írják ki a közbeszerzési eljárást.
A Tompa László Általános Iskola, valamint a városi park és a minifocipálya felújítását érintő beruházásnál sem merült fel, hogy közbeszerzési tanácsadásra volna szüksége a hivatalnak. Az iskola műszaki tervének elkészítésénél olyan szerződéses konstrukcióba futottak bele a megvalósíthatósági tanulmány készítőivel, ami jogi szempontból nem volt fenntartható a polgármesteri hivatal számára, ezért fel kellett bontani egy már meglévő szerződést – fogalmazott a városmenedzser. Ugyanakkor a tervező szempontjából pénzügyileg nem volt megfelelő, kompromisszumos megoldásokat pedig nem találtak. Most készül a kiírás az új terv elkészítésére. A parkot érintő műszaki terv közbeszerzése kiértékelési fázisban van, vagyis hamarosan szerződést köthetnek a tervezésre, kivitelezésről majd ősszel lehet beszélni.
A saját finanszírozású projektek közül Albert Sándor kiemelte az Orbán Balázs Általános Iskola tornatermének munkálatait: jelentős előrelépés, hogy a munkálatok befejezéséhez még plusz 2 millió lejnyi finanszírozást sikerült behozni a helyreállítási alapból (PNRR), és elképzelhetőnek tartja, hogy a vállalt határidő előtt befejeződnek a munkálatok.
Kompromisszumos megoldást kerestek és mostanra körvonalazódik egy megoldás: kisajátításokra továbbra is szükség lesz, de nem olyan mértékben, mint korábban.
Albert Sándortól megtudtuk, hogy a villamossági vállalat késlelteti a Nicolae Bălcescu-Wesselényi Miklós-Orbán Balázs utcák kereszteződését érintő beruházást: műszaki tervet kell elkészíteni villanyoszlopok áthelyezésére, erre várnak most. A Tábor utcában épült, közalkalmazottak számára létesített szolgálati lakások átadása szintén a villamossági vállalat miatt késett: mivel műemlékvédelmi övezetben van, egy transzformátorház létesítéséhez kellett engedélyt kérni. Ez mostanra lett meg, napokon belül elkezdheti a munkát a kivitelező, majd következhet az átadás.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
1 hozzászólás